VPS nedir, ne işe yarar?

Bir web sitesini çevrimiçi olarak kullanılabilir hale getirmek için, dosyalarının genellikle bir barındırma sağlayıcısından satın alınan bir web sunucusuna yüklenmesi gerekir. Bu hizmet web barındırma olarak bilinir.

VPS barındırma, paylaşımlı barındırmanın kaynaklarını aşan kişiler için uygun bir barındırma türüdür. Birden çok sitenin paylaşılan barındırma ile tek bir web sunucusunda bulunduğu ve kaynak garantisinin olmadığı durumlarda, VPS daha az kullanıcının ayrılmış sabit disk alanı, bellek ve işlemci gücü bölümlerini paylaşmasına izin verir.

Bir VPS sunucusundaki her kullanıcının kendi işletim sistemi (OS) kopyasını çalıştıran bir sanal makineye erişimi vardır. Bu, VPS barındırma kullanan müşterilerin, siteleri için ayrılmış bir sunucuya benzer yetenekler ve performans elde etmelerini sağlar.

Çoğu web sitesi sahibi, ilk olarak paylaşımlı web barındırma kullanmaya başlar. Zamanla, siteleri büyüdükçe, gelirleri arttıkça ve daha fazla kaynak ve işlev talep ettikçe daha güçlü bir barındırma seçeneğine ihtiyaç duyabilirler. Bir sanal özel sunucu (VPS), genellikle paylaşımlı barındırma ile web sitenizin kendi sunucusunda çalıştığı özel bir barındırma kurulumu arasındaki basamak taşı olarak kabul edilir.

Basit bir benzetme kullanarak barındırma türlerini parçalayalım. Paylaşımlı hosting bir apartman dairesinde yaşamak gibidir; ucuzdur ve taşınmanız için ihtiyacınız olan her şeyle donatılmış olarak gelebilir. Kötü yanı, tesisleri diğer birçok insanla paylaşmaktır (aynı sunucudaki diğer hesaplarla kaynakları paylaşmak) ve büyük bir parti düzenlerseniz (çok fazla trafik varsa), bina yönetimi sizinle konuşmak isteyecektir.

Özel bir sunucu, çevresinde dönümlerce arazi bulunan kendi evinize sahip olmak gibidir. Evdeki tüm kaynaklar tamamen sizin kullanımınız içindir ve bir parti verseniz bile komşularınız tarafından rahatsız edilmeyeceksiniz (yoğun trafik deneyimleyin).

VPS ortada bir yerde kalıyor. Tahsis edilmiş bir sunucu gibi davranır, ancak tahsis edilmiş bir sistem kaynağına sahiptir. VPS’i bir şehir evine eşitleyelim, bir apartman dairesinden daha büyük (paylaşımlı barındırma) ama mülkü ve belirli hizmetleri paylaşırsınız. Dahası, bir parti vermek (çok sayıda web ziyaretçisine sahip olmak) daha kolaydır.

VPS – Paylaşımlı Hosting karşılaştırması

VPS’e geçmeden önce, paylaşımlı barındırma hakkında konuşalım. Çoğu site sahibi, paylaşılan bir barındırma planıyla başlar. Bir işletme veya web sitesi büyüdükçe, ekstra işlevler ve daha fazla kaynak gerektirir. Site sahipleri daha uygun bir barındırma planına geçmek ister. VPS, paylaşımlı barındırmadan geçiş yaparken bakılacak bir sonraki mantıklı barındırmadır, ancak paylaşımlı barındırma tam olarak nedir?

Konut benzetmemize geri dönelim. Paylaşılan ev sahipliği, aynı yerin ve kaynakların sakinler arasında paylaşıldığı bir apartman kompleksinde yaşamaya benzettik. Paylaşımlı barındırma ile, birkaç sakin (web sitesi) bir binanın (tek bir fiziksel sunucu) kaynaklarını paylaşır. Bu tür barındırma gerçekten uygun fiyatlıdır. Nitelikli profesyoneller, paylaşılan barındırma ortamını yönetir, müşterilerin sitelerini yönetmeleri için bir kontrol paneli mevcuttur. Bu barındırma tarzıyla ilgili ana sorun, mevcut bant genişliği ve dahil edilen odadır. Çoğu yeni web sitesi için fazlasıyla yeterlidir, ancak sonunda web siteleri büyüdükçe ölçeklenen bir şeye ihtiyaç duyacaktır. Paylaşılan barındırmanın bir diğer önemli dezavantajı, bu ortamın trafik artışlarını çok iyi idare edememesidir.

