İleri dönüşüm ile geri dönüşüm farkı

‘Geri dönüşüm’ ve ‘ileri dönüşüm’ terimleri bazen birbirinin yerine kullanılır, ancak iki süreç aslında ilgisizdir ve birbirinden çok farklıdır.

Bu makalede, her ikisine de göz atacağız ve daha sonra ikisi arasındaki farkları vurgularken, her birinin çevresel açıdan neden önemli olduğunu açıklayacağız. Geri dönüşüme bir göz atarak başlayalım.

Geri dönüşüm nedir?

Geri dönüşüm, nesnelerin yeni malzemelere dönüştürüldüğü ve daha sonra aynı ürünü (içecek kutusu gibi) veya başka bir ürünü (plastikten yapılmış bir şey gibi) yapmak için kullanıldığı endüstriyel bir süreçtir.

Evlerden, ticari mülklerden, endüstriyel mülklerden veya belediye tarafından işletilen geri dönüşüm merkezlerinden geri dönüştürülebilir maddeler toplanır ve bir geri dönüşüm tesisine götürülür.

Burada geri dönüştürülebilir maddeler türlere ayrılır ve daha sonra parçalanır ve yeni malzemeler oluşturmak için kullanılır.

Bazı geri dönüştürülebilir maddeler yüzde 100 geri dönüştürülebilir (yani alüminyum ve cam) ve bazı geri dönüştürülebilir maddeler ise geri dönüşüm sürecinde (yani plastik ve kağıt) zayıfladıkları için yüzde 100 olmadan geri dönüştürülebilir.

Plastik ve kağıt söz konusu olduğunda, yeni ürünler oluşturmak için geri dönüştürülmüş malzemeler taze malzemelerle karıştırılır.

İleri dönüşüm nedir?

Bazen ‘yaratıcı geri dönüşüm’ olarak adlandırılan ileri dönüşüm, geri dönüşümden tamamen farklıdır.

İleri dönüşüm, eski veya kullanılmış şeylerden veya atık maddelerden yeni mobilya, nesne vb. yapma faaliyeti olarak tanımlanır.

Bu nedenle, ileri dönüşümün endüstriyel geri dönüşüm süreciyle hiçbir ilgisi yoktur.

Bunun yerine, ileri dönüşüm, aksi takdirde israf olacak bir öğeyi almayı ve onu tekrar kullanışlı hale getirmek için bir şekilde iyileştirmeyi içerir.

Yaygın olarak kullanılan bir ürün, eski ve modası geçmeyen mobilyalardır. Bir dolap veya şifonyer, zımparalama, boyama ve yeni kulpların eklenmesiyle hızlı ve başarılı bir şekilde dönüştürülebilir.

Aynı şekilde, bir lamba yeni bir abajurla geliştirilebilir.

Ancak ileri dönüşüm, yalnızca nesneleri kendilerinin daha iyi versiyonlarına dönüştürmek değildir; genellikle nesneler tamamen farklı bir işlev sunmak için yeniden tasarlanır.

Örneğin plastik bir şişe her türlü farklı şeye dönüştürülebilir; bir yüz siperliği, bir bitki saksısı, bir sulama kabı, peri ışıkları ve bir kuş yemliği sadece birkaç fikirdir.

İleri dönüşümün tek sınırı hayal gücünüz ve becerilerinizdir. Ancak, beceri setinizde olmayan bir şey yapmanız gerekiyorsa, onu deneyebilir ve yeni bir beceri öğrenebilir ya da başkasından sizin için yapmasını isteyebilirsiniz.

Geri dönüşüm ve ileri dönüşüm arasındaki farklar

Peki, geri dönüşüm ve ileri dönüşüm arasındaki yukarıda bahsedilen bariz temel farkların yanı sıra, ikisini bu kadar farklı kılan nedir?

Geri dönüşüm, yeni bir şey yaratmak için atıkları yok etmeyi içerirken, ileri dönüşüm atıkları alır ve mevcut durumunda ondan yeni bir şey yaratır.

İleri dönüşüm sırasında orijinal form korunur ve nesne tanınabilir, bu da ona bir hikaye verir; ne olduğunu ve neye dönüştüğünü görebilirsiniz.

Bu anlamda, yukarı dönüştürülmüş nesne, eskiden olduğu nesneye bir tür övgüdür.

Geri dönüşüm pratik olmakla birlikte, ileri dönüşüm oldukça yaratıcıdır ve bitmiş ürünü oluşturmak için çok çeşitli teknikler ve malzemeler içerebilir.

Özetle, yeniden kullanım ve ileri dönüşüm, geri dönüşüm ihtiyacını azaltır ve bu nedenle çevre için harika seçeneklerdir.

Bir malzeme artık herhangi bir amaca hizmet edemez hale geldiğinde, onu geri dönüştürmek, çöp sahasına göndermekten daha çevre dostudur.