Formula E araç özellikleri

Eylül 2014’te ilk Formula E yarışı Pekin Olimpiyat Parkı’nda yapıldı. Dört yıllık öncü gelişimin ardından spor, beşinci yılına yeni bir araba, yeni teknoloji ve yenilikçi yeni kurallarla girdi ve 2020-21 ile yedinci sezonunu gerçekleştirdi. Tamamen elektrikli sokak yarışları hakkında bilmeniz gereken her şeyi açıklıyoruz.

Formula E, FIA tarafından desteklenen tamamen elektrikli tek sürücülü bir yarış serisidir. İki arabadan oluşan takımlar ve dünyanın en iyi sürücülerinden bazıları, dünyanın dört bir yanındaki şehir sokaklarında yarışıyor. Tamamen elektrikli piller ve motorlarla çalışan dünyanın önde gelen otomobil üreticileri, eşit bir oyun alanında rekabet ederek yakın, öngörülemeyen hareket ve çok sayıda geçişi garanti ediyor.

Bu yeni motor sporları biçimi, Eylül 2014’te Pekin’deki Olimpiyat Parkı’ndaki ilk Formula E yarışı ile başladı. O zamandan beri Formula E arabaları Zürih, Berlin, Hong Kong, LA, Santiago ve daha birçok şehrin ikonik şehir merkezlerinde yarıştı. Aslında Formula E, mevcut sezonunda beş farklı kıtada yarıştığını gururla iddia edebilir.

Formula E Ortaya Çıkışı

Seri, İspanyol işadamı Alejandro Agag ve FIA ​​Başkanı Jean Todt tarafından yaratıldı. Toplumun daha temiz hava ve daha düşük karbon emisyonu ihtiyacını tespit eden iki adam, Formula E’yi tasarladı. Elektrikli otomobil teknolojisini geliştirmek için bir teknolojik yarışın, pistte son derece rekabetçi yarış yoluyla, otomobil endüstrisinin içten yanmadan elektrifikasyona geçişte gerçek sonuçlar alacağına inanıyorlardı. Dört yıllık öncü gelişimden sonra, spor kısa süre önce yeni bir araba, yeni teknoloji ve yenilikçi yeni kurallarla beşinci yılına girdi. 2020/21 sezonu ile Formula E’nin 7. sezonu gerçekleştirildi.

Formula E Takımlar

Formula E takımlarının her birinin iki sürücüsü vardır ve her sürücü bir araca pilotluk yapar. Seriye yeni takımlar girdikçe yarışan takımların sayısı sezondan sezona değişebilir. Sporun yedinci sezonunda yarışan 12 takım var.

Formula E’de iki tür takım vardır; üretici ekipleri ve müşteri ekipleri. Batarya, şasi ve üstyapı tüm takımlar için aynıdır, bu da eşit bir oyun alanı sağlar ve pistte çok yakın yarışlar sağlar. Üretici ekipler, bir elektrik motoru ve birkaç diğer teknik parça dahil olmak üzere kendi güç aktarım bileşenlerini tasarlar ve üretir ve bu, bu üreticiler için teknolojik gelişme için ana fırsattır.

Formula E’de yedi yıl uzun bir zaman ve bu birkaç yıl içinde seri, elektrikli otomobil teknolojisinde öncülük etmeye aç, dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden bazılarını kendine çekti. Formula E’de Mercedes, Jaguar, Audi, BMW, Nissan, DS Automobiles, Mahindra ve Porsche logolarını göreceksiniz, hepsi takım garajlarını süslüyor.

Müşteri ekipleri, bu üreticilerin birinden komple araba satın alabilir ve seriye bağımsız olarak girebilir. Örneğin, Formula E’nin 2018/19 sezonunda Envision Virgin Racing takımı, Audi Sport Abt Schaeffler fabrika ekibinden satın alınan otomobillerle yarıştı. 4. Sezonda Sürücüler Şampiyonu Jean-Eric Vergne, Renault ekibinden satın alınan bir otomobille müşteri ekibi Techeetah için yarıştı.

 • Sezon 1 (2014-15) – Renault e.Dams
 • Sezon 2 (2015-16) – Renault e.Dams
 • Sezon 3 (2016-17) – Renault e.Dams
 • Sezon 4 (2017-18) – Audi Sport ABT Schaeffler
 • Sezon 5 (2018-19) – DS Techeetah
 • Sezon 6 (2019-20) – DS Techeetah
 • Sezon 7 (2020-21) – Mercedes-EQ Formula E Team

Formula E Sürücüler

Birbirine çok yakın araçlarda, gridde son derece rekabetçi 24 sürücüyle Formula E yarışları hem heyecan verici hem de tahmin edilemez. İlk dört sezonda dört farklı şampiyon vardı ve şimdiye kadarki her sezon Formula E’nin son yarış hafta sonuna girdiğine ve sürücülerin şampiyonasının henüz belirlenmediğine tanık oldu. Genç ve adrenaline aç bir hayran kitlesini spora çeken şey, bu tür bir öngörülemezliktir.