VPS barındırma, ölçeklenebilirlik ve sınırlı kaynak sorunlarına yanıt verir. Bu barındırma tarzı, daha az sakini olan bir binada bir apartman dairesine sahip olmak gibidir. Bir VPS, bir sunucu içinde çok sayıda sanal hücreye bölünmüştür ve her hesap, bu tahsis edilen kaynaklardan (örneğin, sunucunun CPU’sunun, disk alanının, belleğin ve bant genişliğinin bir kısmı) ve tam kök erişiminin tam miktarını alacaktır. Sunucuyu (binayı) hala diğer insanlarla paylaşıyorsunuz, ancak artık alanınız üzerinde daha fazla kontrole sahipsiniz, uygun gördüğünüz gibi kullanın.

VPS ile sanal makinede işletim sistemini değiştirmek gibi temel değişiklikler yapabilirsiniz. VPS, paylaşımlı barındırmadan daha güçlü bir kurulumdur. VPS ile ilgili en güzel şey, özel bir barındırma ortamını taklit etmesi, ancak ayrılmış sistem kaynakları ayrı siteler arasında bölünmüş olmasıdır. Bir sonraki alternatif en pahalı seçenektir; bir sunucunun tüm kaynaklarının tek bir kullanıcıya (bir ev sahibi) tahsis edildiği özel bir sunucu.

VPS nasıl çalışır?

VMware veya Virtualbox’a aşina iseniz, VPS barındırmanın nasıl çalıştığına aşina olacaksınız. Bu programlar, sanallaştırılmış işletim sistemleri olarak bilinen sistemleri tek bir makineden çalıştırmanıza izin verir. Örneğin, bilgisayarınızda OS X çalışıyor olabilir, ancak bilgisayarınızı yeniden yapılandırmanız veya yeniden başlatmanız gerekmeden Linux veya Windows XP gibi farklı sistemleri çalıştırabilirsiniz.

VPS web barındırma ortamları, bir sunucunun tek bir sunucu üzerinde sayısız, türünün tek örneği sanallaştırılmış işletim sistemini çalıştıracağı anlamında, sanallaştırılmış bir işletim sistemiyle aynı şekilde çalışır; çünkü her sanallaştırılmış sistem, özel bir sunucu gibi davranır. Sanallaştırma, bir hipervizör aracılığıyla mümkündür. Hipervizör, temeldeki fiziksel donanımı bir bilgisayarın işletim sistemi ve uygulamalarından ayırarak sanal makineler (VM) oluşturan ve çalıştıran bilgisayar donanımı, yazılımı veya bellenimidir. Hipervizörün üzerinde çalıştığı bilgisayar sistemi ana makine olarak bilinir ve her VM’ye konuk makine denir.

Hipervizör, her konuk makineye (VPS kullanan her web sitesi) sanal bir işletim sistemi sağlar ve konuk işletim sistemlerinin yönetilmesi ve yürütülmesiyle ilgilenir. Bu işlem, ağ bant genişliği, bellek alanı ve işlemci döngüleri gibi bilgisayar kaynaklarının en etkin şekilde kullanılmasını sağlar. Bu nedenle, bir hipervizör aynı zamanda bir sanal makine monitörü (VMM) adıyla da anılır.

VPS barındırma, fiziksel sunucudan kaynakları almak ve her web sitesine öykünülmüş bir sunucuya (VM) erişim sağlamak için bir hipervizöre güvenir. Bu fiziksel sunucular genellikle bir veri merkezinde tutulur ve birkaç sanal bölme (sunucu sanallaştırma olarak bilinir) arasında eşit olarak bölünür. Her kompartıman kiralanır ve üzerlerine ayrı ayrı server yazılımı kurulur, böylece her ünite bağımsız bir ünite gibi çalışabilir. Her bir VPS’e kapsayıcı denir ve her kapsayıcının içinde tutulduğu sunucuya düğüm adı verilir.

