Mat araba boyası nasıl parlatılır?

Ne durumda olursa olsun, arabanıza bakım yapmak için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Pahalı nadir bir modele veya siyah tamponlu ortalama beyaz bir sedan modele sahip olmanız önemli değil. Yine de onunla ilgilenmeniz gerekiyor. Açıkçası, bir arabanın bakımı ucuz değil, ancak size kirli bir araca binip tekerlekleri düşene kadar sürmekten daha keyifli bir deneyim yaşatacak.

Bugünkü kılavuzumuz oldukça gizemli bir öğeye odaklanıyor: mat boyalar. Hayır, mat hale gelene kadar solmuş normal boyadan bahsetmiyoruz. Otomobillere uygulanan özel mat boyadan bahsediyoruz. Bu kılavuzun OEM mat kaplamalara odaklandığını, ancak aynı prosedürle uygulandıkları sürece satış sonrası mat kaplamalar için de geçerli olduğunu unutmamalıyız.

Vinil sargınız veya lastikli bir boyanız varsa bu tavsiyeler sizin için işe yaramaz. Son ikisi farklı bir bakım gerektirir ve aracınıza yeni bir renk boya yaptırmadan önce bunları uygulayan profesyonellere danışmalısınız.

Otomatik araba yıkamaya gitmeyin

Mat boyalı bir arabanız varsa, kendiniz temizlemek en iyisidir. Aceleniz varsa veya aracı kendi başınıza temizlemeniz sakıncalıysa, hala insan kullanan bir oto yıkamaya gidin. Değerli aracınızı temizleyecek kişiye, herhangi bir fırça, sünger veya başka herhangi bir araba için kullandığı herhangi bir aletle aracınıza dokunmamasını özellikle söyleyin.

Otomatik araç yıkama, mat boya üzerinde hızla kaybolmayan düzensiz parlak noktalara neden olabilir. Aslında, onarımları maliyetli olacak, bu nedenle son model araçlarda mat boya sunan birçok otomobil üreticisi, sahiplerinden araçlarını her seferinde elde yıkamasını istedi.

Bu yüzden unutmayın, mat boyalı bir arabada fırça veya sünger kullanmayın. Normal yıkama eldivenleri, havlu kumaşlar ve kağıt havlular da yasaktır. Yalnızca mikro fibere (son derece yumuşak kumaş) izin verilir. Hasar onarılamaz olabilir ve bir yeniden püskürtme gerekli olacaktır. Onarım, söz konusu yüzey hasarının meydana geldiği tüm panele tekrar mat vernik uygulanarak yapılır.

Mat boya üzerinde asla geleneksel balmumu kullanmayın

Cila, normal bir araba için mucizeler yaratır. Boyahaneden ilk çıktığı zamanki gibi parlamasını sağlayacaktır. Mat bir boyaya sahipseniz, bu durum sizin için geçerli olmayacaktır. Ayrıca, bu tür bir boyaya bu tür bir işlem yapmaya çalışırsanız, zarar görür. Bu, cilalama, boya kapatıcılar, boya talaşı onarım kalemleri ve mat boya için normal boya için herhangi bir işlem kesinlikle yasaktır.

İlla ki böyle bir bakım yapacaksanız, “sıvı mat boya sızdırmazlık maddesi” arayın, ancak bunun boyalı yüzeyin parlaklık derecesini ARTIRMAMAK üzere formüle edildiğinden tamamen emin olun, aksi takdirde mat boya için felaket anlamına gelir.

Mikro fiber

Normal boya işleri eskisi kadar kolay çizik vermez ve bu mat boyalı arabalar için geçerlidir. İkinci durumda, mikro çizikler neredeyse görünmezdir, çünkü bu tür boyaya özgü vernik tabakasında herhangi bir parlaklık yoktur. Ancak, gözünüzü çeken o küçük çizikleri görememeniz, onların var olmadığı anlamına gelmez.

