Deniz haritası nasıl okunur?

Deniz navigasyonunu en basit haliyle ifade etmek gerekirse, su üzerinde yol bulma sanatı ve bilimidir. Deniz haritaları, yüzyıllardır denizciler tarafından dünya okyanusları ve su yolları üzerinde bir noktadan başka bir noktaya gitmek için kullanılmıştır.

Günümüzde deniz navigasyonu, bir deniz haritasının nasıl okunacağını, çeşitli seyrüsefer yardımlarını bilmeyi, bir deniz haritasında bir rota çizmeyi, çizilmiş bir rotayı takip etmeyi ve deniz elektroniği kullanarak bir deniz haritasında bir düzeltme elde etmeyi öğrenmeyi içerir.

1. Deniz Haritası Nasıl Okunur

Bir deniz haritası, teknenizi götürdüğünüz okyanuslara ve su yollarına giden bir “yol haritasıdır”. Bir rotayı varış yerlerine güvenli bir şekilde yönlendirmek için ihtiyaç duyduğunuz büyük miktarda bilginin anahtarını elinde tutar. Bir deniz haritası olmadan ve çeşitli sembolleri ve bilgileri bilmeden kör olmanız da olasıdır.

Bir deniz haritası karayı, suyu ve derinliğini, tehlike alanlarını, yer işaretlerini, şamandıraları, ışıkları ve navigasyona yönelik diğer yardımcıları gösterir. Size teknenizi yönlendirmek için gerçek bir yön veren bir pusula gülü, bir mesafe ölçeği ve konumunuzu bulabilmeniz için bir enlem ve boylam ölçeği vardır. Bir deniz haritası ve diğer birkaç araçla, geminizi dünyanın gitmek istediğiniz herhangi bir yerine yönlendirebilirsiniz.

2. Navigasyona Yardımcı Öğrenme ve Anlama

Dünya çapında, şamandıralar, ışıklar ve denizcilere bir geminin konumunu ve rotasını belirlemede yardımcı olan ve tehlikeyi uyaran diğer navigasyon yardımcıları gibi her teknecinin bilmesi ve izlemesi gereken denizcilik “yol işaretleri” vardır.

Tekneciler, navigasyonu öğrenmenin önemli becerisini görmezden geldikleri için her yıl binlerce liralık maddi hasar ve kişisel yaralanma meydana geliyor. Trafiği yönetmek ve sürücüleri güvende tutmak için bir dur işareti olduğu gibi, navigasyona yardımcı araçlar da teknelerin diğer teknelerle veya tehlikeli sığlıklarla, kum çubuklarıyla veya su altı engelleriyle çarpışmasını önlemek amacıyla tekne trafiğini yönetir.

3. Bir Seyir Planlama

Tekneyle gitmeyi planladığınız bölge ile ilgili deniz haritasının sağladığı bilgiler ışığında, teknenizi tehlikeli engellerin etrafında ve yeterince derin suda yönlendirmenize yardımcı olmak için bir rota çizebilirsiniz.

Bir rota çizmek, bir noktadan diğerine güvenli alanlarda harita üzerinde çizgiler çizmek ve rotada kalmak için yönlendirmeniz gereken yönü elde etmek için pusula gülünü kullanmak kadar basittir. Ayrıca teknenizde rotayı takip ederken kullanılacak her bir rota ayağının hesaplama süresini, hızını ve mesafesini içerir.

4. Planlanmış Bir Rotayı Takip Etmek

Deniz haritasına çizdiğiniz bilgileri kullanarak, rotayı takip etmek, haritadan hesapladığınız yönü yönlendirmek için teknenin pusulasını kullanmaktan ibarettir. Ancak, rotayı devam ettirdiğinizden emin olmak için periyodik olarak bir düzeltme almanız veya haritadaki koordinatlara göre nerede olduğunuzu bulmanız gerekecektir. Zamanınızı ve hızınızı hesaplamak için ölü hesap yöntemini veya GPS ve RADAR gibi elektronik cihazları kullanabilirsiniz.

5. Rota Düzeltmeleri Yapmak

Kağıt üstündeki harika planlamanıza rağmen, doğanın güçleri sizi rotanızdan atmak için işbirliği yapıyor. Rüzgar, gelgitler ve akıntılar teknenizi planlanan rotasından ayırabilir ve bu da zamanla tehlikeye yol açabilir. Bu, küme ve sürüklenme olarak bilinir. Tekneniz hareket halindeyken düzeltmeler yapmayı öğrenmek, olmak istediğiniz yerde ve tehlikelerden uzak kalmanızı sağlamanın bir yoludur.

Emin olmak için, gezinmeyi öğrenmek zor olabilir. Öğrenecek çok şey var gibi görünebilir, ancak azim ve pratikle navigasyon sanatında ustalaşmak mümkündür ve sonsuz derecede ödüllendiricidir.