D-Smart taahhüt sorgulama

D-SMART aboneleri ve platforma abone olmayı düşünenler için taahhüt konusu çok önemli bir ayrıncı olarak dikkat çekiyor. Abonelik sırasında vatandaşlar kapsamlı taahhütler vererek büyük indirimler elde ediyor. Ancak abonelik sonlandırma sırasında bu taahhüt miktarları kullanıcılardan talep edilebiliyor. Bu yüzden abonelik sonlandırmadan önce taahhüt tarihinin son bulup bulmadığı önemlidir.

D-Smart’a abone olurken muhtemelen bir taahhüt senedine imza attınız. Şimdi aboneliğinizi herhangi bir sebeple sonlandırmak istiyorsunuz, ancak verdiğiniz taahhüt nedeniyle bir ceza ile karşı karşıyasınız.

Bu yüzden aboneliği sonlandırmak için taahhüt süresinin sona ermesini bekliyorsunuz. Taahhüt süresi içinde taahhüdü bozan üyelere cayma bedeli olarak, taahhütlerinin sonlandığı ay itibarı ile almış oldukları indirimlerin toplam bedelleri ve kalan aylarda ödeyecekleri tutarın toplam bedelleri karşılaştırılarak, üye açısından daha avantajlı olan tutar yansıtılır.

D-Smart taahhüt süresi

Taahhüt süresini hesaplamak ve kalan süreyi bulmak için yapmanız gereken oldukça basit. D-Smart online işlemler sayfasına erişin ve kampanya, taahhüt ve internet kota kullanım bilgilerinizi kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Eğer online işlemler hesabınız yoksa veya şifresini bilmiyorsanız, panik yapmayın. D-Smart müşteri hizmetlerini (0850 266 00 00) aramanız durumunda sizinle ilgilenecek bir müşteri hizmetleri personeli olacak ve size bu konuda bilgi verecektir.