İş ararken dikkat edilmesi gerekenler

İş arama süreci genellikle zorlu, uzun süren ve çetrefilli bir süreçtir. İş ararken dikkat etmeniz gereken, iş aramayı kolaylaştıracak ve aradığınız iş ilanlarını en kısa sürede bulmanıza yardımcı olacak önerilerimiz var. Bu öneriler ile başarılı bir şekilde başvuru yapabilir ve işe kabul edilme şansınızı katlayabilirsiniz!

1. Kriterlerinizi Belirleyin

İster kariyer değişikliği için, isterseniz maddi kaygılarınız için iş arıyor olun, asla her iş ilanına atlamayın. Sevmediğiniz ve kriterlerinize hiçbir şekilde uymayan bir iş ilanına başvuru yapmanız, o işe kabul edilseniz bile başarısız olmanıza ve strese girmenize yol açar. Bu nedenle iş başvurusunda bulunmadan önce mutlaka iş kriterlerinizi önceden taslak olarak da olsa belirlemeye çalışın! Bu nedenle sadece size uygun olan ve kriterlerinize uyan bir işe girmeye çalışın.

2. Kendinizi Tanıyın

Hangi işte çalışmak sizin doğanıza daha uygun? Bu soruyu kendinizi en iyi şekilde tanıyarak cevaplayın. Örneğin, evden mi çalışmak istiyorsunuz yoksa ofiste mi? Birinin gözetiminde mi çalışmak istiyorsunuz yoksa kendi işinizi yönetmek mi? Esnek çalışma saatleri mi istiyorsunuz yoksa mesai saatlerinde çalışmak mı?

Bu sorulara dürüstçe cevap verin. Bir işin sizin için uygunluk derecesi tamamen size bağlı olduğundan kendinizi ne kadar iyi tanırsanız, severek çalışacağınız bir işte çalışırsınız. Bu nedenle öncelikle kendinizi tanımakla ve nelerden hoşlandığınızı anlamakla işe koyulun.

3. Kişisel Yetenek ve Becerilerinizi Göz Önünde Bulundurun

Hepimiz şahsına münhasır, özgün ve farklı bireyleriz. Böyle olunca herkesin bir iş pozisyonuna aynı derecede uygun olması mümkün değildir. Eğer bir iş ilanına başvuru yaptığınızda kabul edilmek istiyorsanız yetenek, beceri ve başarılarınıza uygun bir iş için başvuru yapmanız gerekecektir. Yetenek, beceri, iş deneyimleri ve başarılarınızın bir listesini çıkarın.

Bu liste uyarınca sizin için en ideal olan iş ilanlarını kolayca bulabilirsiniz. Aksi takdirde iş başvurunuzun kabul edilmediği ya da edilse bile çok zorlanarak çalışacağınız bir iş başvurusunda bulunmuş olursunuz. Bu zaman ve emek kaybının önüne geçmek için mutlaka kişisel yetilerinizi göz önünde bulundurun!

4. Potansiyel İş Alanları Belirleyin

Yetenek, beceri, başarı ve iş deneyimleri listenizi çıkardıktan sonra çalışabileceğiniz birkaç farklı iş pozisyonu belirleyin. Örneğin, pazarlama, satış sektörü; reyon sorumlusu, kasiyer vb. gibi. Böylelikle iş başvurusu yapabileceğiniz pozisyonları önceden kestirmiş olursunuz.

Pek çok iş ilanı paylaşan platform iş ilanlarını filtreleyerek aramanızı sağlar. Eğer siz de kendi filtrelerinizi oluşturursanız diğer iş ilanlarını inceleyerek vakit kaybetmek yerine sizin için uygun iş ilanlarına doğrudan ulaşırsınız!

5. Başvuru Yapacağınız Firmayı Araştırın

İş başvurusu yapmadan önce işveren firmayı, başarılarını, değer ve hizmet politikalarını incelemenizi öneririz. Böylelikle iş tanımında yer almayan ama önemli olan kriterlere ulaşırsınız. Bunları CV’nize de eklerseniz iş başvurunuzun kabul alma şansını kat ve kat arttırırsınız.

