2024 yılı muharrem ayı başlangıcı ne zaman?

Muharrem ayı, İslami yeni yıl anlamına da gelir ve İslami takvime göre yılın başlangıcına işaret eder. Muharrem veya Hicri Yeni Yıl, iki önemli olayı sembolize ettiği için Müslümanlar tarafından kutlanır.

Muharrem, Müslüman takviminde ilk ayın adıdır. Muharrem’in ilk günü bu nedenle İslami Yılbaşıdır ve bu tarihte Mekke’den Medine’ye tarihi yolculuk olan Hicret başlamıştır.

Muharrem Ayı için geri sayım başladı. Özellikle Kurban Bayramı’nın içinde yer aldığı Zilhicce Ayı’nın sonun yaklaşılan günlerde Muharrem Ayı’nın ne zaman başlayacağı merak ediliyor. Peki, 2023 Muharrem Ayı ne zaman? İşte 2023 Muharrem ayının tarihi…

Muharrem ayı ne zaman?

İslam’ın güneşten ziyade Ay’ın dönüşlerine dayanan bir takvimi vardır. Bu nedenle Hicri takvime göre bir yıl, sadece 354 gün uzunluğundadır. İslami Yeni Yıl, ilk İslami ay olan Muharrem’in ilk gününde kutlanır. Batı takvimleriyle karşılaştırıldığında, İslami yıl her yıl yaklaşık 11 gün geriye gider. Bu nedenle Muharrem ayının başlangıç tarihi, Miladi takvime göre her yıl değişir.

  • Muharrem ayı başlangıç günü: 19 Temmuz 2023
  • Aşure günü başlangıç günü: 28 Temmuz 2023

Muharrem ayının ilk günü çoğu İslam ülkesinde resmi tatildir. İslam Yeni Yılı, Peygamber’in 622 yılında Muharrem ayının ilk günü Mekke’den Medine’ye yaptığı yolculuk olan Hicret ile çakıştığı için Müslüman döneminin başlangıç ​​noktasını temsil eder.

Hz. Muhammed’in yerini değiştirmesi gerekiyordu çünkü birileri onu idam etmeye niyetliydi. Bunun üzerine Peygamber, Mekke’nin yaklaşık 320 km kuzeyinde bulunan Yesrib adlı bir kasabaya gitmeyi tercih etti. Yesrib, günümüzde Suudi Arabistan’da ‘şehir’ anlamına gelen Medine olarak bilinir.

Türkiye’de Muharrem ayı ve oruç

Muharrem’in gelenekleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterir, ancak genellikle çeşitli dini etkinliklere, manevi şarkılara ve dini toplantılara katılmayı içerir. Muharrem için gelenek ve görenekler Şii ve Sünni Müslümanlar arasında da farklılık gösterir.

Her ikisi için de, diğer takvimlerle ilişkili Yeni Yıl kutlamalarının aksine, yeni yılın başlangıcının işareti genellikle sessizdir. Müslümanların zamanın geçişi ve kendi ölümlülükleri üzerinde düşünmelerinin zamanıdır. Muharrem’i anmak için Müslümanlar Kuran ayetlerini okuyacak ve halka açık salonlarda ve camilerde özel dualar ve vaazlar verecekler.

Muharrem ayının 10. günü Aşure günüdür. Hz. Ali ile Hz. Fatıma’nın çocuklarından biri olan Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşı Kerbela’da önce susuz bırakılmış, ardından da hunharca şehit edilmiştir. Hz. Hüseyin’in bu günde şehit edilmesi sebebiyle Müslümanların ortak hafızasında artık bu müessif olayla hatırlanır olmuştur. Muharrem ayı, Türkiye’de Aleviler tarafından anma ayı olarak geçirilir.

Muharrem ayı içerisinde masumu pak orucu 3 gün, yas-ı matem orucu 12 gün toplamda 15 gün oruç tutulur. Muharrem ayında günbatımı oruç açılır. Etli yemekler yenmez, düğün yapılmaz, neşeli işler yapılmaz, su içilmez, yas-ı matem olduğu için imsak uygulanmaz. Gece yenilen sade (bol çeşitli olmayan) yemeklerle oruç tutulur.