NVR ve DVR arasındaki farklar

NVR’lar ve DVR’lar, bir veya birkaç güvenlik kamerası tarafından yakalanan görüntüleri kaydeden cihazlar oldukları için herhangi bir gözetim sisteminin kritik bileşenleridir. Aynı işlevi görmelerine rağmen, NVR’ler ve DVR’ler yapı olarak çok farklıdır ve kullanmayı seçtiğiniz kurulum maliyetleriniz, kurulum süreniz ve hatta bekleyebileceğiniz video kalitesinde fark yaratacaktır.

İster yeni bir güvenlik sistemi oluşturma sürecinde olun, ister mevcut olanı güncellemek isteyin, iki tür kayıt cihazı arasındaki temel farkları anlamak önemlidir, böylece güvenlik ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayanı seçebilirsiniz. Bu rehber, iki cihaz arasındaki farkları, her birinin özelliklerini ve her ikisinin avantaj ve dezavantajlarını özetleyecektir.

DVR Sistemi Nedir?

Bir DVR – veya dijital video kaydedici – hem dijital hem de analog kameralarla çalışır ve kameradan kayıt cihazına bir kabloyla bağlanır. Cihaz kablolu olduğu için çalışması için internet gerektirmez, bu yüzden eski analog sistemler için harikadır. Bir DVR sisteminde, tüm işi kamera yerine DVR yapar.

Kamera tarafından aktarılan görüntüleri sıkıştırılmış, dijital bir formata dönüştürür ve bir bellek çubuğu veya bilgisayar gibi harici bir sabit sürücüye kaydeder. Analog sistemlerde zaten koaksiyel kablo bulunduğundan, eski bir sistemi bir DVR ile güncellemek nispeten basittir, çünkü yapmanız gereken tek şey kabloyu kayıt cihazına bağlamaktır. Bazı sistemler hem DVR’ları hem de daha yeni ağ kameralarını kullanır; bu sistemler “hibrit sistemler” olarak adlandırılır.

NVR Sistemi Nedir?

Ağ video kaydedici (NVR), herhangi bir kablolama gerektirmeyen bir sistemdir (ancak gerekirse kablolamayı kullanabilir). IP (internet protokolü) kameralar bir yönlendiriciye bağlanır – kameraların NVR ile iletişim kurduğu bu kablosuz yönlendirici NVR’dır.

IP kameralar, günümüz teknolojisinin çoğu gibi çalışır. Örneğin, internet bağlantınız olduğu sürece bir cihazdan diğerine fotoğrafları telefondan telefona, videoları bilgisayardan bilgisayara ve diğer medya türlerini bir cihazdan diğerine gönderebilirsiniz. IP sisteminin yaptığı budur. Bir ağ sisteminde, çekimin dijital bir formata sıkıştırılması ve doğrudan bir bilgisayara veya başka bir harici depolama cihazına gönderilmesi dahil işin çoğunu IP kamera yapar. Bu, bir DVR sisteminden çok daha verimli ve uygun maliyetli bir sistemdir, çünkü daha az kablo gerektirir ve kameralarınızı aksi takdirde ulaşılması zor olan yerlere yerleştirmenize olanak tanır.

NVR ve DVR Karşılaştırması

Güvenilirlik

NVR’ler daha kullanışlı olsa da, DVR’ler sinyali internet bağlantısı üzerinden değil kablo üzerinden ilettiklerinden çok daha güvenilir bir bağlantı sunar. Herhangi bir zamanda, bir NVR sinyal kaybından muzdarip olabilir, bu da sistem çökmesine veya düşük kaliteli görüntüye neden olabilir. Bir NVR sistemi, birkaç farklı cihaz sinyal için mücadele ettiğinden, diğer kablosuz cihazlar da kullanımdayken zarar görebilir.

Kayıt Kalitesi

NVR sistemleri düzgün çalıştığı zaman, bir DVR sisteminden çok daha yüksek kalitede görüntü sağlarlar. NVR’nin doğası gereği, eski kameraların ve analog sistemlerin yakalayamadığı yüksek çözünürlüklü videoların ve kristal netliğinde görüntülerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kurulum

NVR sistemleri kablosuz olduğundan, bunları kurmak nispeten basittir. Her kameraya bir noktadan noktaya bağlantı gerektiren bir DVR sisteminden farklı olarak, bir NVR sistemi için gerekli olan tek kablo yapılandırması, gerçek cihazı modeme bağlayandır. DVR’ler kapsamlı kablolama gerektirdiğinden, kurulumları bir NVR sisteminden çok daha karmaşıktır.

Esneklik

NVR, videoyu bir kablo üzerinden değil bir ağdan girdiğinden, bir DVR sisteminden çok daha fazla esneklik ve ölçeklenebilirlik sağlar. Kameralar internet bağlantısı içinde herhangi bir yere, ağaçların yukarısına veya duvar boyunca ve gizli yerlere yerleştirilebilir. Bu tür bir esneklik, birden fazla kabloyla bağlanan kameralarla gerçekten mümkün değildir.

Uyumluluk

Tüm IP kameralar NVR’larla uyumlu değildir; bu, kameralarını önce satın alıp daha sonra bir NVR’a yatırım yapan kişiler için büyük bir sorun olabilir. Uyumsuzluğu önlemek için, ev sahipleri ve işletme sahipleri, gerekli tüm gözetim ekipmanıyla birlikte gelen eksiksiz bir NVR sistemine yatırım yapmalıdır.

Maliyet

NVR ve DVR sistemleri arasındaki en büyük fark maliyettir. DVR’lar NVR’lardan çok daha ucuzdur, bu nedenle birincil endişeniz bütçeyse, o zaman bir DVR sistemi doğru yoldur. Bununla birlikte, kameralarınızı yükseltmek veya sisteminizi kurmak istiyorsanız, bir NVR size uzun vadede önemli miktarda tasarruf sağlayabilir.