Altınok Öz kimdir?

Altınok Öz, 2009 ve 2014 yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Kartal Belediye Başkanı adayı olmuş ve seçimi kazanarak 2 dönem boyunca belediye başkanlığı yapmıştır. Başkanlığı döneminde ilçede çok sayıda heykel yaptırması ve Nevşehir’deki yatırımları nedeniyle eleştirilmiştir. Kartalspor onun döneminde gerileyerek sonunda amatör kümeye kadar düşmüştür.

Altınok Öz kimdir?

Aslen Nevşehir Gülşehirlidir. Sosyal medyayı etkili kullanır. Kartal’da başhekimlik yapmıştır. Altınok Öz doktor olarak çok başarılıdır. Ancak daha sonra siyasete atılması gerçekleşmiştir. 1969-1975 yılları arasında CHP Ankara Merkez İlçe Gençlik Kolları ve Sosyal Demokrasi Dernekleri Federasyonu (SDDF) üyesi olarak siyasi çalışmalarda bulunan Başkan Öz, emekli olmasının ardından siyasi çalışmalarını kaldığı yerden sürdürdü. Öncelikli olarak Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) üyesidir.

Çeşitli demokratik kitle örgütlerinde üye ve yönetici olarak görev yapan Altınok Öz, kooperatif çalışmalarına hız verdi. Kartal ve civarındaki hurdacıları, Marmara Geri Dönüşümcüler Toplu İş Yeri Yapı Kooperatifi çatısı altında bir araya getirdi. 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri’nde, %41,3’lük oy oranıyla CHP’den Kartal Belediye Başkanı olarak seçildi. Seçimi kazandıktan sonra Kartal’ın merkezine eşek heykeli dikti. CHP’de son dönemde Muharrem İnce’ye yakın bir isim olarak öne çıkıyor.

kartal esek-heykeli
Fotoğraf lisansı: Kartal Belediyesi - Altınok Öz Kartal'ın merkezinde eşekli kütüphane heykelinin açılışını törenle yaptı.

Başkanlığı döneminde parklar yapılmasını sağladı. Başarılı icraatlarından bazıları Organik Pazar, çeşitli yol düzenlemeleri, otoparktan belediye binasına başarı ile çevrilen belediye binasıdır.

Şubat 2019’da Kartal’da bina çökmesi olayının ardından olay yerine gidişi ülke gündeminde yer bulmuştur. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bile tepki göstermiştir.

altinok oz 3

Şu anda çiftçilik yapmaktadır. Nevşehir’deki ahşap evi yangında kül olmuştur. Evinin yanması nedeniyle paylaştığı Instagram mesajında üzüntüsünü ortaya koymuş ve takipçilerinin geçmiş olsun dileklerini kabul etmiştir.

Altınok Öz’ün Nevşehir’in Gülşehir ilçesindeki evi yangında küle döndü. Gülşehir’in Eskiyaylacık köyü Ahmet Ören mevkindeki ev dün gece meydana gelen yangında kullanılamaz hale geldi. Gülşehir Belediye Başkanı Fatih Çiftçi de malikanenin kullanılmaz hale geldiğini belirterek Öz’e geçmiş olsun dileklerini iletti. Yanan malikanenin ahşap olması nedeniyle yangının kolayca tüm binayı sardığı belirtildi. İtfaiye ekipleri yangınla ilgili incelemeler başlattı.

altinok-oz-yanan-ev

Altınok Öz’ün belediye başkanlığı yılları

Eleştirilen işleri arasında heykelcilik alanında yaptığı işler, yaz turizmi olarak ise Adalar İlçesinde otel yapılması ve en önemli icraatlarından birisi olarak görülen Nevşehir’de Kapadokya Kartal Otel olarak görülüyor.

Ayrıca Y. Bosnaspor’u satın alıp Kartal Belediyespor olarak oynatmıştır. Kartal Belediyespor da Kartalspor gibi amatör lige düşmüş ve sonunda futbol takımı kapatılmıştır.

Kartal sahilinde yüksek binalar yapılmasından ve Barcelona modelinden yana tavır almıştır. Onun döneminde Kartal’da çok sayıda gökdelen ve rezidans inşa edilmiştir. 2019 yerel seçimleri öncesi AK Parti İstanbul adayı Binali Yıldırım’ı Kartal Belediyesi’ne ait huzur evinde ağırlamıştır. Kartal Belediyesi’nin huzur evi Kızılay tarafından işletilmektedir. Yine AK Parti Kartal adayı Ebubekir Taşyürek’i ise Kartal Belediyesi’nde karşılamıştır. Onun döneminde kentsel dönüşüm için yıkılan bazı siteler hala inşaat şirketleri tarafından tamamlanmamıştır.

