Şerefiye Sarnıcı giriş ücreti 2024

Sarnıçlarıyla ünlü İstanbul’da Şerefiye Sarnıcı’nın 2024 yılı güncel bilet fiyatları belli oldu. Şerefiye Sarnıcı’nın giriş ücreti belli oldu. Şerefiye Sarnıcı’na girmek isteyenler üç kategoride gruplanarak farklı fiyat tarifesine dahil edildi.

Tam bilet, öğrenci bileti ve yabancı misafir olmak üzere üç farklı fiyat politikasına uygun şekilde bilet alınarak sarnıca girilebilir. Şerefiye Sarnıcı’nın fiyat tablosuna detaylı olarak baktığımız bu yazının devamına göz atarak giriş ücretini öğrenebilirsiniz.

Şerefiye Sarnıcı giriş ücreti

Şerefiye Sarnıcı adresi: Binbirdirek Mh., Piyer Loti Cd. No:2/1, 34122 Fatih/İstanbul. Telefon numarası: (0212) 568 60 80. Şerefiye Sarnıcı haftanın her günü 09.00 – 19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Şerefiye Sarnıcı ile ilgili ziyaretçi bilgileri ve giriş ücreti aşağıda yer almaktadır.

  • Yerli Ziyaretçi: 88 TL
  • Yabancı Ziyaretçi: 550 TL
  • Öğrenci, Öğretmen ve Askeri Personel: 33 TL
  • 18 yaş altı TC vatandaşları: Ücretsiz

Bilet satılan gişede giriş ücreti öderken kredi kartı veya nakit para kullanabilirsiniz. Döviz ile ödeme ve Müze Kart geçerli değildir. Eğer gurbetçi iseniz, TC kimlik kartları yanınızda olmalıdır. Ancak kimlik kartınız yanınızda olmasa bile Türkçe konuşursanız yerli ziyaretçi ücreti ödersiniz.

Şerefiye Sarnıcı hakkında bilgiler

Şerefiye Sarnıcı, yaklaşık 1.600 yıllık bir tarihe sahiptir. İstanbul’un tarihi yarımadasında bulunan en eski su yapılarından biridir. Şerefiye Sarnıcı’nın, bir yapım kitabesi bulunmamakla birlikte mimari özelliklerinden yola çıkılarak 2. Theodosius (408 – 450) döneminde yapıldığı öngörülüyor. Şerefiye Sarnıcı’nın ağırlıklı olarak Büyük Saray, Nymphaeum ve Zeuksippos banyolarına su sağladığı biliniyor.

Yaklaşık 24 metreye 40 metre bir alan üzerine inşa edilen ve tavan yüksekliği 11 metreyi bulan Şerefiye Sarnıcı’nın içinde 45 adet yelken tonoz ve 32 adet sütun bulunuyor. Üzerlerinde impost bloklar taşıyan Korinth üslubundaki başlıkların tümü sarnıca özel olarak Marmara Adası mermerinden yapılmıştır. Başlıklar akantus (ayı pençesi) yaprakları ile bezelidir. Yapının iç duvarları su geçirmez sıva ile kaplanmıştır ve köşeleri su basıncına dayanması için kavislidir. Duvar kalınlığı ise yaklaşık 2,5 metredir.

Şerefiye Sarnıcı adını, Osmanlı döneminde bulunduğu mahalleden almıştır. Sarnıcın üzerine 1800’lerin sonu, 1900’lerin başında yapıldığı düşünülen ve 1912’de İstanbul Şehremaneti Binası olarak kullanılan Arif Paşa Konağı inşa edilmiştir. Daha sonra belediye ek hizmet binası olarak kullanılan yapı, 2010’da kaldırılarak sarnıç ortaya çıkartılmıştır.