Formula E’de şimdiye kadarki şampiyonlar şu şekildedir:

 • Sezon 1 (2014-15) – Nelson Piquet Jr. (NIO 333 Formula E Team)
 • Sezon 2 (2015-16) – Sébastien Buemi (Renault e.Dams)
 • Sezon 3 (2016-17) – Lucas di Grassi (Audi Sport ABT Schaeffler)
 • Sezon 4 (2017-18) – Jean-Éric Vergne (Techeetah)
 • Sezon 5 (2018-19) – Jean-Éric Vergne (DS Techeetah)
 • Sezon 6 (2019-20) – António Félix da Costa (DS Techeetah)
 • Sezon 7 (2020-21) – Nyck de Vries (Mercedes-EQ Formula E Team)

Formula E Araç Özellikleri

Elektrik gücü

Formula E otomobilleri, geleneksel yakıt deposu yerine pil ve motor yerine elektrik motoruyla tamamen elektriklidir. Bu, benzinli veya dizel motorlu geleneksel bir otomobile göre egzoz borusu olmaması, toksik partiküllerin yayılmaması ve toplam karbon ayak izinin çok daha düşük olması anlamına gelir. Aslında, bir Formula E otomobilinin ve genel olarak elektrikli otomobillerin, enerjilerinin yaklaşık %80-90’ını ileri harekete dönüştürdüğü düşünülüyor. Benzinli veya dizel motorlu bir araba %20-40 aralığında bir yerdedir. Elektrikli otomobiller doğal olarak daha verimlidir ve Formula E’de gerçekleşen teknolojik rekabet, bu verimlilik rakamını daha da yükseltmeye yardımcı oluyor.

2. nesil araba

Formula E’nin beşinci sezonunun başlangıcında, çığır açan yeni bir ikinci nesil otomobil görücüye çıktı. Bazıları tarafından Batmobile’e benzetilen tasarımıyla otomobil, 2018 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtıldığında basında büyük yankı uyandırdı. Ancak otomobil sadece agresif bir görünümden ibaret değil, aynı zamanda teknolojik bir mucize. Batarya, önceki Formula E otomobillerine takılana benzer boyut ve ağırlıktadır, ancak enerji depolamasını neredeyse ikiye katlayabilir. Arabalar ayrıca geleneksel bir arabada frenleme sırasında ısı olarak kaybedilecek olan enerjiyi toplayabilir ve geri dönüştürebilir. Bu, arabaları son derece verimli hale getiriyor ve en iyi yanı, tüm bu teknolojinin üreticiler tarafından, sizin veya benim önümüzdeki birkaç yıl içinde sürebileceğimiz yol arabalarına uygulanması.

Hız

Kimsenin size elektrikli arabaların hızlı olamayacağını söylemesine izin vermeyin. Bir Formula E otomobilinin güç çıkışı, sıralama turlarında 250kW ve yarış için 200kW ile her zamankinden daha yüksek. 225kW’lık en yüksek yarış gücü, tamamen yeni Saldırı Modunda mevcuttur. Bu arabalar saatte sıfırdan 100 kilometreye yaklaşık 2,8 saniyede gidecek ve saatte 280 kilometrelik azami hıza çıkacak. Arabaların şehir merkezlerinde bu hızlarda yarıştığını görmek, motor sporlarında çığır açan yeni bir çağın simgesi haline geldi.

Bu sıra dışı arka difüzör, otomobillerin birbirini yakından takip etmesine izin verirken, yere basma kuvveti sağlıyor. Bu, yarışın her zaman bir sürü sollama ile son derece rekabetçi olacağı anlamına geliyor.

Lastikler

Arabanın lastikleri bile çığır açıyor. Michelin, verimlilik için düşük yuvarlanma direncine sahip tüm hava koşullarına uygun yivli lastikler sunar. Bu lastikler yağmurda veya güneşte kullanılabilir, bu nedenle diğer motor sporlarında olduğu gibi ara ve ıslak zeminlere gerek yoktur. Her araba, etkinlik başına sadece iki takım lastik alır, bu da bir sezon boyunca büyük miktarlarda kauçuk tasarrufu sağlamanın yanı sıra, birden fazla daha az dayanıklı lastik takımının üretimi ve nakliyesinden kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını önemli ölçüde azaltır. İklim değişikliğinin gerçek tehdidine karşı mücadelede Formula E’yi lider yapan işte bu düşünce tarzıdır.