altinok-ozun-olen-kopegi
Fotoğraf lisansı: Altınok Öz / Facebook - Altınok Öz ve merhum köpeği Çino

Altınok Öz haberleri ve konuşmaları

“Yüksek bina kötüdür algısı değişmeli”

Son yıllarda kamuoyunda yüksek binalarla ilgili olumsuz bir algı yaratılmaya çalışıldığına dikkat çeken Altınok Öz, “Önemli olan yüksek ya da alçak değil, depreme dayanıklı bina yapmak. ‘Yüksek bina kötüdür’ ağlısını değiştirmemiz gerekiyor. Japonya da bir deprem ülkesi ama çok sayıda yüksek binası var” diye konuştu.

altınok-oz baskanlik konutu villa

“Kartal’da markayım, herhangi partiden rahatlıkla seçimi de alırım”

Altınok Öz, 2019 yerel seçimleri öncesi başkan adayı yapılmaması üzerine bir gazeteye verdiği röportajda, “Aday olan arkadaş başkan yardımcımdı. Dilerim kazanır. Başkan yardımcısısın aday olmasından rahatsız olmadım. İki dönem aday olacağımı söylemiştim. 3. dönem için müracaat etmeyeceğimi, eğer partinin bana ihtiyacı olursa devam edeceğimi belirtmiştim. CHP İl Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı “Aday ol, elimizi rahatlat” dedi. Ve öyle devam ettik. Eğer planlarını fark etseydim aday olmazdım. Ben başkanlık sevdasında değilim. Bu şartlarda hazırlığımı yapardım. Kartal’da bir markayım. Herhangi bir partiden rahatlıkla seçimi de alırdım. Ama benim hedefim CHP. Yeni CHP değil, yeniden CHP. Koltuklar geçici, önemli olan parti. CHP ye, Atatürk’e, laikliğe, demokrasiye gönül veren, iyi bir CHP’yle Türkiye’nin düze çıkacağına inanan bir sürü insan gönüllü veya gönülsüz CHP ye destek veriyor. Bu kitleyi harekete geçirecek bir CHP’ye ihtiyaç var.” dedi.

altınok oz posta roportaj

“Kartal’da yaşamaya devam edeceğim”

Aslen Nevşehir, Gülşehirli olan Altınok Öz, Adnan Kahveci’yi anma etkinliğinin yapıldığı Yakacık Mezarlığı’nda yaptığı açıklamada, “Bundan sonraki yaşamımda yine Kartal’da olacağım ve yine Allah sağlık verdiği sürece de 5 Şubat’lar da sizlerin arasında, belki de karşıdan seyrediyor olacağım. Çünkü ona kalbi bir minnet duygusu bizlere, siyasetçilere rehber olabildiği için, Allah’tan Adnan Kahveci’ye, eşine ve kızına da rahmet diliyorum. Burada, toplanıp da onurlandırdınız için, hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum saygılar sunuyorum.”

altınok-oz-2

“Kartal halkı beni istiyordu ama olmadı”

Aday yapılmayınca bir gazeteye röportaj veren Altınok Öz, “İki dönemin ardından adaylığınızı açıklamanıza rağmen, bir başka aday açıklandı partiniz tarafından. Siyaset böyle bir şey. Herkes için hayırlı olsun ne diyeyim. Sivil hayata hazırlanmaya başladım. İsterdim ki Kartal’a bir dönem daha hizmet edeyim ama genel merkezin tercihi bu yönde oldu. Söyleyecek bir şey yok. Kartal halkı beni istiyordu ama olmadı. Önemli olan Kartal’ın kazanması. Benim gönlüm rahat çok doğru hizmetler ettim. Genel başkan da her defasında o hizmetlerimizi örnek gösterdi, ama aday göstermediler. Benim için önemli olan CHP.” dedi.

Altınok Öz’den Kartal’a Barcelona modeli

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Kartal’ın merkezinin Barcelona gibi tasarlanmasını öngören projede çok önemli bir aşamayı geçtiklerini açıkladı. Kartal’ın kent merkezinin yeni bir siluete kavuşturacaklarını ifade eden Öz, Kordonboyu ve Yukarı Mahalle’nin kentsel dönüşüm alanları ilan edilmesiyle projenin önünün açıldığını ifade etti.

altınok-oz-kaftancıoglu tweet
altınok-oz kilicdaroglu tweet

“Heykelden ve Hamam Sokak’tan asla taviz vermeyeceğiz”