VPS ile, önemli ölçüde daha düşük bir maliyetle özel olarak ayrılmış bir sunucunun birçok avantajından yararlanırsınız. İşletim sistemi içinde daha fazla ayrıcalık sunar ve kullanıcıların bu işletim sisteminde çalışabilen her türlü yazılımı yüklemesine olanak tanır. Her sanal sunucunun yazılımı ayrı olarak yüklenir ve tüm kullanıcılar için bağımsız işlevsellik sağlar.

Tanımlanmış miktarda CPU zamanı ve bellek, sunucu alanını paylaşan tüm hesaplar arasında paylaşılır. Bu nedenle, aynı sunucu tarafından desteklenen başka bir VPS bölmesinde sizinkinden çok daha büyük web siteleri olmasına rağmen, bu önemli değil. Parasını ödediğiniz sistem kaynakları size garanti edilir.

VPS, çoğu kullanıcı için bir üst aşamadır, ancak teknoloji hakkında biraz daha fazla bilgi sahibi olmanız da fayda sağlayacaktır. Web siteniz bir VPS’de depolandığında, sunucunun kurulumundan, bakımından ve çalıştırılmasından yalnızca siz sorumlusunuz. Bir internet sunucusunu yönetmek kolay bir iş değil! Güvenlik yamaları, sunucu yapılandırması, yazılım güncellemeleri vb. ile ilgilenmeyi içerir. Gerekli teknik beceri derecesine sahip değilseniz, bu zor olacaktır ve bu nedenle VPS barındırmanın iki sürümü vardır; yönetilen VPS ve yönetilmeyen VPS.

VPS Hosting türleri

Yönetilmeyen (Unmanaged) VPS

Yönetilmeyen VPS ile, web hostinginiz işletim sisteminin kurulumunu üstlenir ve site sahibi olarak siz sunucunun çeşitli yönlerini yönetmeyi üstlenirsiniz, örneğin:

  • Yazılım yükleme, kontrol paneliniz ve yazılım güncellemeleriyle ilgilenme.
  • Güvenlik tehditlerini izleme, güvenlik yamalarını yükleme ve hata mesajlarını düzeltme.
  • Bir kesinti veya donanım arızası durumunda, ana makinenizden herhangi bir destek alamazsınız.
  • Görmek isteyebileceğiniz yükseltmeler de dahil olmak üzere sunucunuzun yapılandırılması ve bakımı.
  • Sitelerinizin yedekleme hizmetlerini kurma sorumluluğunu üstlenirsiniz.

Bu, teknik bir geçmişe sahip site sahipleri için önerilir.

Yönetilen (Managed) VPS

Daha az teknik bilgiye veya daha küçük bir kadroya sahip site sahipleri, yönetilen VPS’den yararlanabilir. Yönetilen VPS barındırma ile BT uzmanları, sunucunuzun doğru çalışmasını sağlayarak ve sanal sunucunuzla ilgilenerek yükünüzü hafifletir. Bir web barındırma sağlayıcısından beklemeniz gerekenler:

İlk sunucu kurulumu: Sitenizi bir VPS ile başlattığınızda, sunucuyu kurmak için kontrol panelinizi, sunucu yazılımınızı ve herhangi bir uygulamayı ve işletim sisteminizi yükleme dahil olmak üzere atmanız gereken birkaç adım vardır. Yönetilen bir ana bilgisayar bununla ilgilenecektir.

Güncellemeler: Benzer şekilde, tüm uygulamalar ve işletim sistemi güncellemeleri ve sunucunun devam eden ince ayarları sizin için yapılacaktır.

Güvenlik yamaları: İşletim sisteminiz ve çekirdek sunucu yazılımınız için güvenlik yamaları sizin adınıza kurulur ve güncellenir.

