Hırsızların en çok girdiği saatler

Hırsızların nasıl davrandığını herkes merak eder. En ilginç hırsızlık istatistiklerini bir araya getirdik ve hırsızların davranışları hakkında merak ettiklerinizi yanıtlamaya çalıştık. İstatistikleri çeşitli araştırmalardan derledik.

Mülke izinsiz girişler Türkiye’deki en endişe verici suçlardandır. Hırsızlığı daha iyi anlamak (ve insanların evlerinde kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olmak) için en şaşırtıcı ev hırsızlığı gerçeklerini ve istatistiklerini topladık. Ama orada durmadık. Ayrıca, evinizi ve eşyalarınızı güvende tutmak için atabileceğiniz güvenlik ipuçları ve temel adımları da ekledik.

Her 3.5 dakikada bir hırsızlık oluyor

2018 yılında açıklanan bir istatistiğe göre, Türkiye’de her 3.5 dakikada bir hırsızlık oluyor. Bu, günde 400’den fazla hırsızlık anlamına geliyor.

Yüksek düzeyde bir endişeye rağmen, insanların çok azında mülklerini hırsızlıktan korumak için bir ev güvenlik sistemi mevcut.

Hırsızlıktan kaynaklanan ortalama kayıp 3.000 TL

Eviniz soyulursa neredeyse 3.000 TL’lik bir zarara uğrarsınız. Bu büyük bir değişimdir, özellikle de asgari ücretle yaşayanlar için.

Parasal maliyete ek olarak, hırsızlıklar da büyük bir duygusal zarar yaratır. Duygusal değeri olan şeylerin yasını tutarken aynı zamanda finansal bir aksaklıktan kurtulmanız ve hırsızlıktan önce sahip olduğunuz güvende hissetme duygusuna geri dönmek istersiniz.

Hırsızlıkların yaklaşık yarısında yeri doldurulamaz veya manevi değeri olan eşyaları çaldıkları görülmüştür. İnsanların 3’te 2’si hırsızlık nedeniyle duygusal ve zihinsel sorunlar yaşamıştır ve uyku uyumakta zorlanmıştır.

Hırsızlık en korkulan mülkiyet suçudur

Mülke izinsiz girişler en çok korkulan mülkiyet suçudur. İnsanların 3’te 2’sinden çoğu evde kimse olmadığında birinin zorla girmesinden en çok endişe duyduklarını her iki kişiden birinin uyurken evine hırsız girmesinden endişe duyduğu belirlenmiştir.

Bu endişe, mülkünüzün çalınması (gerçek hayatta veya çevrimiçi olarak) veya birinin arabanızı çalması gibi diğer mülkiyet suçu endişelerini ortadan kaldırır.

En yaygın hırsızlık saatleri

Saçma gelebilir ama çoğunlukla hırsızlar kötülüklerini karanlığın altında değil, parlak gün ışığında yapıyor. 2016’da yapılan bir hırsızlık mağduriyeti anketi, hırsızlıklar için en yaygın zamanın öğlen ve 16.00 arasında olduğunu ortaya koydu. Saat 12:00 ila 16:00 arasında olabilecek hırsızlıklara karşı dikkatli olmalısınız.

ABD’ye bakarsak, FBI’a göre 2019 yılında bildirilen tüm hırsızlıkların yüzde 45’inin gündüz, yüzde 39’unun gece olduğu belirtildi.

Hırsızlık yaz aylarında daha sık görülür

Sıcaklık yükseldiğinde, hırsızlık sayısı da artar. Ortalama olarak, hırsızlıklar Haziran ayında artış gösterir. Genel olarak Haziran ayında (yıldan bağımsız olarak) diğer aylardan daha fazla hırsızlık olur.

Haziran ayından sonra en fazla hırsızlık Mart ve Nisan aylarında meydana gelir. İlginç bir şekilde en az hırsızlık genellikle Ağustos ayında gerçekleşir. Sanırım Mart ile Haziran arasında sağlam sermaye yapan hırsızlar, Ağustos’ta tatile çıkıyor.

Kırsal kentlerde şehir merkezlerine göre daha fazla hırsızlık oluyor

Hırsızlıklar genellikle kırsal yerlerde daha fazla oluyor. Metropollerde hırsızlık yapmak daha zor. Apartmanlar çok kalabalık ve en ufak sesin komşularca duyulması ve hırsızlıkların ihbar edilmesi, daha olası.

Kiracılar, ev sahiplerine göre daha sık soyuluyor

İlginç bir durum ancak kiracılar, ev sahiplerinden daha fazla soyguna uğruyor. Bunun neden kaynaklandığı hakkında en ufak bir fikrimiz yok.