Özellikle bazen iş pozisyonu açan firma sizin değerlerinize uygun olmayabilir. Bu durumda kendi değerlerinizle savaşmayacağınız bir iş ilanına kabul edilmek için de firmayı araştırmalısınız. Örneğin, eğer hayvan haklarını savunuyorsanız; hayvanlar üzerinde deney yapan bir firmada görev almak istemeyebilirsiniz. Bu bilgiye de ancak firmayı iyice araştırarak ulaşabilirsiniz.

6. Özenli Bir CV Hazırlayın

CV’nizin özenli ve yeterli olması gerekir. Aksi takdirde iş ilanı için ne kadar uygun bir aday olursanız olun başvurunuz reddedilir. Özenli bir CV de doğru CV sıralaması, doğru anahtar kelime seçimi, profesyonel ve özgün CV şablonu ve etkileyici bir anlatımla oluşturulabilir. Eğer özenli bir CV hazırlamak istiyorsanız bir CV oluşturma sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CV oluşturma sitelerinde, birbirinden özgün CV şablonları, CV hazırlamada size yardımcı olacak ipuçları, CV hazırlama ve düzeltme hizmetleri ile ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve profesyonel CV’yi dakikalar içerisinde hazırlayabilirsiniz!

7. İş Deneyimlerinizi Gözden Geçirin

Yeni bir iş ilanına başvuru yaparken en çok dikkate almanız gereken şeylerden birisi iş deneyimlerinizdir. İş deneyimleri işvereninizin seçim yapmasına etki ettiği gibi aynı zamanda sizin de iş seçeneklerinizi belirlemenizi sağlar.

Bu konuda örnek vermek gerekirse, severek çalıştığınız bir iş pozisyonu varsa tekrar bu pozisyonda yayınlanan iş ilanlarına başvuru yapmanız severek çalışacağınız bir işte çalışmanızı sağlayacaktır. Yine aynı şekilde sevmediğiniz ve baskı altında çalıştığınız bir iş pozisyonunda çalıştıysanız bu iş pozisyonu dışında arama yapmanızı öneririz.

8. Kendinizden Emin Görünün

Her işveren sorumluluk alabilen, özgüvenli ve güçlü çalışanlara sahip olmak ister. Dolayısıyla iş pozisyonuna başvuru yaparken kendinizden emin ve güçlü görünmeniz gerekecektir. Bunu göstermenin en iyi yolu da kendinizden emin ve profesyonel bir CV dili kullanmak olacaktır.

CV’niz kabul edildikten sonra yine iş mülakatında da bu görünümünüzü devam ettirmeniz işe kabul edilmenizi ciddi anlamda arttıracaktır. Kendi iç dünyanızda kendinize güvenmeseniz de dışarı bunu yansıtmamanızı öneririz!

9. İyi İletişim Kurun

İşverenler net ve dürüst çalışanlarla çalışmak ister. Dolayısıyla CV’nizin açık ve net olduğundan emin olun. CV’nizde sırf işvereninizi etkilemek için yanlış ve yalan bilgilere yer vermeyin. Mülakata çağırılırsanız da sorulara net ve dürüst cevaplar verin.

Unutmayın, karşınızdaki kişi yüzlerce kişiyle görüşüyor. Dolayısıyla yalan ve abartılı anlatımı fark etmeme ihtimali söz konusu bile değildir. Bu nedenle her zaman dürüst, net ve açık iletişim kurun.

10. Güncel İş İlanlarını Takip Edin

İş başvurusu yapacaksanız mutlaka güncel ilanlara ulaşın. Eski ilanlar bazen aday kabul edilse de platformlarda yer alabilmektedir. Bu nedenle yeni yayınlanan iş ilanlarına süresi dolmadan başvuruda bulunun. Doğru, dürüst ve teyit edilmiş CV’nizin inceleneceği iş başvurularında bulunmanızı sağlar.

Bazen işverenler, açık iş pozisyonları açmakta ve ileride personele ihtiyaç duyma ihtimaline karşı çalışan havuzu oluşturabilmektedir. Bu iş ilanlarını baştan tanımaya ve iş bulmak için hedeflediğiniz süreye göre başvuru yapmaya karar verin. Eğer aceleniz yoksa ya da söz konusu firma çalışmak için hayal kurduğunuz bir firmaysa bu durumda bu açık pozisyonlara da başvuru yapın!