Seinen anime önerileri

Animeler, yalnızca çocukların izlemesi için yaratılmamıştır. Çok sayıda dizi daha genç bir izleyici kitlesine hitap ederken, en iyilerden bazıları olgun seinen klasiklerinden oluşuyor. Shounen ve shojo’dan farklı olarak, seinen üniversite çağındaki erkeklere yönelik daha olgun konuları işliyor.

Piyasadaki en iyi animelerin çoğu, Cowboy Bebop gibi uzay maceraları ve Fate/Zero gibi katı ahlaki oyunlar da dahil olmak üzere seinen mangadan ortaya çıktı. Tabii ki, bu tür animelerde bulunan bazı temalar genç izleyiciler için biraz rahatsız edici olabilir. Bununla birlikte, daha olgun bir hikaye arayan izleyiciler için, en yüksek puan alan bir seinen başyapıtı, muhteşem bir izleme deneyimi demektir.

Ghost In The Shell

Ghost In The Shell

Aksiyon dizileri anime dünyasında nadir değildir. Ghost In The Shell, dönemin çarpıcı sanat eserleri ve ilginç bir konsept ile uluslararası bir seinen başyapıtı olarak ün kazandı. Savaşmak için tasarlanmış bir android olan Motoko Kusanagi’nin hikayesine odaklanan Ghost In The Shell serisi, bilim kurgu, polis türünün en iyi anlatılarından birini yaratıyor. Derin, karmaşık karakterlere ve aksiyon dolu bir dünyaya sahip olan serinin neden seinen arasında en iyilerden biri olduğunu anlamak kolay.

Bungou Stray Dogs

Bungou Stray Dogs

Bungou Stray Dogs, Psycho-Pass’e benziyor, ancak bunun yerine 1920’lerden sonra doğaüstü yeteneklerle modellenen alternatif gerçeklik ile Yokohama’daki dedektiflere odaklanıyor. Tamam, gerçekte, ortak olan tek şey, dedektif benzeri karakterlere odaklanmak. Yine de Bungou Stray Dogs, Psycho-Pass’in karanlık atmosferini sevmeyen izleyiciler için ilginç bir alternatif oluşturuyor. Bungou Stray Dogs’un en büyük özelliği karakterleridir. Bir bakıma hikaye, tam tersi değil, karakterler etrafında inşa edildi. Tüm bunlar, dizinin doğaüstü türdeki karakter gelişimine daha karmaşık bir bakış açısı sunduğu anlamına geliyor. Her bir karaktere ayrı ayrı bağlanmaktan hoşlananlar için gerçekten mükemmel bir dizi.

Fate/Zero

Fate Zero

Kötü şöhretli Fate serisinin bir parçası olan Fate/Zero’nun seinen olmadığını söylemek zor. Bir shounen anime’den çok daha olgun felsefi temaları keşfeden bir seinen manga olarak yayınlanan, Fate serisindeki diğer girişlerden çok daha koyu bir tonu var. Anime birçok nedenden dolayı çekici. Derin anlatılar, ağır dünya inşası, mükemmel sanat eserleri, ses ve nefes kesici güzel dövüş sahneleri bu animeyi öne çıkarıyor. Bununla birlikte, izleyicilerin Fate serisinin izlenme sırasını dikkate alması gerekiyor. Fate/Zero elbette tek başına da izlenebiliyor. Ancak serinin geri kalanını izlemek isteyenler için Fate/Zero, Fate/Stay Night’ın ön bölümü niteliğinde.

Land Of The Lustrous

Land Of The Lustrous

Antropomorfik her şey animede yaygın bir mecaz haline geldi. Savaş gemileri, hayvanlar, hatta ülkeler insan haline getirildi. Ancak, antropomorfik taşlara odaklanan seriyi çok az kişi biliyor. Phos’un hikayesinin ardından, Land of the Lustrous, Dünya’nın insan yaşamı için fazla zehirli olduğu ve Lunarians’ın saldırıya uğradığı karmaşık bir dünyayı araştırıyor. Bundan daha eşsiz bir seinen anime serisi olduğunu söylemek zor. Yaşayan değerli taşlar bu açıdan yenilmesi zor bir dünya yaratıyor, ancak tüm bunlar diziyi çok eğlenceli kılıyor. Standarttan ayrılan metalik sanat tarzı, karakterlerin benzersiz özellikleri ve hatta oyundaki olağandışı gruplar bile Land of the Lustrous’u tahmin edilmesi zor bir dizi haline getiriyor.