İzleme: Donanım arızası ve kötü niyetli saldırının erken uyarı işaretlerini izler

Otomatik yedeklemeler: Sitenizde bir şeyler ters giderse, siteyi önceki bir sürüme geri alabilirsiniz.

Hangi düzeylerde yönetim sunduklarını görmek için VPS barındırma sağlayıcınıza danışın.

Yönetilen ve yönetilmeyen barındırma arasındaki denge, maliyete karşı esnekliktir. Yönetilmeyen hizmetler doğal olarak yönetilen planlardan çok daha ucuz olsa da, bir engel var; bir sunucuyu çalıştırmak ve sürdürmek için teknik bilgi birikimine sahip olmanız veya sorunsuz çalışmasını ve olası saldırılardan korunması için birini işe almaya hazır olmanız gerekir.

VPS Hosting’in faydaları nelerdir?

VPS sunucularının temel avantajları, ara sıra yoğunluk artışlarında orta düzeyde trafiği idare etmenize izin verebilecek performansa sahip daha pahalı, özel bir sunucudan alacağınız gibi kendi sanal makinenize sahip olma özgürlüğü vermeleridir.

Özelleştirme

Bir VPS ile kendi işletim sisteminiz olduğundan, onu ihtiyaçlarınıza göre özelleştirebilirsiniz. Örneğin, PHP’den MySQL, Apache’ye kadar kendi sunucu uygulama örnekleriniz varsa, bunları sunucu ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde özelleştirebilirsiniz.

Kontrol

Bir barındırma ortamını denetleme yeteneği sunar. Ayrıca, kurulumu tamamlamak için sistemi yeniden başlatmanız gereken uygulamaları kurmayı planlıyorsanız, bunu istediğiniz zaman başka kimseyi etkilemeden yapabilirsiniz. Bir VPS sunucusunu başkalarıyla paylaşsanız bile, sizinki başkalarını rahatsız etmeden yeniden başlatılabilir.

Daha ucuz

Özel bir sunucudan daha uygun fiyatlı.

Özel kaynaklar

Bir VPS Sunucusu ile, ihtiyaç duyduğunuz her an kullanabileceğiniz önceden tanımlanmış miktarda RAM’e sahip olursunuz. Paylaşılan web barındırmanın aksine, sunucunuzu paylaşan ve en çok istediğiniz anda RAM’i tüketebilecek başkaları olabilir!

Ölçeklenebilir

VPS ile ilgili bir başka harika şey de, ihtiyacınız olacağını düşündüğünüz kaynakları satın alabilmeniz ve bu yeterli değilse, boyutunu büyütebilmenizdir.

VPS barındırmaya ihtiyacım var mı?

Her tür barındırma için kullanım durumları vardır, peki VPS tam olarak kimler içindir? Aşağıdaki durumlarda VPS barındırmayı düşünmelisiniz:

  • İşletmeniz, paylaşılan barındırma kısıtlamalarının ötesine geçiyor.
  • Önümüzdeki birkaç ay içinde site trafiğinde önemli bir artış bekliyorsunuz. Örneğin, siteniz yeni bir pazarlama çabasına veya tanıtım kampanyasına yöneliktir veya diğer pazarlara açılıyorsanız.
  • Tek bir web sitesini idare etmek için yeterli bant genişliğiniz olabilir, ancak iki, üç? Yakın gelecekte birkaç web sitesine ev sahipliği yapmayı planlıyorsanız, daha fazla kaynağa ihtiyacınız olacak. Benzer şekilde, mevcut paylaşılan barındırma hesabınız kaynakları tüketiyorsa ve sunucunuz sizden yükseltmeyi düşünmenizi istiyorsa, VPS’yi düşünmenin zamanı gelmiştir.
  • Web siteniz, paylaşılan barındırma ile sunulanlara kıyasla daha iyi gizliliğe ve performansa ihtiyaç duyar.
  • Sunucu üzerinde tam kontrol, özel yapılandırmalar, kök erişimi ve paylaşımlı barındırma ile kullanılamayan kurulumlar gibi şeyler istiyorsunuz.