Nebuchadnezzar inceleme

Nebuchadnezzar, oyuncuları antik Mezopotamya’nın gizemli tarihini ve kültürünü deneyimlemeye davet eden klasik bir izometrik şehir kurma oyunudur. Şehrinizi planlayın, lüks evler, hareketli endüstriler ve büyük anıtlar inşa edin ve vatandaşlarınızı besleyip mutlu edin. 17 Şubat 2021’de Nepos Games tarafından Steam’de yayınlandı. Şimdi bu oyuna geniş bir bakış atıyoruz.

Nebuchadnezzar inceleme

Nebuchadnezzar, size bölge ve bir zamanlar orada yaşayan insanlar hakkında bazı gerçek bilgiler vermek için her yeni görevin başlangıcında kısa bir tarih dersi vererek tarihsel bir yaklaşım benimsiyor. Bu yaklaşımdan oldukça keyif aldım ve Uruk döneminde icat edilen çömlek çarkı ve MÖ 2350’de Mezopotamya’daki nüfusun %75’inin büyük, gelişmiş şehirlerde yaşadığı gibi bazı ilginç yeni şeyler öğrendim. Bu çoğu kişi için pek önemli olmayabilir, ancak tarihten gerçeklerden hoşlananlar için güzel bir bonus.

nebuchadnezzar-inceleme 1

Nebuchadnezzar, modlar ve yerelleştirme desteğine sahip. Yeni binalardan, yeni mallardan, üretim zincirlerinden ve hatta yeni haritalardan, görevlerden ve hikayelerden gelen modların tam desteğiyle zengin bir deneyime sahip. Oyun neredeyse tamamen modlanabilir. Birden çok dilde mod oluşturmak ve/veya mevcut olanlara dil eklemek mümkün. Öyle ki bu durum, temel oyun için bile aynı şekilde sağlanıyor.

Nebuchadnezzar konusu ve hikayesi

Nebukadnezar’ın ana hikayesi, antik toprakların MÖ 6. yüzyılda Persler tarafından fethedilmesine kadar olan kolonizasyonunu kapsayan bir düzineden fazla tarihi görevi içeriyor. Her görev, Antik Mezopotamya tarihinde farklı bir zaman dilimini deneyimler ve başta da bahsettiğim gibi kapsamlı bir tarihsel ders sağlıyor. Oyuncular, tarihi anıtların inşası da dahil olmak üzere, her görevin belirli zaman ve yeri için önemli olan görevleri yerine getirmeli. Hikaye oynanışı sırasında oyuncular sadece karmaşık antik anıtlar inşa etmekle kalmıyor, aynı zamanda onları tasarlamaları gerekiyor. Nebuchadnezzar, oyunculara binaları üzerinde tam kontrol sağlayan bir oyun içi anıt düzenleyiciye sahip. Bu anıt düzenleyici çok hoşuma gitti. Oynanışa bir özelleştirme katıyor. Yapısal tasarımdan renk şemasına ve son ayrıntılara kadar her şeyi düzenlemek mümkün.

nebuchadnezzar-inceleme 2

Nüfusunuz için farklı tarım ve ürünlerin üretimini denetlerken şehrinizi inşa edersiniz. Karşınıza çıkan sorunları çözün, nüfus kaybını önleyin, diğer şehirlerle ticaret yapın, dış ilişkileri ele alın, çeşitli endüstriler ve hizmetlerde değişen nüfus sınıfları ve çalışan türleriyle ilgilenin ve çok daha fazlasını yapın. Nebuchadnezzar’ın oynanışı, türün yeni başlayanlarından deneyimli strateji oyuncularına kadar her tür oyuncuya yönelik.

Nebuchadnezzar oynanış

Oyuna başladıktan sonra iş gücünüzü oluşturmak için şehrinize yeni yerleşimcileri davet etmeniz gerekli. Bu işçileri tarımsal ve endüstriyel binalarınızla ilgilenmek için kullanın ve böylece halkınız arasında dağıtılabilecek mallar üretin. Bir evin gerekli malları alması durumunda seviyesi yükselecek, bu da ek sakinler için alan sağlayacak ve aynı zamanda yeni bir ihtiyaç listesi açacaktır.

Her şeyin, malları toplayabilen ve dağıtabilen bir pazarın yakınında taşınması gerektiğinden, mallarınızı yönetmek oldukça zordur. Bunun için kervansaraylar inşa etmeniz ve yeni ürettiğiniz eşyaların ilk depolandığı depo ile mahallenize yakın bir depo arasında bir ulaşım rotası oluşturmanız gerekiyor. Yalnızca pazarın çalışma yarıçapı içindeyse, bir alıcı malları alır, ardından satıcılarınızın malları insanlar arasında dağıtması için bir rota ayarlamanız gerekir.

nebuchadnezzar-inceleme 3

Binaların iş gücünü yönetme özelliği oldukça önemlidir. Bir çiftlikte beş işçi yuvası vardır ve nakliyeciler ile çiftçilerin bir kombinasyonu atanabilir. Her çiftçi yalnızca belirli sayıda tarlada çalışabilirdi, bu yüzden sürmek için daha fazla tarlanız varsa, o zaman başka bir çiftçi ekleyebilirsiniz. Çiftliklerinizde hangi ürünleri ekeceğinizi de seçebilirsiniz. Her mahsul türü için bir çiftlik inşa etmek yerine, tek bir yerde mahsullerin bir kombinasyonuna sahip olabilirsiniz. Nebuchadnezzar, ürünlerinizin ne kadar verimli üretildiğini ve üretilen ürünlerin yüzde kaçının tüketildiğini görebileceğiniz bir kaynak özeti sunar.