SGK askerlik veya doğum borçlanması yapanlara geri ödeme

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), askerlik ve doğum borçlanması yapanlar için verdikleri paranın en az yüzde 15’ini geri ödüyor. SGK askerlik ve doğum borçlanması geri ödemesi için elinizi çabuk tutun ve başvuru yapın.

SGK tarafından askerlik ve doğum borçlanması yapanların hesaplarına vergi indirimi yoluyla anında geri ödeme yapılıyor. Örneğin doğum borçlanması olarak 27.475 TL ödeyen kişiler, 4.121 TL geri alıyor.

Doğum borçlanmasını bugün ödemek yerine emeklilik tarihine yakın da ödeyebilirsiniz. Hangisi avantajlı derseniz, emeklilik için eksik günlerin doğum borçlanması veya isteğe bağlı sigorta ile tamamlanması herhangi bir avantaj sağlamıyor.

SGK Askerlik ve Doğum Borçlanması Geri Ödeme Koşulları

SGK’ya askerlik ve doğum borçlanması için geri ödeme başvurusu yapacak kişiler için borçlanmanın ne zaman yapılacağı ile ilgili bir sınır bulunmuyor. Yani borçlanmayı hemen de yapabilirsiniz, emekliliğe yakın da yapabilirsiniz. Ancak borçlanma için SGK’ya başvuru yapıldığı andan itibaren primin bir ay içinde ödenmesi gereklidir.

Geri ödemeye esas alınan tutar ise, ödenen primin gelir vergisine esas kazançlara indirilmesi ile hesaplanıyor. Örnek olarak 27.475 TL prim ödenmesi durumunda geriye alınacak bedel 4.121 TL oluyor. Bu beden en düşük vergi oranı olarak yüzde 15 uygulanması durumunda ortaya çıkıyor.

Ayrıca isteyenler bu borçlanmayı bugün yapmak yerine emekliliklerine yakın zamanda primlerindeki eksik günleri doğum borçlanması veya isteğe bağlı sigorta ile tamamlayabilir. Ancak bunun yapılması, kişilere herhangi bir avantaj sağlamıyor.