Basketbolda pozisyonlar ve açıklamaları

Basketbol oyunu bir takım sporudur ve diğer çoğu takım sporu gibi, her oyuncu oyun sırasında belirli bir pozisyonda oynar. Bu pozisyonlar zaman zaman biraz belirsiz olabilir çünkü kurallardaki hiçbir şey, sahada her bir pozisyona atanmış belirli bir oyuncuya sahip olmanız gerektiğini söylemez.

Bir antrenör sahaya 4 pivot oyuncu ve kısa bir forvet koyabilir veya 3 skorer gard ve 2 uzun forvet ile oynayabilir. Bu strateji muhtemelen kötü bir seçimdir, ancak kurallar pozisyonları belirler ve hiçbir oyuncunun belirli bir pozisyonda oynaması gerekmez.

Bununla birlikte, genellikle her oyuncuya bir pozisyon verilmesi yaygındır. Parkedeki rolleri genellikle bu pozisyonla tanımlanır ve genellikle yetenek setlerinin ve muhtemelen takımın geri kalanına göre vücut tiplerinin bir kombinasyonu nedeniyle bu pozisyona atanırlar.

Basketbol Pozisyonları

Bazı gri alanlar olabilir ve hibrit pozisyonlar (bir kombinasyon) dediğimiz şeyler olsa da, basketbolda 5 temel pozisyon aşağıdadır. Bunların resmi bir listede listelendiğini görebilirsiniz. Ayrıca her bir pozisyonun Türkçe isimleri de listede yer almaktadır.

 • Pozisyon numarası
 • Pozisyon Adı
 • Pozisyon Kısaltması
 • 1
 • Point Guard (Türkçesi: Oyun Kurucu)
 • PG
 • 2
 • Shooting Guard (Türkçesi: Skorer Gard)
 • SG
 • 3
 • Small Forward (Türkçesi: Kısa Forvet)
 • SF
 • 4
 • Power Forward (Türkçesi: Uzun Forvet)
 • PF
 • 5
 • Center (Türkçesi: Pivot)
 • C
Tablonun tamamı için sola kaydırın.

Gördüğünüz gibi, her pozisyonun sadece bir adı değil, aynı zamanda bir numarası ve kısaltması da vardır. Sayıları veya kısaltmaları kullanarak pozisyonlara atıfta bulunan listeleri, istatistik tablolarını ve diğer materyalleri sıklıkla göreceksiniz.

Basketbol Pozisyonlarının Tarihçesi

James Naismith 1891’de basketbolun orijinal 13 kuralını yarattığında, tanımlanmış bir pozisyon veya bir seferde sahada kaç oyuncunun olabileceğini belirten bir kural yoktu. 18 öğrenciden oluşan sınıfını 9 kişilik iki takıma böldü ve oynamaya başlamalarını sağladı.

Bazıları Naismith’in her tarafında 9 oyuncunun olduğu ilk basketbol oyununda 3 gard, 3 forvet ve 3 pivot vardı. Bu pozisyonların henüz tanımlanıp tanımlanmadığını kimse gerçekten bilmiyor, ancak bu pozisyonlara benzer rollerin yerine getirilmiş olabilirler.

Basketbolun kuralları, muhtemelen pozisyonların tanımlanmaya başlandığı 1896 yılına kadar sahadaki takım başına oyuncu sayısını beş ile sınırlamıyordu. Topu sahaya indiren “koşan gard” ve potayı korumak için uzun şutlar atan ve savunmada kalan “sabit gard” gibi pozisyonlar vardı. Çoğu sporda olduğu gibi, pozisyonlar oyunun kuralları ile birlikte gelişti.

Basketbolda Pozisyonların Açıklaması

Şimdi 5 temel basketbol pozisyonuna biraz daha detaylı bakalım ve şu anda bu pozisyonları oynayan oyunculara bazı örnekler verelim.

1. Point Guard

Geleneksel olarak oyun kurucu, Amerikan futbolundaki bir oyun kurucu gibi topu sahaya çıkaran, oyun kuran ve hücumu başlatan oyuncudur. Son yıllara kadar oyun kurucu genellikle sahadaki en kısa ve genellikle en hızlı oyuncudur. Oyun kurucunun genellikle top hakimiyeti çok iyidir, aynı zamanda da iyi pasördür. Bazı oyun kurucu örnekleri Stephen Curry, Russell Westbrook ve Kyle Lowry’dir.

2. Shooting Guard

Adından da anlaşılacağı gibi, bu gard genellikle 3 sayılık menzile sahip harika bir şutör, aynı zamanda parkede herhangi bir yerde iyi açık atışlar yapmak için topla veya topsuz hareket etme yeteneği olan oyundur. Ayrıca “hazırlıksız” olarak da bilinir, normalde çok iyi atletler ve top idarecisidirler. Gerekirse, oyun kurucu yerine topu parkeye getirebilirler. Skorer gardlara bazı örnekleri Klay Thompson, Devin Booker ve Victor Oladipo’dur.