Başka bir deyişle, mat boyaya su ve özel temizleme solüsyonları dışında hiçbir şey dokunulmamalıdır. Aksi takdirde elinizi dahi sürmeyin, araçtan inerken veya araç içerisine girerken boyaya dokunmamaya dikkat edin. Kot pantolonunuzdaki küçük perçinler bile boyaya zarar verebilir, bu yüzden arabaya dikkatlice bindiğinizden emin olun ve yolculara da aynısını yapmalarını söyleyin. Tabi çok hassas davranıp da insanları gıcık etmeyin. Arabadan daha önemli şeyler de var.

Açıkçası, mat boya, bir otomobile herhangi bir boya sürüldüğü sürece dayanması için unobtainium’dan yapılmamıştır. Hatırlanması gereken tek şey, bireysel gereksinimlerine saygı duyarak onunla ilgilenmek. Bu kulağa çok zor gelmiyor, değil mi?

Yalnızca mat yüzeyler için tasarlanmış ürünleri kullanın

Temizlik amacıyla herhangi bir boya üzerinde çalışan en genel şey sudur. Mat yüzeyler temizlemek için özel çözümler gerektirir ve hemen hemen her şey ona zarar verebilir. Balmumu, temizleme çözücüleri ve normal boyaya parlaklık kazandırmak için tasarlanan her türlü çözüm, mat bir boya söz konusu olduğunda potansiyel hasara yol açacaktır.

Mat boyası olan bir arabayı, güneş ışığında birkaç saat oturduktan sonra olduğu gibi, sac sıcaksa yıkamamanız önerilir. Yıkama işlemi bittikten sonra kalan suyu da mutlaka silmelisiniz, ancak kuru bir mikrofiber havlu ile yapılmalıdır.

Aracı temizlemek için basınçlı yıkayıcı kullanıyorsanız, başlığı gövde yüzeyinden en az 25 cm uzakta tuttuğunuzdan emin olun. Bu, normal boya cilaları için de geçerlidir, ancak bu kurala uymazsanız daha kolay sabitlenebilirler. Gücü ve kapasitesi hakkında fikir sahibi olmak için mat boyalı bir araçta kullanmadan önce yeni bir basınçlı yıkayıcıyı başka bir şeyde denediğinizden emin olun.

Geleneksel yöntemlerle hasarı düzeltmeye çalışmayın

Yukarıda yazdığımız gibi mat boyalı otomobilleri cilalayamazsınız. Bunu yapmak boyayı mahvedecek ve boya işine çıkartmalar, mıknatıslar veya herhangi bir çözüm uygulamak da öyle. Böcek, kuş pisliği veya ağaç özsuyu gibi herhangi bir kirletici derhal çıkarılmalıdır. Mat yüzeye zarar verme riskiniz olduğundan, söz konusu kirleticiyi ıslak bir bezle ovalamak için acele etmeyin. Bunun yerine su ve ardından araba yıkama sabununa batırılmış ıslak temiz bir bez kullanmalısınız.

Agresif temizleme solventleri içeren bir şey kullanmadığınızdan emin olun ve lekeyi çıkarmaya çalışırken aşırı sürtünmeden kaçının. Kalan su lekeleri nemli bir mikrofiber havluyla temizlenmelidir.

Alanındaki uzmanlara göre, mat boyalı bir arabayı temizlemenin en iyi yolu, her birinde mikrofiber havlu bulunan iki kova su kullanmaktır. İlk kova bir su çözeltisi ve sıvı araba yıkama sabunu ile doldurulmalı, ikincisi ise sadece su içermelidir. Tekerlekler üçüncü bir kova kullanılarak yıkanmalıdır, çünkü çok fazla kir vardır ve sabunlu kovayı kirletirler.

Sabunlu su bir bez yardımı ile arabanın bir kısmına uygulandıktan sonra, ikinci kovada lekenin tekrar birinci kovaya taşınmaması için söz konusu kumaşın ıslatılması gerekir. Yüzeydeki kiri veya yabancı maddeleri temizlerken vücut yüzeyine çok sert bastırmamaya dikkat edin. Gövdede kalan fazla suyu silin ve ardından eserinize hayran kalın.