Formula 1’de “Tifosi” ne demektir?

Tifosi kelimesi, Formula 1’deki Scuderia Ferrari taraftarlarını ifade eder. Monza GP’de kırmızı bir dalga ile deniz tribünlerini doldururken, Ferrari üniformasıyla ortaya çıkıyorlar ve Formula 1’e en çarpıcı görüntülerinden bazılarını sunuyorlar. En yaygın Tifosi manzaralarından biri, muazzam bir Ferrari bayrağının sergilenmesidir.

Scuderia Ferrari Club, 2006 yılında Ferrari S.p.A. tarafından dünya çapında kulüpler oluşturan birçok Scuderia’nın Tifosi’sinin faaliyetlerini koordine etmek için kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir konsorsiyum şirketidir. Bugün, şirketin 16 ülkede resmi olarak tanınan 150’den fazla kulübü var. Farklı milletlerin, kültürlerin ve yaşam tarzlarının inanılmaz bir karışımı, ancak hepsi tek bir kalıcı tutkuyla birleşti: Ferrari.

Resmi kulüplerden birine katıldıklarında, Tifosi, Şahlanan At’ın prestijli amblemi altında, taraftarları bir araya getiren özel hizmet ve fırsatlardan yararlanmalarını sağlayan büyük bir geniş ailenin parçası haline gelir. Formula 1 sürücüleri ve ekibiyle, Maranello tesisinin fabrika turları, İtalya Grand Prix’sinde ayrılmış tribünlere erişim, hem Modena hem de Maranello’daki Ferrari müzelerine giriş ve Ferrari’nin çevrimiçi topluluğa ücretsiz erişim ile şirket hayatı ve spor faaliyetleri hakkında canlı haber güncellemeleri sağlar.

Üyeler ayrıca F1 Show Car’ın özel sergilerine katılma ve favori Scuderia ekibi üyelerini pit-stop mücadelelerinde taklit etme veya Ferrari Virtual Academy’deki simülatörlerde sanal F1 ve GT arabalarıyla yarışma fırsatının keyfini çıkarıyor.

Bugün, Scuderia Ferrari Club’ın yapısı ve organizasyonu, pit alanı yaşamının artık sadece üyelerin TV aracılığıyla veya tribünlerde sıradan seyirciler olarak deneyimledikleri bir şey olmadığı anlamına geliyor: bu, diğer Tifosi ve meraklıları ile paylaşabilecekleri bir gerçeklik haline gelir. Tüm üyeler, “Gerçek Tifosi” için tasarlanmış bir dizi benzersiz hediye alır: kişisel üyelik kartı, kişiselleştirilmiş kordon ve diğer özel koleksiyon eşyaları.