Steam oyun iadesi nasıl yapılır?

Yeni satın aldığınız Steam oyunundan memnun değilseniz, geri ödeme alabilirsiniz. PC oyunlarıyla ilgili sorunlardan biri, bir oyunu satın alıp oynayana kadar sevip sevmeyeceğimizi bilmenin zor olmasıdır. Bu nedenle, piyasadaki en büyük dijital oyun perakendecisi olan Steam’in memnun olmadığınız satın alımlar için para iadesi sunması iyi bir şeydir. Oyunu satın aldıktan kısa bir süre sonra oyunla ilgili bir memnuniyetsizlik deneyimleyecek kadar şanssızsanız, Steam sorunsuz bir şekilde paranızı iade edecektir. Tek yapmanız gereken bir istek göndermek ve ardından iade etmek istediğiniz oyun kitaplığınızdan çıkarılacak ve paranız iade edilecektir.

Ancak, bir oyunu iade edebilmek için en fazla ne kadar süre oynayabileceğiniz konusunda sınırlamalar vardır. Bir oyunu iade etmek için, ona iki haftadan fazla sahip olamazsınız ve toplamda iki saatten fazla oynayamazsınız. Bu sınırların dışında bir oyun iade etmeye çalışırsanız, talebinizin reddedilme olasılığı yüksektir. Ve iki saatlik oyun süresi söz konusu olduğunda, Steam, oyun uygulamasının açık olduğu her saniyeyi oyun süresi olarak sayar. Zamanlayıcı, oyun simge durumuna küçültüldüğünde veya duraklatıldığında bile çalışır. Bu, oyunu düzeltmeye veya deneyiminizin erken aşamalarında iade etmeye çalışıyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken bir şey.

Steam oyun iade etme şartları

Doğrudan Steam üzerinden satın aldığınız çoğu oyunu iade edebilirsiniz. Ayrıca, birisinin size hediye ettiği oyunları, oyunu size hediye alan kişiye paranın iade edilmesi şeklinde iade edebilirsiniz. Steam, paranızı iadeye uygun olup olmadığını belirlemek için bir geri ödeme politikasına sahiptir:

  • Geri ödemeyi satın alma tarihinden itibaren 14 gün içinde veya bir ön sipariş ise oyunun çıkışından itibaren 14 gün içinde talep etmelisiniz.
  • Oyunu iki saatten daha az oynamış olmalısınız.

Satın alma işleminiz iki uygunluk kuralını geçmese bile geri ödeme talebinde bulunabilirsiniz. Steam, talebinizi manuel olarak inceleyecek ve size geri ödeme yapma yükümlülüğü bulunmamakla birlikte karar verecektir. Bu nedenle, eğer iade koşullarını tam olarak sağlamıyorsanız, neden geri ödeme istediğinizi olabildiğince fazla ayrıntı ile vermek önemlidir. İade talebinizi yaptıktan sonra size ilk olarak “İade talebiniz alındı” şeklinde bir mail gelecek. Ardından iade talebinizin sonucu hakkında ikinci bir mail daha alacaksınız. Mail almasanız bile Steam Destek kısmından talebinizin sonucunu görebilirsiniz.

Steam DLC, bundle ve oyun içi satın alım iadesi

Kurallar çoğu DLC için benzerdir. 14 gün içinde geri ödeme talebinde bulunun ve DLC’yi satın aldıktan sonra temel oyunda iki saatten daha az oyun süresine sahip olmalısınız. Bazı DLC’lerin iade edilemeyeceğini unutmayın, ancak Steam bunu Mağaza sayfasında uyarı etiketi ile gösterecektir.

Paket veya bundle satın alımları tek bir paket olarak sayılır, bu nedenle paketteki tüm oyunlarda iki saatten az oyun süresine sahip olmanız gerekir. Bir paketteki oyunları ayrı ayrı iade edemezsiniz. Satın aldığınız pakette, zaten kütüphanenizde olan bir oyun varsa, satın aldığınız sırada paket içinde yer alan sahip olmadığınız oyunlardan sorumlusunuz. Örneğin içinde House Flipper ve Farming Manager 2021 olan bir paket satın aldım. House Flipper oyununa zaten sahiptim. Bu nedenle sadece Farming Manager 2021 için para ödedim. Ardından iade talep ederken paketteki Farming Manager 2021 için sorunsuz şekilde iade talep edebildim.

Valve’ın hile önleme sistemi sizi bir oyunda yasakladıysa, para iadesi yapamazsınız. Ayrıca, başka bir yerden satın aldığınız ve Steam üzerinden etkinleştirdiğiniz oyun anahtarları iade edilmez.

Oyun içi satın alımlar farklı çalışır. Steam, herhangi bir Valve tarafından geliştirilmiş oyunlarda oyun içi satın alımlar için, oyunda tüketmediğiniz, değiştirmediğiniz veya oyuna aktarmadığınız sürece, satın alma tarihinden itibaren 48 saat içinde geri ödeme sunacaktır. Üçüncü şahıs geliştiriciler bu sistemi kullanabilir ve Steam, satın alma noktasında bunu size bildirecektir; aksi takdirde, satın alma işlemi iade edilmez.

Steam oyun iadesi nasıl yapılır?

1. Oyunu iki saatten az oynadığınıza ve oyunun 14 gün veya iki haftadan uzun süre önce satın almadığınızdan emin olun. Steam, kitaplığınızda seçtiğinizde oyunu oynadığınız zamanı size gösterecektir. Ardından Steam uygulamasının üst kısmında (veya Mac’te ekranınızın üst kısmında) bir “Yardım” seçeneği bulunmalıdır. Onu seçin, ardından “Steam Desteği”ni seçin.

steam oyun iade 1

2. Steam Destek, en son satın aldığınız oyunları listeleyecektir. Eğer iade etmek istediğiniz oyun orada listelenmiyorsa, “Satın Almalar”a gidin iade etmek istediğiniz ürünü seçin.

steam oyun iade 2

3. Daha sonra Steam istemcisi size oyunla ne tür bir sorun yaşadığınızı soracak. Ben genelde altta işaretlediklerimden birini tercih ediyorum. Siz de bir neden seçin.

steam oyun iade 3

4. “İade talebinde bulunmak istiyorum”u seçin. Steam, oyunun değerini Steam Cüzdanınıza eklemeyi veya kullandığınız ödeme yönteminden işlemi iade etmeyi teklif edecektir.

steam oyun iade 4

5. Steam, geri ödeme talebinizin nedenini listelemenizi ister. Açılır kutudan nedeninizi seçin.

steam oyun iade 5

6. Son olarak talebi gönderin.

steam oyun iade 6

7. Steam size bir referans kodu verecek ve iade talebinizin sonuçlarını size e-posta ile gönderecektir. Benim durumumda, Steam’in talebimi alması ile geri ödememi yapması arasında geçen süre yaklaşık olarak 1 saatti.

steam oyun iade 7

İadeniz yapıldıktan sonra hesap detaylarınızda aşağıdaki gibi bir kayıt düşülür.

steam iade bilgisi