Death Parade

Death Parade

Seinen ağır bir tür olabilir, daha olgun hikayelerle bu kaçınılmazdır. Ama hiçbir dizi Death Parade kadar ağır olamaz. Seyirci Decim’in hikayesini takip ederken, dizi ününü daha çok sembolizmi ve alegorisinden kazanıyor. Decim, ölen insanların ruhları için pazarlık yapmaya gönderildiği ahiret barının barmenidir. Anime, ölümden sonra hayata ve konuyla ilgili diğer temalara ilginç bir bakış açısı sunarak izleyicileri gerçekten düşündüren bir diziye olanak tanıyor.

Psycho-Pass

Psycho-Pass

Bilimkurgu animesi iki yoldan birine yönelme eğilimindedir: Cowboy Bebop gibi uzay temelli bir macera veya toplumsal bir eleştiri. Production I.G.’nin Psycho-Pass’i kesinlikle ikinci kategoriye giriyor ve bunu çok iyi yapıyor. Bir grup polis ve suçlunun polise dönüşmesinin ardından izleyiciler dizinin ilginç sanat tarzı ve derin karakterlerinden etkilenecek. Sonuç olarak, Psycho-Pass psikolojik bir gerilim dizisi. Daha karanlık atmosferlerden ve gerilimden rahatsız olan izleyiciler, diğer dizileri keşfetmek isteyebilir. Ancak, tüm bu temaları sevenler için olgun atmosfer ve karakter ağı, Psycho-Pass’i türünün tek örneği kılıyor.

Hellsing Ultimate

Hellsing Ultimate

Her nasılsa, vampirler fantezi anime arasında kendi türleri haline geldi. Apokaliptik Seraph of the End’den dramatik Strike the Blood’a kadar vampirler sıradanlaştı. Bununla birlikte, her şey özellikle bir seinen klasiğine geri dönüyor: Hellsing Ultimate. Hikaye, izleyicileri kötü avcı Hellsing ailesinin bir vampir ve sadık hizmetçisi olan Alucard’ın yerine koyuyor. Dizi, yaygın vampir klişelerinden kaçmasa da, modern anime’deki en acımasız deneyimlerden birini oluşturuyor. Berserk’ten yeterince şiddet görmeyen gerilim severler için Hellsing Ultimate kesinlikle heyecan verici olacak.

Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

Anime topluluğunda çok az kişi Cowboy Bebop’a aşina değil. Uzayda oyalanan bilimkurgu macerası, tıpkı Star Wars’un filme alınması gibi, anime ortamı için bir klasik haline geldi. Anime, Dünya’nın yaşanmaz olduğu ve uzay gemisi Bebop’taki kahramanların, uzay suçlarına karşı çalışan ödül avcıları olarak hareket ettiği bir dünyayı işliyor. Kısacası, Cowboy Bebop, bilim kurgu türündeki diğer eserlere kıyasla benzersiz bir yapım. Adından da anlaşılacağı gibi, dizi bilim kurgu ortamları ve Batı temalarının ilginç bir karışımını yaratıyor. Sonunda anime, mümkün olan her şekilde olgun tarafa doğru ilerleyen bir uzay macerası isteyen izleyiciler için mükemmel bir seçimdir.

Berserk

Berserk

Tutkulu, kılıç kullanan kahramanlara sahip kanlı animeler, animedeki en aile dostu seçenekler değildir. En azından Kentaro Miura’nın Berserk’i bunu kanıtlıyor. Vahşi kılıç kullanan bir kahramanı ve aynı derecede şiddetli bir grup paralı asker ile anime, herkes için tasarlanmadığı aynı nedenlerle heyecan verici. Açıkçası, Guts and the Band of Hawks’ın hikayesi, istekli izleyiciler için harika bir zaman yaratıyor. Kanlı, hayatı tehdit eden doğası, ucuz arsa zırhının oyunda olmadığını bilerek hikayeyi daha anlamlı kılıyor. Sonuç olarak, Berserk, shounen anime’nin savaş unsurlarını seven izleyiciler için mükemmel, heyecan verici bir duygu hız treni.

Vinland Saga

Vinland Saga

Vikingler animede yaygın bir konu değildir. Japon animasyonunun İskandinav savaşçılarının karmaşık dünyasını keşfetmesi oldukça nadirdir. Vinland Saga, karanlık, kanlı savaş ve tarihi bir bükülme ile bu konunun neden ekran için mükemmel olduğunu kanıtlıyor. Genç Thorfinn’in hikayesini takip eden anime, Viking savaşçılarının benzersiz yaşam tarzlarını ve motivasyonlarını araştırıyor. Açıkçası, Berserk’te bulunan birçok savaş unsuru, Vinland Saga’yı olduğu gibi harika bir anime yapıyor. Ancak Vinland Saga, tarih severler için daha uygun olduğu için biraz farklıdır.