Sacha Baron Cohen filmleri

Sacha Baron Cohen, özellikle Borat filmleriyle bir komedi ustası olduğunu kanıtladı. Tam bir kılık değiştirme ustası. Yirmi yıldan fazla bir süre önce “The Ali G Show” da çılgın karakterlerini ilk kez ortaya çıkardığından beri, sayısız seyirciyi hem beyazperde hem de televizyonda gülüp geçirdi ve Altın Küre kazandı.

Baron Cohen, Netflix’in “The Spy” filminde Altın Küre adaylığı elde ederek ve bu yılki Oscar’larda bir sıçrama yapmayı uman Aaron Sorkin’in “The Trial of the Chicago 7” filminde Altın Küre adaylığı ile sinema dünyasında da iz bıraktı. Aşağıda Sacha Baron Cohen’in en popüler filmlerinden ve dizilerinden bazılarını görün.

Borat

Borat
Fotoğraf lisansı: Twentieth Century Fox

Kazakistan’ın 1 numaralı gazetecisi ilk kez 2006’da beyazperdeye çıktı ve kısa sürede tartışmalı, ancak anında çok popüler bir karakter haline geldi. Baron Cohen rol için Altın Küre kazandı ve en iyi komedi ve müzikal dalında aday oldu, ancak belki aradan geçen 15 yılın ardından yeni Borat filmi ile daha fazla ödül alabilir. Borat, “Baywatch”ı izledikten sonra Pamela Anderson’a aşık oldu ve onu, harap bir dondurma kamyonu ile ABD’yi geçerek Kaliforniya’da bulmaya karar verdi. Yol boyunca, çok sayıda şaka yapılıyor. Bir rodeoda, kendi ulusal marşıyla kalabalığı kızdırır. Sonunda, Hollywood’a otostop yapar ve bir Virgin Megastore’da imza attığı bir kitapta onunla yüz yüze gelir. Film, uyarlanmış senaryonun ortak yazarı olarak Baron Cohen’e ilk Oscar adaylığını kazandırdı.

Brüno

Bruno
Fotoğraf lisansı: Universal Pictures

“Da Ali G Show” dan bağımsız bir filme dönüşen Brüno, süperstarlığa ulaşmak için ABD’ye giden eşcinsel bir Avusturyalı moda gazetecisidir. Bir podyum etkinliğinde kaza yaptıktan sonra kara listeye alınan aşırı moda tutkunu, ünlü bir röportaj şovu başlatma umuduyla Amerika Birleşik Devletleri’ne gider. Larry Charles’ın yönettiği Bruno, bir dizi skeçte görüldüğü gibi dünya çapında bir ünlü olmak için umutsuz bir vakadır. Film, Bruno’ya eşlik eden Sting, Bono ve Elton John’un müzikal montajıyla sona erer. Kaba mizah, Baron Cohen’in kartvizitidir ve filme tam oturur.

The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7
Fotoğraf lisansı: Netflix

Chicago’daki 1968 Demokratik Ulusal Konvansiyonu sırasında polise karşı komplo kurmak ve isyanları kışkırtmakla suçlanan erkek protestoculara karşı yasal davanın yeniden yaratılması, Baron Cohen’in aylaklık uyandıran Vietnam Savaşı karşıtı aktivist Abbie Hoffman olarak gösterdiği performans ile gösterildi. Aaron Sorkin’in mahkeme salonu dramasında görüldüğü gibi, oyuncu, terbiyeyi küçümserken ve beceriksiz yargıç Julius Hoffman’ın derisinin altına girerken Yippie liderinin soytarı benzeri kişiliğini ortaya çıkarıyor ve bunların kesinlikle birbiriyle ilişkili olmadığını söylüyor.

