Konsinye satış nedir?

Son yıllarda konsinye satış mağazaları, özellikle sundukları özel ve tematik ürünler, evcil hayvan bakımı, bebek kıyafetleri veya üst düzey moda ürünleri ile popüler bir hale geldi. Peki konsinye ne demek, konsinye satış dükkanı nasıl açılır? Bu çalışmada konsinye satışın ne olduğunu ve konsinye satış dükkanı açmak için yapmanız gerekenleri anlattık.

Moda konusunda farklı ürün yelpazeleri arayan yeni nesil, tasarım butikleri de dahil olmak üzere tutumlu alışveriş yapabilecekleri üst düzey mağazaları ve konsinye mağazaları takip ediyor. Konsinye ürün satış sistemine dahil olmak isteyen küçük işletmeler ve girişimciler, konsinye ne demek diye merak ediyor.

Konsinye Mağazası Nedir?

Konsinye Satış Dükkanı, bir mağazanın eşyalarınızı satması olarak tanımlanır. Bunun anlamı, mağaza sahibinin eşyaların mülkiyetini, satılana kadar elinde tutacağı anlamına gelir.

Mal sahibi olarak hareket ederek, eşyalarınızı satmalarına yardımcı olmak için bu tür bir konsinye dükkana tazminat olarak küçük bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Örneğin bir ürün imal ediyorsunuz ve mağazada bu ürün satıldığı zaman mağaza sahibi tarafından elde edilen kazancın yüzde 40’ı alınıyor gibi. Bu ürün henüz satılmadıysa, ürünlerinizi hiçbir ücret ödemeden geri alabilirsiniz.

Konsinye Satış Nasıl Yapılır?

Fiziksel mağazaların yanı sıra hafta sonu satışları da dahil olmak üzere iki konsinye seçeneği vardır. Ayrıntılı olarak, konsinye, ürünler satıldıktan hemen sonra bir satıcıya ödeme yapmayı kabul ettiğiniz iş yönetimi olarak bilinir.

Aslında, konsinye dükkanları, belirli türdeki tüketici ürünlerine odaklanan perakende mağazalarıdır. Bu iş, ürün satmak, ardından mallar satılırsa satıcılara bir yüzde tutarı ödemek anlamına gelir.

Konsinye mağazalar veya başka bir deyişle outlet mağazalar aracılığıyla en çok satılan bazı popüler ürünler vardır:

 • Ayakkabı
 • Giyim
 • Bebek mobilya ve aksesuarları
 • Antikalar ve koleksiyonlar
 • Müzik Enstrümanları
 • Atletik ekipman ve teçhizat
 • Oyuncaklar ve mobilyalar

Konsinye İş modeli

Her perakendecinin kendi fiyatlandırma düzenlemelerini çözebileceğini unutmayın; ancak, işletmeler ve kişisel satıcılar arasındaki özel bölünme 50 – 50 ila 40 – 60 veya 60 – 40 olabilir.

Bu tarz dükkanlarda çok fazla stok olmadığını da hatırlarsınız; bu nedenle, öğelerinizin daha az rakibi olabilir; ancak, bazı durumlarda çok fazla trafik yoktur. Bu dükkanların sonuçlarını görmek zaman alabilir. Nakit paraya ihtiyacınız varsa, bu iyi bir fikir değil.

Satmak için yüksek kaliteli ürünleriniz varsa, konsinye mağazaların denemeye değer olduğu düşünülmektedir. Örneğin giyim konusunda üst düzey markalara sahip olmanız gerekir; bu nedenle antika mobilyalara veya neredeyse yeni üst düzey parçalara ihtiyacınız olabilir.

Konsinye mağazaların avantajları nelerdir?

Konsinye mağazası, işletme sahiplerine birçok avantaj içerir.

 • Envanterin aynı şekilde çalışan çoğu perakende mağazası gibi satması için önceden ödeme yapmanız gerekmez.
 • Satılamayan herhangi bir ürün satıcılara iade edilebilir veya elden çıkarılabilir.
 • Ürün değişikliklerinin kapsamını belirlemek için sık sık geri dönen müşteri oluşturmanıza izin verilir.
 • Nakit akışını iyileştirmek için ürünleriniz satıldıktan sonra günler ve haftalar boyunca ödeme yapılabilir.

Satıcıların veya göndericilerin avantajları, ürünleri satmak veya perakende vitrinler oluşturmak için Sahibinden veya Trendyol gibi e-ticaret sitelerinde listeler oluşturmak için zaman harcamak zorunda kalmamanızdır. Bir şey daha, satılan ürünleri kargo ile bizzat sizin göndermenize gerek olmaz.