Formula 1 sprint yarışı nedir?

Formula 1 sprint yarışları geçen sezon ilk kez Silverstone’da test edildi. 2021 ve 2022 sezonlarında 3 pistte yapılan F1 Sprint, 2023 sezonunda 6 pist için planlandı ve bazı değişiklikler yapıldı. Tüm bu girişimler de potansiyel olarak Sprint sıralamasının takvimde daha düzenli bir özellik haline gelmesinin önünü açabilir.

FIA ve FOM, Grand Prix haftasonuna başka bir boyut eklemek ve nihayetinde üç günlük aksiyon boyunca taraftar deneyimini geliştirmek için harekete geçti. F1 CEO’su Stefano Domenicali, hafta sonu programını cuma, cumartesi ve pazar günleri anlamlı oturumlar içerecek şekilde düzenlenmesi durumunda Grand Prix etkinliğinin üç günü boyunca hayranların ilgisini çekmesini umuyor.

Bu, Formula 1’in bir Grand Prix takvimini canlandırmaya dönük ilk kez yaptığı farklı sistem denemesi değil. 2014 Abu Dabi Grand Prix’sinde çift puanlık bir yarış ve 2016’da nakavt sıralama formatı test edilmişti. 2021’deki üç test etkinliği ile seyirci geri bildirimleri, sprint yarışlarının 2022 ve sonrasında devam edip etmeyeceği konusunda büyük bir faktör oldu. F1 yönetimi Sprint yarışlarının 2022’de bazı değişikliklerle devam etmesine karar verdi ve 2023 sezonunda da Sprint yarışları karşımızda olacak.

Sprint yarışı nedir?

Sprint elemeleri, cumartesi günü yapılacak standart bir sıralama seansının yerini alır ve nihayetinde pazar günkü Grand Prix için gridi oluşturacak. Format, tüm sürücülerin bir cuma öğleden sonra standart bir Q1, Q2 ve Q3 oturumunda bir Cumartesi günü gerçekleşecek olan sprint yarışı için gridi oluşturduğunu görecek.

Yarışlar, 100 km’lik kısaltılmış bir mesafede (standart 300 km’lik yarış mesafesi artı bir Grand Prix için bir tur ile karşılaştırıldığında) yapılır ve bu da yaklaşık 30 dakikalık bir yarışa eşit olmalıdır. Bu seanslar sırasında pit stoplar zorunlu olmayacak, bu da onu kıyasıya bir mücadele haline getiriyor.

F1 sprint yarışında 2021 sezonunda sadece ilk üç sürücü puan alırken (1. sıra: 3 puan, 2. sıra: 2 puan, 3. sıra: 1 puan), ancak bir podyum töreni yapılmayacak. 2022 sezonunda ise ilk 8 sürücü puan alacak (1. sıradan 8. sıraya kadar 8 puandan 1 puana doğru). Bir sezon boyunca, bu puanlar sonuçta kimin Dünya Şampiyonu olacağı konusunda önemli bir fark yaratabilir.

Sprint yarış programı

Sprint yarışlarının galibi olan sürücü, pole pozisyonu sahibi olarak pazar günkü yarış için resmi olarak pole pozisyonunu alacak. Bir yarış hafta sonu yapısı, sprint elemelerine uyum sağlayacak şekilde değişirken, programın nasıl olacağı aşağıda açıklanmıştır:

Cuma:

 • Serbest Antrenman 1 (60 dakika)
 • Sıralama Turları (Sprint yarışının gridini belirlemek için Standart Q1, Q2, Q3 formatı)

Cumartesi:

 • Serbest Antrenman 2 (60 dakika)
 • Sprint Yarışı (Pazar günkü Grand Prix için gridi oluşturmak için 100km yarış)

Pazar

 • Grand Prix

F1 sprint yarışları 2023 sezonu

2021 sezonunda Britanya Grand Prix’si Temmuz ayındaki ilk ev sahibiydi ve Monza’daki Eylül ayında İtalya Grand Prix’si ikinci oldu. Üçüncü deneme etkinliği Interlagos’ta Brezilya Grand Prix’sinde yapıldı.

2022 sezonunda F1 yönetimi, Imola, Red Bull Ring ve Interlagos’ta olmak üzere üç F1 Sprint formatında yarışı onayladı. Monza’nın yerine Imola gelirken, Siverstone’un yerine de Red Bull Ring geldi.

2023 sezonunda 6 adet Sprint yarışı planlandı. 2023 sezonunda yapılacak Sprint yarışlarının programını aşağıda görebilirsiniz:

 • 30 Nisan – Azerbaycan – Bakü (Sprint)
 • 2 Temmuz – Avusturya – Spielberg (Sprint)
 • 30 Temmuz – Belçika – Spa (Sprint)
 • 8 Ekim – Katar – Lusail (Sprint)
 • 22 Ekim – ABD – Austin (Sprint)
 • 5 Kasım – Brezilya – Sao Paulo (Sprint)