Hırsızlıklar artıyor

En kötü haberi sona sakladık. Türkiye’de adeta suç patlaması yaşanıyor. Cezaevlerine giren hükümlülerle ilgili veriler ekonomideki bozulmayı ve toplumdaki çürümeyi gözler önüne seriyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, son 11 yılda cezaevi girenlerin sayısı 3.8 kat arttı. 2009 yılında 5.758 hırsızlık olayı olurken, 2019 yılında 42.752 hırsızlık olayı gerçekleşmiş.

Evinizi hırsızlıktan nasıl korursunuz?

İnsanların çok azı mülklerini ve sevdiklerini korumak için bir güvenlik sistemi kullanırken, çoğunluğu hırsızları caydırmak için hiçbir şey yapmıyor. Bununla birlikte, bir hırsızlık yaşadıktan sonra insanların çoğu kilitlerini değiştiriyor, ev alarm sistemi ve güvenlik kamerası kuruyor.

İnsanların bir hırsızlıkla gelen duygusal ve mali kayıplara maruz kaldıklarını görmekten nefret ediyoruz. Bu nedenle, güvenliğin bir yaşam tarzı olduğunu söyleyerek size harika güvenlik önerileri vermekten gurur duyuyoruz. Bir hırsızlığın kurbanı olmayacağınızı garanti etmek mümkün değildir, ancak bunu daha az olası kılmak için şimdi yapabileceğiniz çok şey var.

  • Sosyal medyadan uzak durun. En azından konu evinize geldiğinde. Çarşıya çıkma planlarını yayınlamak veya tatilinizden plaj fotoğraflarıyla gösteriş yapmak, evde kimsenin olmadığı hırsızlara neon bir işarettir. Hala şehir dışındayken yayınlarınızı konumunuzla etiketlemeyin veya tatil çekimlerinizi paylaşmayın.
  • Sigorta yaptırın. Bir hırsızlıktan kaynaklanan sonuçları azaltmanın en iyi yollarından biri, değerli eşyalarınızı kiracı veya ev sahibi sigortası kapsamında yaptırmaktır. Yeri doldurulamaz eşyalarınız varsa, bir hırsızın kaçamayacağı kadar gizli bir yer veya ağır bir ev kasası düşünün.
  • Bahçenize yönelin. İster inanın ister inanmayın, çevre düzenlemesi hırsızları dışarıda tutmada rol oynayabilir. Çalıları ve ağaçları saklanacak yerlere dönüşmemeleri için budanmış halde tutun. Tatile giderseniz, siz yokken birinin çimleri biçmesini sağlayın, böylece eviniz boşmuş gibi görünmesin.
  • Bir ev güvenlik sistemi kurun. Ortalama bir hırsızlık maliyetinden çok daha düşük bir fiyata 7/24 profesyonel izleme ile bir alarm sistemi edinebilirsiniz. Ayrıca çoğu hırsız, daha kolay bir hedef bulmak için güvenlik sistemi olan bir evi atlar. Çünkü daha önce de söylediğimiz gibi çoğu evde güvenlik sistemi bulunmuyorken güvenlik sistemi olan bir eve girmeyi tercih etmek saçmadır.
  • Kilitlerinizi yükseltin. Ev ve apartman kapılarında standart olarak gelen kilitler genellikle en güvenli kilitler değildir. Yüksek güvenlik standartlarını karşılayan ve suçluları dışarıda tutma konusunda itibara sahip bir kilitle basit bir kilidi değiştirmek kolaydır.
  • Zayıflıkları azaltın. Evinizin etrafındaki güvenlik açıklarını arayın. Sürgülü cam kapıdan ön kapıya kadar ışıksız bir yola kadar her şey olabilir. Hareket algılama özelliğine sahip ekstra bir kilit veya dış mekan ışığı eklemek, ekstra güvenlik sağlar ve geceleri daha iyi uyumanıza yardımcı olur.
  • Ev sahibi ile konuşun. Kiracıysanız, hırsızlık riskiniz yüksektir. Kontratınızı okuyun ve sahip olduğunuz tüm güvenlik endişeleriniz hakkında ev sahibinizle konuşun. Dairenizdeki kilidi yükseltip yükseltemeyeceğinizi veya hepsi bir arada güvenlik sistemi ekleyip ekleyemeyeceğinizi sorun.
  • Bir güvenlik kamerası ekleyin. Bazen ihtiyacınız olan tek şey, davetsiz bir kişiyi korkutmak için bir dış mekan güvenlik kamerasıdır. Görüntülü kapı zili kameraları, mülkünüzü takip etmenin ve hırsızların izlediğinizi bilmelerini sağlamanın başka bir iyi yoludur.
  • Beklemeyin. Çok fazla insan, soyuluncaya kadar ev güvenliğini erteledi. Hırsızlığın “diğer insanların” başına gelen bir şey olduğunu düşünmek kolaydır, ama gerçek şu ki bu herhangi birimizin başına gelebilir. Evinizin, değerli eşyalarınızın, evcil hayvanlarınızın ve insanların hepsinin korunduğundan emin olmak için hemen harekete geçin.