Dünyanın en soğuk yeri

Doğu Sibirya’daki uzak Oymyakon köyü, Kuzey Kutup Dairesi’ne en yakın şehirden daha yakındır. Kasaba meydanındaki bir anıt, sıcaklığın -71 santigrat dereceye rekor seviyeye düştüğü 1924 gününü anıyor. Okhotsk Denizi’nin kuzeyinde yer alan Oymyakon, dünyadaki en soğuk yerleşim yeridir.

Kasabanın merkezindeki beton bir boğa heykeli, yeryüzünde yaşanmış herhangi bir yerde şimdiye kadar kaydedilen en düşük sıcaklığa işaret ediyor. İronik olarak, Oymyakon adı Rusça’da “donmayan su” anlamına gelir. Yerleşim 1920’lerde, kış çobanlarının oradaki bir kaplıcada ren geyiklerini suladığı zaman doğdu.

Oymyakon’da yaşam

Borular donar, bu nedenle çoğu tuvalet sıhhi tesisatsız müştemilattır. Toprak donar ve çok az mahsul büyür, bu nedenle yerel beslenme çoğunlukla et ve balıktır, bazen donmuş olarak yenir. Motorlar o kadar hızlı donar ki birçok araba sürekli çalışır durumda bırakılır. Sokakta yürürken kirpikleriniz ve teriniz yüzünüzde acı veren küçük iğneler halinde donacak. Dışarıda bir şişe bırakılırsa votka bile donar.

Oymyakon’da yılın en kısa günlerinde her gece 21 saattir. Ancak her karanlık kışın sonunda kasaba, Yakutlu “Don Lordu” Chyskhaan’ın ev sahipliğinde “Soğuk Kutup Festivali”ne ev sahipliği yapar. Gandalf ile Frozen’daki buz kraliçesi arasında bir haç gibi görünen bu neşeli pagan ruhu, her Mart ayında ren geyiği yarışları, köpek kızağı, buzda balık tutma ve diğer eğlenceler için dünyayı soğuk alanına davet ediyor. Ancak Oymyakon, en yakın havaalanı olan Yakutsk’tan iki günlük bir sürüş mesafesindedir.

Geçtiğimiz Ocak ayında, Oymyakon’daki sıcaklıklar, 1924’teki soğuk rekoruna yakın, -66 dereceye ulaştı. Ancak sadece iki hafta sonra, bölge, termometrelerin 17 derecelik bir sıcaklık artışıyla karşılaştırmalı bir sıcak büyüyle vuruldu. Bu, Oymyakon için sadece iki haftada 105 derecelik bir sıcaklık değişimi! Hemen doğudaki Omolon, Ocak ayı ortalamasından 64 derece daha sıcak olan 3.5 dereceye ulaştı. Kuzey Kutbu’ndaki aşırı sıcaklık değişimleri, ısınan bir gezegende yaygın hale gelebilir; ancak Oymyakon sakinleri her kış birkaç günlüğüne kirpiklerini çözme şansının tadını çıkarabilir.