Saldırı Modu

Formula E yarışlarının ilk dört yılında en önemli an pit stoplardı. Sürücüler yarışın yarısında pit şeridine girecek ve ilk arabalarından inip tam şarjlı bir aküye sahip ikinci bir arabaya atlayacaklardı. Formula E’nin başlamasından bu yana geçen dört kısa yıl içinde, akü ve aktarma organları teknolojisi, bu yarış ortası otomobil takasına artık gerek kalmayacak şekilde gelişti. Arabalar artık tek şarjla tam bir yarış mesafesi koşabilir. Bu, Formula E’ye takımların ve sürücülerin mücadele etmesi için farklı bir strateji unsuru sunmanın kapısını açtı ve ortaya koydukları şey motor sporları dünyasını sarstı.

Saldırı Modu, her sürücünün her yarışta kullanması gereken daha yüksek bir güç ayarıdır. Motorun gücünü yarış modunda 200kW’dan Saldırı Modunda 225kW’a yükseltir. Saldırı Modunun kilidini açmak için, bir sürücü, başlangıçta zaman ve hatta pozisyon kaybederek Saldırı Etkinleştirme Bölgesinden geçmelidir, Ancak hemen birkaç dakika boyunca ek bir güç ayarını etkinleştirerek yeniden saldırmalarına ve rakiplerini geçmelerine izin verir. Saldırı Modunun kaç kez kullanılması gerektiği ve kullanılabilir olduğu süre, parkurdan parkura değişir. Genellikle yaklaşık 4 dakika kullanılabilir ve genellikle bir yarış sırasında iki kez kullanılması gerekir. Takımlar ve sürücüler, bu önemli stratejik bilginin ayrıntılarını yalnızca yarıştan 1 saat önce öğrenerek çeşitli stratejilere ve farklı yaklaşımlara yol açar. Halo kafa koruma cihazı mavi LED’lerle titreştiği için favori sürücünüzün Saldırı Modunda olduğunu söylemek kolaydır.

Formula E Yarışları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pistler

Birçok taraftar için Formula E’nin çekici yanı, yarışların dünyanın bazı büyük şehirlerinin kalbinde gerçekleşmesidir. İnsanlar bu emisyonsuz arabaları normal şehir sokaklarında hızla ilerlerken izleyebilmeleri için yarış gününde trafiğe yakın halka açık sokaklarda toplanır. Görsel olarak muhteşem olmanın yanı sıra sokak pistleri, Formula E’yi bir yarış pilotu için en büyük zorluk haline getiriyor. Amaca yönelik yarış pistlerinden farklı olarak, Formula E’de çok az akış alanı vardır. Bir sürücü hata yaparsa, çoğu zaman duvarlara çarpar ve yarış biter.

Şehrin sokakları, sürücüler için yüksek bahisli yarışlar üretirken, aynı zamanda taraftarlar ve çevre için pratik faydalar sağlar. Şehir merkezlerinde yarışarak taraftarlar toplu taşıma araçları ile seyahat edebilirler. Bu, bir Formula E etkinliğinin benzer ölçekteki çoğu olaya kıyasla çok düşük karbon ayak izine sahip olmasının sayısız nedeninden biridir.

Antrenman Seansı

Formula E etkinlikleri, aksiyonun genellikle birkaç güne yayıldığı diğer motor sporlarının aksine, aksiyon dolu tek bir günde gerçekleşir.

Pistteki aksiyon, bir antrenman seansıyla parlak ve erken başlar; bu, takımların ve sürücülerin pisti ilk deneyimidir. Kurallar, sürücünün muhtemelen son yarıştan bu yana arabasına ayak basmadığı anlamına geliyor. Bu alıştırma seansı, sürücülerin tam güçte koşmaları ve yalnızca sokak pistlerinde bulunan tümsekler, rögar kapakları ve tramvay hatları üzerinde sürüş deneyimi yaşamaları için ilk fırsattır. Sürücüler, pisti ilk kez deneyimleyeceğinden, bu antrenman seansında, sürücüler Formula E’nin affetmeyen sokak pistlerinin sınırlarını keşfeder.

Bunu başka bir antrenman seansı takip ediyor ve ardından elemelere geçiyoruz.