Kartallı sanatçılarla buluşan Altınok Öz, kültür ve sanat konularında yaptıkları çalışmaları övdü. Altınok Öz ise yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Kartal’da sanata kültüre desteğimiz hep devam edecek. Kartal’ın sanatçılarına her zaman öncelik verdik. Neyzen Tevfik’in heykelini çok eleştirdiler ama benim sanatçının eserini eleştirme hakkım yok. Bu heykeli Kartallı bir sanatçı yapmıştır. Benim için son derece güzeldir. O heykel sayesinde Neyzen, Kartal’da sempozyumu yapılan bir sanatçı haline gelmiştir. Bir takım eleştirmelere rağmen kültür ve sanattan, heykelden, Hamam Sokak’tan asla taviz vermeyeceğiz. Kartal’ın vizyonunu sizlere sunuyoruz, önümüzdeki dönem sıkıntı yaşamamak için örgütlü olmalısınız. Bir şehrin kültür ve sanatta canlı olmasını hep savunduk.”

altinok oz

“Transfer teklifleri aldım”

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Belediye Başkanlığı’nın 10. yılı dolayısıyla belediye personeliyle bir araya geldi. Toplantıda duygusal anlar yaşandı, Öz’ün çalışma arkadaşları ağlayarak Öz’e sarıldı. Öz’ün de duygulandığı görüldü.

Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz flaş bir açıklama yaptı. Kartal Belediyesi personeline veda konuşmasında duygusal anlar yaşayan Altınok Öz, ”Bazı siyasi partilerden Transfer teklifleri geldi, hiç birini kabul etmedim” dedi.

“İstanbul’u altın tepside sundular”

Altınok Öz yerel seçimlerden önce, “Kapalı kapılar arkasında yapılan pazarlıklarla İstanbul’u bu kadar almaya yakınken altın tepside sunanlardan hesap sormak bizim görevimiz. Gerçek Atatürkçülerin, gerçek Cumhuriyet Halk Partililerin görevidir. Sizlerin umudunu solduranlardan hesap sormak tabi ki benim görevim. Bu çocukların geleceğiyle oynayanların, ben aday olmaya giderken arkamda yürüyenlerin umutlarını kıranların hesabını sormak tabi ki benim görevim. Bir birey olarak, Altınok olarak, herhangi bir kimliği, kişiliği olmayan kişi olarak bu görev benim. Bu görevi üstlendim. Bundan sonrada hayatıma böyle devam edeceğim.” dedi.

altinok-oz-bustu-heykeli

“Kartal Belediyesi’ni miras bırakıyorum”

Altınok Öz, Tüm Yerel-Sen tarafından düzenlenen kahvaltıda yaptığı konuşmada, “10 yıl birlikte görev yaptık. Çok güzel günler geçirdik, çok iyi bir belediyecilik yaptık. Aday olan arkadaşıma diyorum ki; Sana bıraktığım miras aynı Atatürk’ün dediği gibi “Cumhuriyeti ve Cumhuriyet Halk Partisi’ni size bıraktım” demişti. Bende tertemiz bir belediye, örnek bir belediyecilik bıraktık.” ifadelerini kullandı.

“Bana beyni açık insan lazım”

Kartal Belediyesi’nde düzenlenen toplantıda bir konuşma yapan Altınok Öz, “Bana beyni açık insan lazım. İnsanın başı kapalı olabilir, ama beyni açıktır. Başı açıktır ama beyini kapalıdır.” dedi.

Altınok Öz şu anda ne yapıyor, işte yeni işi

Eski Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, zaman zaman Kartal’da olacağını, zaman zaman da çiftlikte bulunacağını söyledi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın çiftliğinde denetime geldiğini söyleyen Öz, Çarşamba günü çiftliğe gidip geri geleceğini belirtti. Hekimlik işinden emekli olduğunu söyleyen Öz, doktorluk yapmayacağını ancak muayenehane olan yerde İstanbul’da olduğu zaman bulunacağını söyledi. Öte yandan, Öz “CHP yeni CHP olarak değil, yeniden CHP olarak yoluna devam etmelidir.” diyerek ayrıştığı noktayı açıkladı.

Eski Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, twitter sayfasındaki bio’sunu güncelledi. Altınok Öz, bio’sunu ‘Çiftçi’ olarak değiştirdi. Kartal’da belediye başkanlığı görev süresinin dolmasının ardından Nevşehir’e yerleşerek Ceviz çiftliği ile ilgilenen Altınok Öz, twitter bio’sunu da ‘Çiftçi’ olarak güncelledi.

altinok-oz-cifci

Nisan ayının başlarında ahşap evinin yanmasıyla sarsılan Altınok Öz, twitter bio’sunu ‘çiftçi’ olarak güncelledi. Hırka Dağı’nda (Nevşehir) ceviz ve badem çiftçiliği yapan Altınok Öz, ceviz konusunda ulusal ve uluslararası alanda bilimsel çalışmalarını sürdürüyor.