Kaykay kim icat etti?

Kaykayı kimin icat ettiği ile soru son zamanlarda sıklıkla gündeme geliyor. Kaykay bir her iki ucunda tekerlekler bulunan bir tahta üzerinde yapılan çok eğlenceli bir spordur. Ancak kaykayı kimin icat ettiğiyle ilgili kesin bir cevap yok.

Kaykayı ilk kez kimin icat ettiğini kimse bilmiyor. Şimdiye kadar birçok kişi ilk kaykayı kendi yaptığını iddia etti, ancak gerçek şu ki, ilk kaykayın gerçekte kimin yaptığını muhtemelen asla bilemeyeceğiz.

Kaykay’ın tarihi

1950’lerde, Kaliforniya’da sörfçüler, kaldırımda sörf yapmayı deneme fikrini buldular. Görünüşe göre aynı anda birkaç kişi bu fikri düşündü. Kaykay, rehberlik veya planlama olmadan, kendiliğinden yaratıldı. Daha doğru bir ifade ile anonim bir ürün olduğu söylenebilir.

Bu ilk kaykaycılar, tahta kutular veya altlarında tekerlekli paten tekerlekleri bulunan tahtalarla başladı. Çılgın bir zamandı, o zamanın kaykayları sonraki 70+ yıl boyunca gezegeni sallayacak bir şeye dönüştürmekten daha çok eğlenmekle ilgiliydi.

Yavaş yavaş, tekerlekli ahşap kutular kalaslara dönüştü ve sonunda şirketler, günümüzün kaykay güvertelerine benzer şekilde preslenmiş ahşap katmanlarından güverteler üretiyorlardı.

Kaykay’ın popülerleşmesi

1963’te kaykay popülaritesinin zirvesindeydi ve Jack’s, Hobie ve Makaha gibi şirketler kaykay yarışmaları düzenlemeye başladı.

Sonra 1965’te kaykayın popülaritesi aniden düşüşe geçti. Çoğu insan kaykayın artık yok olan bir moda olduğunu varsayıyordu. Kaykay şirketleri iflas etti ve kaykay yapmak isteyenler kendi kaykaylarını yeniden sıfırdan yapmak zorunda kaldılar.

1975 baharında, kaykay, bugün gördüğümüz spora doğru evrimsel bir destek aldı. Kaliforniya, Del Mar’da Ocean Festival’de slalom ve serbest stil yarışması düzenlendi. O gün, Zephyr ekibi dünyaya kaykayın ne olabileceğini gösterdi. Tahtalarını kimsenin görmediği, alçak ve pürüzsüz bir şekilde sürdüler ve kaykay hobi olmaktan çıkıp ciddi ve heyecan verici bir şeye dönüştü. Zephyr ekibinin birçok üyesi vardı, ancak en ünlüleri Tony Alva, Jay Adams ve Stacy Peralta .

1995 yılında, ESPN ilk Extreme Games’i Rhode Island’da düzenledi. Bu ilk X Games büyük bir başarıydı ve kaykayın ana akıma dahil olması ve genel nüfus tarafından kabul edilmeye daha yakın olmasına yardımcı oldu.