Spotify’de dinleme geçmişi görme ve temizleme

Spotify, tüm dünyadaki en büyük müzik ve podcast akışı uygulamasıdır. Dünyanın en büyük sanatçıları da dahil olmak üzere Spotify üzerinde müzik yapan milyonlarca sanatçı var. Bu makalede Spotify’de dinleme geçmişinizi nasıl göreceğinizi ve nasıl temizleyeceğinizi göstereceğiz.

Spotify Dinleme Geçmişi

Ücretsiz olarak dağıtılan diğer tüm uygulamalar gibi Spotify da kullanıcıların verilerini kayıt altına alıyor. Spotify hesabınız tüm şarkılarınızı, podcast’leri veya sahip olduğunuz her şeyi kaydeder. Şarkı geçmişiniz ve arama geçmişiniz de kaydedilir.

Spotify, tüm bu verileri, yayınladığınız içeriğin türüne göre sizin için çalma listelerini kişiselleştirmek için kullanır. Örneğin, bir sanatçıyı ne kadar çok dinliyorsanız, o kadar çok benzer türde şarkı göreceksiniz.

Birçok kişi, Spotify’ın kişiselleştirilmiş albümlerini sağlayan veri kaydetme sistemini kullanmayı tercih etmiyor, bu yüzden Spotify’da son zamanlarda çalınanları nasıl sileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Böylece özelleştirilmiş çalma listelerinden kaçınabilirsiniz. Bazı insanlar bunu, her zamanki akışları tavsiye edilmemek ve yeni parçalar dinlememek için tüm yayınlarını yenilemek istediklerinde yapar.

Spotify’da Dinleme Geçmişi Silme

Neyse ki, Spotify’dan son çalınan şarkıları silmek çok kolay bir iştir. Aşağıda belirtilen adımları izleyerek bunu yapabilirsiniz:

  1. Windows veya Mac bilgisayarınızda Spotify uygulamasını açın
  2. Ekranınızın sol tarafında çeşitli seçeneklerin bulunduğu bir menü olacaktır. Seçeneklerde son oynatılan sekmeyi bulun ve tıklayın.
  3. Son zamanlarda oynattığınız tüm çalma listelerini, şarkıları veya podcast’leri size gösterecektir. Farenizi kullanarak şarkının kapağının sağ tarafında bulunan üç noktayı tıklayın.
  4. Oradan son oynatılanlardan kaldır’ı tıklayın. Tüm podcast’ler, albümler veya şarkılar için aynı adımları tekrarlayın

Ancak bu işlemin yalnızca bilgisayarınızda çalışan Spotify uygulaması kullanılarak yapılabileceğine dikkat edilmelidir. Mobil için, android veya IOS cihazı fark etmez, bu yapılamaz. Bu seçenek mobil uygulamada da mevcuttu ancak yakın zamanda Spotify tarafından bir nedenden dolayı kaldırıldı.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, bilgisayarda en son çalınanları kaldırsanız ve mobil cihazınızda da kaldırılmasını bekleseniz bile, ikisi de farklı çalıştığı için bu gerçekleşmez.

Dolayısıyla mobil cihazlar için Spotify ve bilgisayar cihazları, kullandığınız cihaza göre farklı kullanıcı verilerine sahiptir. Ancak, beğenilen şarkılar ve çalma listeleriniz her iki cihazda da aynı kalacak, tek fark çalınan şarkılar ve bunların geçmişi olacaktır.

Yukarıda belirtilen adımları takip ederek en son çaldığınız yayınları tamamen kaldırabilir ve Spotify hesabınızın keyfini istediğiniz gibi çıkarabilirsiniz.