Sıralama Seansı

Sıralama seansı, yarış için başlangıç ​​sırasını belirlemek için gerçekleşir. Kalifiye olmak için otomobiller, sürücülere sunulan 250kW elektrik gücü ile maksimum güç çıkışlarına ayarlandı.

Sürücüler, şampiyona sıralamasına göre dört gruba ayrılır; böylece şampiyona sıralamasında en üstteki sürücüler Eleme Grubu 1’e girer ve şampiyona sıralamasının altındaki sürücüler Eleme Grubu 4’e girer.

Eleme 5 oturumdan oluşur. İlk 4 seans, farklı sıralama gruplarının her sürücünün bir tur zamanı belirleyebilmesi için piste çıktığını görür ve en önemlisi, her sürücü mümkün olan en iyi zamanını ayarlamak için genellikle sadece bir tur alır. Bu turda yapılacak bir hata, sürücünün yavaş bir zaman ayarladığı ve yarışa gridin arkasından başlaması gerektiği anlamına gelir.

Grup elemelerinin sonunda, genel olarak en hızlı altı sürücü Süper Pole için hak kazanır. Diğer tüm sürücülerin başlangıç ​​pozisyonu Grup Sıralama tur sürelerine göre belirlenir. Süper Pole sürücüleri başka bir tur zamanı belirlemek için tekrar piste çıkıyor ve bu tur süreleri daha sonra griddeki ilk beş sürücünün başlangıç ​​sırasını belirliyor. Süper Pole seansında en hızlı zamanı ayarlamak, sürücünün sadece yarışa en önden başlaması anlamına gelmez, aynı zamanda üç değerli şampiyonluk puanı elde eder.

Yarış

Arabalar, Sıralama sırasında belirlenen sırayla gridde sıralanır. Diğer motor sporlarının aksine, formasyon turu yoktur, bu da sürücülerin lastiklerini ve frenlerini ısıtma şansı olmadığı anlamına gelir. Bu, sürücülerin tam olarak ne kadar yol tutuş ve frenleme gücüne sahip olacağından emin olmadığı, otomobillerin 1. viraja yığıldığı anlamına geliyor.

E-Prix olarak bilinen her yarış 45 dakika artı bir tur sürer. Yarış başladığında 45 dakikalık bir geri sayım saati işlemeye başlar ve 45 dakika dolduğunda, sürücülerin lider aracın bulunduğu turu tamamlaması ve ardından bir tam tur daha tamamlaması gerekir. Bundan sonra bitiş çizgisini geçen kazanır!

Ekipler, enerji kullanımlarını ve pil güçlerini doğru şekilde hesaplayıp yönettiğinden emin olmalıdır. Muhtemel tur sayısını tahmin edememek, gücün bitmesi anlamına gelebilir, bu nedenle yarış stratejisinin bir parçası, enerji kullanımına ilişkin bir dizi hesaplama yapmaktır. Arabalar yarış modunda 200kW’a ayarlandı ve FANBOOST oylamasında hayranlardan en çok oyu alan beş sürücü için kısa bir ek güç patlaması mevcut. Bu ekstra güç birkaç saniyeliğine kullanılabilir ve genellikle bir sollama girişiminde bulunmak veya hızla ilerleyen bir rakibe karşı savunma yapmak için kullanılır.

Formula E, taraftarların aksiyonu doğrudan etkilemesine izin veren dünyadaki tek büyük spordur. Sürücünüzün Fanboost’u ne zaman devreye soktuğunu anlayabilirsiniz, çünkü arabalarındaki halo kafa koruma cihazı eflatun LED’lerle titreşecektir.

Puan Sistemi

Bitiş çizgisini geçen ilk 10 sürücüye puan verilir. 1. sıradaki sürücüye 25 puan verilir ve 10. sıraya sadece bir puan verilir, aradaki noktalar kademeli olarak azalan puanlar alır. Bu ilk 10 sırada tamamlayan sürücü, en hızlı tur süresini belirleyen sürücü ekstra bir puan alır.

Ayrıca, sıralama turlarında en hızlı zamanı belirleyen sürücüye üç ek puan verilir.

Sezon sonunda en çok puan alan sürücü yeni Sürücüler Şampiyonu olur ve iki sürücüsü toplu olarak diğer takımlardan daha fazla puan alan takım Takımlar Şampiyonu olarak taçlandırılır. Bunlar tüm sürücülerin ve takımların amaçlarıdır ve bir şampiyonluk kazanmak Formula E’de en büyük onurdur.