3. Small Forward

Sahadaki en fazla çok yönlü pozisyonlardan biri olan bu pozisyondaki bir oyuncunun genellikle her işi yapabilmesi beklenir. Topu idare edebilir, pas atabilir, şut atabilir, iç alanda oynayabilir veya 3 sayı atabilirler. Genellikle iyi ribaund alırlar ve savunurlar. Normalde uzun boyları olması iyidir ama hareket kabiliyetleri ve atletizmleri olması çok daha iyidir. Bazı kısa forvet örnekleri Lebron James, Paul George ve Kawhi Leonard’dır.

4. Power Forward

Bazen takımdaki uygulayıcı olarak bilinir çünkü genellikle büyük ve güçlüdürler ve diğer takımla fiziksel olarak potanın altında karıştırmaktan korkmazlar. Adından da anlaşılacağı gibi, genellikle güçlerini boyalı alanda oynamak ve çembere yakın skor yapmak için kullanırlar. Genellikle takımdaki en iyi ribaund oyuncularından biridir ve boyada çok iyi savunuculardır. Bazı uzun forvet örnekleri Anthony Davis, Thaddeus Young ve Serge Ibaka’dır.

5. Center

Pivot, genellikle sahadaki en uzun oyuncudur ve hem hücum hem de savunmada fileye yakın oynar. Normalde iyi ribaundlar ve bloklar yaparlar ancak uzun boyları nedeniyle genellikle çok hareketli değildirler. Genellikle sayılarının çoğunu çembere yakın yaparlar. Bazı pivot örnekleri Demarcus Cousins, Marc Gasol ve Andre Drummond’dur.

Örneklerdeki birçok oyuncunun birden fazla pozisyonda oynayabileceğini unutmayın. Günümüz basketbolunda, bir oyuncunun farklı noktalarda oynamak için çok yönlülüğüne sahip olması her zaman iyidir. Günümüzde birçok oyuncu karma pozisyonlarda oynamaları onları sahada daha da tehlikeli hale getiriyor.

Hibrit Pozisyonlar

Basketbol sürekli olarak geliştiğinden ve oyuncular daha uzun ve daha atletik olmaya devam ettiğinden, birden fazla pozisyona uyan becerilere sahip birçok oyuncu vardır. Birden fazla pozisyonda beceri setine sahip olmak, bir oyuncuyu çok yönlü ve bir basketbol takımı için cazip kılar.

Ayrıca bir pozisyon için beceri setine sahipken, başka bir pozisyon için uzunluğa sahip olan oyuncular da vardır. Bu oyunculara genellikle “ara görevliler” denir. Birden fazla pozisyonda oynayabilen ve açık dolduran oyuncular genellikle karma pozisyon dediğimiz pozisyonda oynarlar. Karma pozisyon, 2 veya daha fazla geleneksel basketbol pozisyonundan beceriler kullanır. Aşağıda, bugün sıklıkla gördüğümüz hibrit konumlardan bazıları verilmiştir.

1. Combo Guard

Combo guard, oyun kurucu veya şutörle oynayabilir. İyi top hakimiyetine sahipler ve aynı zamanda çok iyi şutörler. Milwaukee Bucks’tan George Hill, bir kombo gard için harika bir örnektir.

2. Point Forward

Bir ileri forvet, tipik olarak kısa forvet pozisyonda oynayan, ancak topu sahaya çıkarmak ve hücumu çalıştırmak için topu tutma becerilerine sahip olan bir oyuncudur. Lebron James, ileriye dönük bir forvete harika bir örnek.

3. Swingman

Bu, hem şutör hem de kısa forvet becerilerine sahip bir oyuncudur. Genellikle bir şutörden daha uzun ve daha büyüktürler, ancak çok iyi şut atabilir ve topu idare edebilirler. Jimmy Butler, swingman için iyi bir örnektir.

4. Stretch 4

İyi bir uzun menzilli şutör olan ve çok sayıda 3 sayı atan bir güçlü forvettir. Bu yetenek nedeniyle, “zemini esnetebildikleri” söylenir, bu da savunmanın gücünü boyanın dışına çıkararak, kolay yerleştirmeler için şeridi açık bırakarak öne çıkardıkları anlamına gelir. Kevin Durant, streç 4’ün iyi bir örneğidir.

Basketboldaki pozisyonlar, oyun ve onu oynayan sporcularla birlikte gelişti. Antrenörlerin oyuncuları nasıl kullandığını ve bu pozisyonlara göre yeni oyun planları ve oyun tarzları ürettiklerini izlemek çok ilginç. Basketbol pozisyonlarının gelecekte de gelişmeye devam edeceğinden eminim.