2024 yılı Aşure Günü ne zaman?

Muharrem ayının 10. gününe denk gelen Aşure Günü, 2023 yılında 28 Temmuz Cuma gününe denk geliyor. Bu yıl Aşure Günü 28 Temmuz 2023 Cuma günü gerçekleşecek.

Aleviler için en önemli ay olan muharrem ayı bu yıl 30 Temmuz’da başlıyor. Aşure Günü de muharrem ayının 10. gününe denk geliyor. Aşure Gününde vatandaşlar; bereket, paylaşma ve birliğin simgesi olarak görülen Aşure yaparak komşularına, akrabalarına ve dostlarına dağıtıyor. Aşure Günü ile ilgili merak edilen tüm bilgileri bir araya getirdik. Peki Aşure Günü nedir ve Aşure Günü’nün önemi nedir?

Aşure günü ne zaman?

Aşure Günü (Aşura olarak da geçmektedir), her yıl muharrem ayının 10. gününe denk geliyor. Muharrem ayı, Hicri takvimde yer alan bir aydır ve her yıl miladi takvime göre tarihi değişmektedir. Bu yıl muharrem ayı 19 Temmuz’a denk geliyor ve bu yıl muharrem ayının 10. günü olan Aşure Günü 28 Temmuz’a denk geliyor.

Aşure Günü, 2023 yılında 28 Temmuz Cuma günü idrak edilecek.

Aşure gününün önemi nedir?

Aşure Günü, dinler tarihi açısından önemli bir gündür. Hz. Nuh’un gemisini tufandan kurtarması ve Hz. Musa’nın Kızıldeniz’den geçerek İsrailoğulları’nı Firavun’dan kurtarması da bu güne denk geliyor.

Aynı zamanda Emevi Devleti’nin Halifesi Yezid bin Muaviye tarafından 10 Ekim 680’de Hz. Hüseyin ve 72 yakınının Kerbela’da şehit edilmesi olayı da bu güne denk geliyor. Bu olayların muharrem ayının 10. gününde gerçekleşmesi nedeniyle dini geleneklerde bu güne önem verilirken, Müslümanlar da nafile orucu tutuyor.