Mimar Hüseyin Karakaya kimdir? Memleketi ve biyografisi

AK Partili siyasetçi Hüseyin Karakaya hakkında bilmeniz gereken tüm bilgiler burada. Memleketi ve biyografisi, hayatından tüm kesitlerle beraber daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

1961 Erzurum doğumlu olan ve 25 yıldır Kartal’da oturan Mimar Hüseyin Karakaya, siyasetin içinde pişmiş, yoğrulmuş ve engin belediyecilik tecrübesine sahip. Kartal’da çok sevilen, sayılan bir usta siyasetçi ve belediyeci olarak tanınmakta. Adana Erkek Lisesi’ni okul birincisi olarak tamamladı.

Hüseyin Karakaya kimdir?

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. Kurucusu ve ortağı olduğu inşaat firması bünyesinde,1992’den itibaren yurtiçi ve yurtdışında taahhüt işlerini başarıyla yönetmektedir. Pendik Belediyesi’nde Teknik İşlerden sorumlu Başkan Danışmanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Uzman Danışmanlığı, Beylikdüzü Belediyesi’nde Teknik Başkan Danışmanlığı yaptı.

Kartal’dan 9. Dönem İstanbul İl Genel Meclis üyeliğine seçildi. Refah Partisi Gençlik Kollarında başladığı siyasi hayatında; sırasıyla Kartal RP İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, Kartal FP Kurucu İlçe Başkanlığı ve en son Kartal SP Kurucu İlçe Başkanlığı görevlerinde bulundu. 6 yabancı dil( İngilizce, Arapça, Rusça, Özbekçe, Kazakça, Azerice) bilen Hüseyin Karakaya,1985’ten beri Kartal’da ikamet etmekte olup evli ve 3 çocuk babasıdır. Geçmiş dönem Saadet Partisi Kartal Belediye Başkan Adayı mimar Hüseyin Karakaya.

Kartal’da belediye başkan aday adayı oldu

2014 yerel seçimleri için aday adayı oldu. Kartal’daki aday adayları arasında bildiği 6 yabancı dille öne çıkan Mimar Hüseyin Karakaya’nın projeleri oldukça iddialı. Önümüzdeki yıl Mart ayında yapılacak olan yerel seçimler öncesi aday belirleme süreci devam ediyor. Belediye başkan adayları yakın bir tarihte belli olacak. Aday adaylığı için başvurular ise yakın bir zamanda sona erecek.

Bu süreyi değerlendirmek isteyen ve çalışmalarını sürdüren aday adayları da kulis çalışmalarını yaparken kamuoyunun nabzını yokluyor ve bir bir aday adaylığı için başvurularını yapıyorlar. Kartal’da geniş bir kesim tarafından tanınan ve oldukça iddialı bir konumda bulunan Hüseyin Karakaya da 26 Ekim Cumartesi günü saat 12.00’da ilçe merkezinde AK Parti’den Kartal Belediye Başkan Aday Adaylığını açıklayacak.

Üniversite mezunu, 5 yabancı dil biliyor

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olan Mimar Hüseyin Karakaya, ilginç bir profil çiziyor. Uluslararası alanda çalışmalar yapan ve 15 ülkede 100’e yakın projede mimari projelerin çizimi, uygulanması ve kontrollüklerini yapan Karakaya tamtamına 5 yabancı dil biliyor. Yılların siyasetçisi olan Karakaya, İngilizce, Arapça, Rusça, Özbekçe ve Kazakça’yı anadili gibi konuşabiliyor.

Ortadoğu, Ortaasya ve Rusya bölgelerinde birçok projeler gerçekleştiren ve bu bölgelerde sahasında uzman durumunda olan Karakaya, yurtiçi ve yurtdışında taahhüt ve mimarlık işlerini başarıyla yönetiyor.

Pendik Belediyesi’nde Teknik İşlerden sorumlu Başkan Danışmanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Uzman Danışmanlık ve Beylikdüzü Belediyesi’nde Teknik Başkan Danışmanlıkları yapan Mimar Hüseyin Karakaya, 9. Dönem İstanbul İl Genel Meclis üyeli de yaptı. 1961 Erzurum Horasan doğumlu olan ve yaklaşık 30 yıldır Kartal’da oturan Karakaya, evli ve 3 çocuk babası.

Güneş gibi yenilenebilir temiz enerji kaynaklarını kullanmak için projeler hazırlayan Karakaya, geri dönüşüm ve temiz enerji konuşlarında ev hanımlarının eğitilmesine büyük önem veriyor.

Kartal’ın belirli semtlerinde tarihi dokuya uygun semt çeşmeleri yapılması için düğmeye basacak olan Karakaya’nın vizyon projesi ise Selçuklu, Osmanlı ve günümüz mimarisi tarzında Kartal’ın sembolü niteliğinde meydanlar içeren bedestenler yapılması.