The Dictator

The Dictator
Fotoğraf lisansı: Melinda Sue Gordon

Baron Cohen’in yazdığı ve oynadığı bu siyasi hiciv Larry Charles tarafından yönetiliyor. Amiral General Aladeen, kurgusal Kuzey Afrika ülkesi Wadiyar’ın diktatörüdür. Kim Jong-Il, Idi Amin, Muammar Kaddafi, Mobutu Sese Seko ve Saparmurat Niyazov gibi gerçek hayattaki tiranların bir birleşimidir. Aladeen, kadın korumaları tercih eden ve İsrail’e saldırmak için nükleer bir cephanelik geliştiren çocuksu, cinsiyetçi, Batı karşıtı ve Yahudi karşıtı bir diktatördür. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne katılımı talep edildiğinde ABD’ye gider. Oraya vardığında, amcası tarafından tutulan bir tetikçi tarafından kaçırılır ve sonunda evlendiği ve ezilen ülkesini demokratikleştirmeye yemin ettiği bir insan hakları aktivisti olan Zoey ile tanışır.

Madagascar

Madagascar
Fotoğraf lisansı: DreamWorks Pictures

Bu bilgisayar animasyonlu filmde, Central Park Hayvanat Bahçesi’ndeki kafesteki bir hayvan dörtlüsü, dünyanın geri kalanını görmek için can atıyorlar. Dört penguen sonunda kendilerini ada ülkesindeki uzak bir kumsalda bulurlar ve vahşi doğada kendi başlarına savaşmaları gerekir. Baron Cohen, türünün lideri olan ve garip aksanıyla halka kuyruklu bir lemur olan Kral Julien XIII rolünde sahne hırsızı olduğunu da kanıtlıyor. Partilerdeki kalabalık sörfçü kraliyet, iri gözlü köleleri coşku içinde dolaşırken akılda kalıcı “I Like to Move It” şarkısını söylerken ekran trulü aydınlanıyor. Kral Julien ayrıca 2008’in “Madagaskar: Afrika’ya Kaçış” ve 2012’de Madagaskar 3: Avrupa’nın En Çok Arananları ”adlı iki devam filminde de boy gösterecekti.

Les Miserables

Les Miserables
Fotoğraf lisansı: Universal Pictures

Tom Hooper tarafından yönetilen bu müzikal, 19. yüzyılın başlarında Fransa’da 1832 Haziran İsyanı sırasında geçen Victor Hugo’nun aynı adlı 1892 romanına dayanmaktadır. Ana karakter Jean Valjean’dır. Şartlı tahliyeyi bozduktan sonra polis memuru Javert tarafından acımasızca takip edilir. Saygın bir fabrika sahibi ve bir şehrin belediye başkanı olur. Baron Cohen ve Helena Bonham Carter, fahişe Fantine tarafından gayri meşru kızı Cosette’e sığınmaları için ödenen açgözlü hancı olan Thenardier’lerdir. Müzikalin şarkıları oyuncular tarafından canlı olarak söylendi. Buna Baron Cohen ve Bonham Carter’ın müstehcen düeti “Master of the House” da dahildir. Film, En İyi Film de dahil olmak üzere sekiz Oscar’a aday gösterildi.

Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm
Fotoğraf lisansı: Amazon Studios

Baron Cohen, 2006 yapımı Borat’ın devam filmini, koronavirüs salgını sırasında başkanlık seçimlerinden önce yayınlama umuduyla gizlice filme aldı. Karakterinin 15 yaşındaki vahşi kızı Tutar’ı Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Kazakistan ve ABD ile ilişkilerini iyileştirmesi için bir hediye olarak düşündü. Ama önce Tutar, bir MAGA erkeğine hitap edecek türden bir sarışın Barbie’ye dönüştürülmeli. Sonunda, Baron Cohen’in ilk KKK kıyafeti giymesiyle Maryland’e geldiler. Daha sonra, Bakalova’yı Pence’e hediye olarak sunmadan önce omzunun üzerinden çekerken, elbise ve yüz maskesiyle kendisini Donald Trump’a dönüştürüyor, ancak çabucak dışarı atılıyorlar. Ayrıca Washington eyaletinde sağcı bir toplantıya katılıyor ve Obama’ya “Wuhan gribi” enjekte etmekle ilgili şarkı sözleriyle ırkçı bir ülke ezgisi yapıyor. Ancak oyuncu, en iyi hiciv silahının kızı olduğunu bilecek kadar zekidir.