Basketbol seçmelerinde nelere dikkat edilir?

Basketbol seçmeleri genç oyuncular için heyecan verici zamanlar. Genç sporculara sevdikleri sporda pratik yapma, gelişme ve rekabet etme şansı sunuyorlar. Her genç oyuncu takıma giremez, ancak hazırlanmak ve şanslarını artırmak için yapabilecekleri çok şey var. Doğru hazırlık ile genç bir oyuncu basketbol takımı seçmelerinde daha özgüvenli olabilir ve takıma girme şansı çok daha yüksek olabilir. İşte genç sporcuların basketbol denemelerine hazırlanmalarına yardımcı olacak bazı ipuçları.

Daha fazla şut atın

Her takımın güçlü şutörlere ihtiyacı vardır ve bir oyuncunun iyi şut atabiliyorsa takıma girme şansı büyük ölçüde artar. Atış, büyük ölçüde kas hafızasının bir işlevidir. Atış pratiği yapmak, tamamen rahat bir ritim yakalamak ve güvenin yanı sıra doğruluk oluşturmakla ilgilidir. Basketbol takımı seçmelerine hazırlanan genç oyuncular, ritim ve kas hafızasını geliştirebilmeleri için her fırsatta şut çektiklerinden emin olmalıdırlar.

Basketbol seçmelerindeki koçlar, birinin iyi bir ritmi olan doğal bir şutör mü yoksa mücadele eden biri mi olduğunu anında anlayabilecekler. Bazı genç sporcular için küçük bir ayrıntı gibi görünebilir, ancak atış yapmak esastır.

Sandalyeleri kullanarak alıştırma yapın

Pek çok genç oyuncu parklardaki boş basketbol sahalarında atış yapmaya alışkındır, ancak diğer oyuncular tanıtıldığında biraz zorlanırlar. Bununla mücadele etmenin harika bir yolu, sandalyeleri kullanmaktır. Bir insan vücudunu taklit etmek için birkaç sandalye konumlandırın ve ardından etraflarında top sürme, atış ve turnike alıştırmaları yapın.

Genç oyuncuların, bir insanın temsil ettiği engele alışmaları için 155-180 cm aralığında yüksekliğinde bir şey üzerinde atış yapmaları gerekir. Sandalyelerin etrafında çapraz top sürme alıştırmaları yapın (aynı zamanda konilerle top sürme alıştırmaları da yapmalısınız) ve sandalyelerin etrafında ve üzerinde turnike alıştırmaları yapın. Bir yetişkin veya bir arkadaş yardım etmeye istekliyse, daha iyi.

Egzersiz, Pratik ve Tekrar

Genç basketbolcuların çoğu, bir takımda oynamaya alışkın olmadıkları için harika bir kondisyona sahip değiller. Bazen antrenörler, basketbol takımı seçmeleri sırasında bir oyunun fiziksel taleplerini simüle eder. Bu, birçok çocuğu oyundan atabilir, çünkü kendilerini çabucak nefessiz bulurlar ve zaten yorgun olduklarında tatbikatlarda rekabet etmek için fiziksel dayanıklılıktan yoksundurlar.

Buna hazırlanmak için genç oyuncular kondisyon (iki kilometre koşmak veya birkaç rüzgar sprinti) yapmalı ve ardından basketbol tatbikatları yapmalıdır. Sonra biraz daha koşullandırın ve biraz daha sandalyelerle antrenman yapın. Bu, dayanıklılık sağlar ancak oyuncuların yorgun olduklarında bile basketbol becerilerini kullanmaya alışmalarına yardımcı olur.

Doğru Yiyin ve Bol Uyuyun

Pek çok genç oyuncu, uygun uyku ve sağlıklı beslenmenin fiziksel yeteneklerini büyük ölçüde etkileyebileceğini tam olarak anlamıyor. Takım basketbolu seçmelerinden önceki gece, çocuğunuzun en az sekiz saat uyuduğundan ve ardından basketbol denemelerinden birkaç saat önce sağlıklı bir yemek yediğinden emin olun.

Bu ipuçlarını kullanarak, herhangi bir genç sporcu basketbol denemelerine çok daha iyi hazırlanacaktır. Ne kadar erken başlarsanız, denemelerde o kadar başarılı olursunuz.