Lust from Beyond inceleme

Tipik olarak psikolojik hayatta kalma korku türüne giren çeşitli temalarla Lovecraftian kinayesini kucaklayan birçok video oyunu gördük. Lovecraft’ın hikayelerinin tematik olarak müstehcen veya karanlık olduğu göz önüne alındığında, bu gerçekten mantıklı, bu yüzden türe mükemmel uyuyorlar. Pek çok geliştirici, sapma olmadan bunlardan yararlanma eğilimindedir, bu yüzden Movie Games Lunarium tarafından yayınlanan bu tarz bir oyunla karşılaştığımızda türün temel özelliklerinden ilham aldığını, ancak Lust from Beyond ile işleri tersine çevirdiğini gördüğümde çok şaşırdım. Oyun, Lust from Darkness’ın (aynı zamanda benzer temaları kullanan) önceki sürümlerinin devamı niteliğindedir, ancak burada neler olduğunu anlamak için önceki sürümleri oynamış olmak gerekli değildir.

Lust from Beyond inceleme

Lust from Beyond, tam anlamıyla bir psikolojik hayatta kalma korku türü oyundur. Türün her zamanki örneklerinden büyük ölçüde farklı olan şey, o kadar da ince olmayan cinsel içerik ve referansların güzel ve büyük bir yardımı ile dehşetin bir karışımı olmaya yönelik kapsayıcı bağlılıktır. Beni yanlış anlamayın, bazıları video oyunlarında böylesine açık bir düşünceye iğrenerek geri tepebilirken, Lust from Beyond, her şeyi normalmiş gibi gösteren bir hikaye inşa ediyor.

16 bölümde oynanan Lust from Beyond, oyuncuları ana karakter Victor Holloway’ın yerine koyuyor; hem korkunç hem de şehvetli vizyonlardan muzdarip olan yumuşak huylu bir antika satıcısı. Bu, ortağı ile birkaç şiddetli olaya yol açar ve Victor, Bleakmoor kasabasındaki ünlü bir doktordan yardım aramaya zorlanır. Ama elbette hiçbir şey bu kadar kolay değil. Şimdi oyun hakkında daha detaylı bir incelemeye göz atmak isterseniz, bu yazının devamını okumaya devam edebilirsiniz.

lust-from-beyond-inceleme 2

Lust from Beyond hikayesi

Oyunda antika dükkanı işleten seks takıntılı bir adam olan Victor Holloway olarak oynuyorsunuz. Victor, Lusst’ghaa olarak bilinen son derece tuhaf ve uhrevi bir diyarın kabuslarından muzdariptir. Bir gece, kız arkadaşı Lily ile sevişirken, kendini tekrar Lusst’ghaa’da bulur ve karşılık olarak, bu süreçte Lily’ye vurur. Bu noktada Victor, Austerlitz adlı bir doktoru denemek de dahil olmak üzere sorunları için profesyonel yardım aramaya başlar.

Ne yazık ki, Victor’un kendini iki tarikat arasındaki bir savaşta bulması ve sürekli olarak Lusst’ghaa’ya geri dönmesi uzun sürmez. Bununla birlikte, hikayenin, insanları öldürmenin şiddetli yollarını bulmak istediklerini hissettiren birkaç noktası var.

lust-from-beyond-inceleme 3

Lust from Beyond oynanış

Oynanış söz konusu olduğunda, Beyond’un orijinal ve prequel’lere göre gözle görülür bazı iyileştirmeleri var. Oyun, bazen korkutucu şeylerin ortaya çıktığı yürüyen bir simülatör gibi görünmek yerine, daha çok tam bir korku oyunudur. Envanterinizde bulmacaları çözmek, canavarların etrafında gizlice dolaşmak ve ara sıra savaşa katılmak için kullanacağınız öğeler alacaksınız. Evet, serinin en yeni özelliği dövüştür. Victor başlarda bir bıçak alır ve bu, onun yakın dövüşte yer almasını sağlar. Sonunda bir tabanca da alırsınız ve bu noktada Beyond biraz daha ağır aksiyon korkularına eğilir.

Oyunun gizliliği gerçekten o kadar gelişmiş değil. Hatta sadece hedefi vurmanızı değil, çevrede size yardımcı olacak nesneleri bulmanızı gerektiren bir çift boss dövüşü gibi zekice anlar bile var. Kesinlikle hala oldukça basit ve oyundaki neredeyse her düşmanın tek saldırısı koşarak sizi tokatlamak olsa da, ne olabileceğini gösteriyor ve başka bir devam bölümünde gelebilecek çok daha iyi bir şey varmış gibi geliyor.

Oyunda yaralandığınızda fiziksel sağlığınız bozulur ve biterse elbette ölürsünüz. Ancak rahatsız edici bir şey gördüğünüzde ruh sağlığınız bozulur. Akıl sağlığınız düştükçe vizyonunuz sallanmaya başlar ve sonunda akıl sağlığınızı tamamen kaybederseniz kontrolleriniz rastgele tersine döner. Fikir güzel, ancak gerçek şu ki, oyunun başlarında sürekli olarak zihinsel sağlığınızı kaybedersiniz ve bir kez bir blok kaybettiğinizde, sürekli sarhoş gibi oynarsınız.

Lusst’ghaa tanrılarının lütuflarını bulabileceğiniz bir yükseltme sistemi var. Lusst’ghaa’da bulmacaları çözmek için bazı unsurlarla etkileşim kurmak için kullanacağınız özü bulabilirsiniz, ancak çoğunlukla bu sadece basit hızlı zaman olayları anlamına gelir. Bahsetmişken, Steam sayfası etkileşimli seks sahneleri hakkında çok şey yapıyor, ancak bunlar da sadece basit hızlı zaman olayları. Yeterince bulursanız özel öğeler için kasaların kilidini açabileceğiniz gizli koleksiyonlar var, ancak bunları bulmanın ödülleri aslında o kadar kullanışlı değil.

lust-from-beyond-inceleme 4

Lust from Beyond grafikler

Beyond’da bunların dışında da bulunabilecek ilginç şeyler var. Çevreleri keşfederken kesinlikle oldukça iyi zaman geçirdim. Açıkça çarpık bir cehennem manzarası gibiydi. Sadece etrafta dolaşmak ve dünyaya bakmak için buna değdi. Lusst’ghaa’da olmasanız bile ortam harika görünüyor. Bleakmore kasabası kesinlikle kasvetli hissettiriyor ve bulabildiğim ve bana hiçbir şey vermeyeceğim birçok küçük şey olmasına bayıldım, ama kendimi tuhaf kasabalardaki garip noktalar gibi hissettim.