Kur korumalı TL vadeli mevduat veren bankalar belli oldu

Türk Lirasının değer kaybını önlemek için harekete geçen hükümet kur korumalı TL vadeli mevduat ürününü piyasaya sürdü. Hangi bankaların kur korumalı TL vadeli mevduat ürünü sunacağı merak konusu oldu. Sisteme isteyen her banka katılabilir, ancak şu anda bu ürünü sunan banka sayısı bir elin parmağı kadar.

Resmi web sitelerinde kur korumalı TL vadeli mevduat ürünü için sayfa açan bankalar şunlar: Garanti BBVA (yüzde 14 – 17 arasında değişen faiz oranları), Ziraat Bankası, DenizBank (yüzde 16.50 – 17 arasında değişen faiz oranları), Şekerbank, Fibabanka (yüzde 17 faiz oranı), Türkiye İş Bankası, Ziraat Katılım, Yapı Kredi, Alternatif Bank, AkBank (yüzde 17 faiz oranı), odeabank (yüzde 17 faiz oranı), KuveytTürk, ve Halkbank.

Birçok bankanın kur korumalı TL vadeli mevduat ürünü ile ilgili çalışmalara devam ettiği bildirildi. TEB ve Cepteteb gibi bankaların da yakında bu ürünü piyasaya süreceği öğrenildi. Sisteme daha fazla banka dahil olduğunda buradaki liste de güncellenecektir. QNB FinansBank ve Enpara kullanıcıları yüzde 16.50 – 17 arasında değişen faiz oranları ile mesai saati içinde Enpara uygulaması üzerinden hesap açabilecekler. Bunun için Enpara’da yeni bir vadeli hesap açmaya başlayın ve karşınızda kur korumalı TL mevduat hesabı ile ilgili detaylar olacak.

Kur korumalı TL vadeli mevduat hesabı faiz oranları ve vade süresi

TCMB’nin belirlediği koşullara göre her banka minimum faiz oranı olarak TCMB Politika Faiz Oranı uygulayabilir. Ayrıca daha fazla faiz vermek isteyen bankalar en fazla 3 puan yukarı çıkabilirler. Şu anda TCMB Politika Faiz Oranı yüzde 14. Bunun anlamı, verilebilecek en yüksek faizin yüzde 17 olacağıdır.

Vade süreleri ise 92, 181, 272, 366 gün şeklinde olabilir. Vade süresi bitmeden hesaptan kısmi para çekilemeyecek ve vade süresi bitmeden hesabı kapatanlar için o güne ait kurdan çevrim yapılarak kur düşükse daha az para verilecek, kur yüksek ise ilk yatırdığı para geri verilecek. Vade süresi bittiği zaman hesap otomatik olarak kapatılarak hesaptaki para vadesiz hesaba aktarılacak.

Stopaj vergisi alınmayacak olup kur oranı her sabah saat 11’de TCMB’nin açıkladığı kur baz alınacak. Ayrıca bazı bankalar USD (Amerikan Doları), EUR (Euro) ve GBP (İngiliz Poundu) cinsinden kur korumalı TL vadeli mevduat imkanı sunmaktadır. Hesap açılırken hesabın hangi döviz cinsine endekslenmesi gerektiğini seçebilirsiniz.

Kur korumalı TL vadeli mevduat örnekleri

Parasını kur korumalı TL vadeli mevduata yatırmak isteyenler için bazı örnek çıkarımlar hazırladık. Burada yer alan veriler yatırım tavsiyesi değildir. Hesaplamayı bu yazıyı güncellediğimiz 27 Aralık 2021 tarihli TCMB kuruna göre yapıyoruz.

Kur artışı faiz getirisinden yüksek olursa

Hesabın kapanacağı tarihteki kur, hesabı açtığınız tarihteki kurdan daha yüksekse ve bu durumda kur artışının getirisi faizden yüksek oluyorsa alacağınız para şöyle hesaplanıyor:

 • Hesap açılış kuru: 1 USD = 11,4579 TL
 • Hesap açılış tutarı: 250.000 TL
 • Vade: 92 Gün
 • Örnek faiz oranı: %16,50
 • Alınacak net faiz: 10.397 TL
 • Vade sonunda döviz kuru: 1 USD = 13,50 TL
 • Kur artışından elde edecek getiri: 44.556 TL
 • Kur artışından dolayı elde edilecek net kazanç: 44.556 – 10.397 = 34.159 TL
 • Toplam kazanç: 10.397 (faiz kazancı) + 34.159 (kur kazancı) = 44.556 TL
 • Vade sonu bakiye: 294.556 TL

Eğer kur artışı faiz getirisine eşit veya düşük olursa veya kur düşerse, vade sonunda elde edilecek kazanç yalnızca faiz getirisi olacaktır.

Vade süresi bitmeden hesap kapatılırsa

Eğer hesabınızı vade süresi bitmeden kapatırsanız, faiz kazancı alamazsınız. Ana para ise o günkü döviz kuruna göre hesaplanarak size geri verilir.

Eğer döviz alış kuru sizin hesabı açtığınız günden yüksekse ana parayı aynı şekilde geri alırsanız, düşükse ana paranız dövize göre tekrar hesaplanır ve daha az para alırsınız.

 • Hesap açılış kuru: 1 USD = 11,4579 TL
 • Hesap açılış tutarı: 250.000 TL
 • Vade: 92 Gün
 • Vade kapatıldığı günkü döviz kuru: 1 USD = 10,00 TL
 • Kur düşüşünden meydana gelen kayıp: 31.809 TL
 • Vade kapatıldığında geri alınacak bakiye: 218.190 TL

Bu durumun sadece vade süresi bitmeden yapılan hesap kapatmalarında geçerli olduğunu unutmayın. Vade süresi zamanında tamamlandığında kur düşük olsa bile ana para kaybınız olmaz.

Feragat: Kartal 24 bu sayfada yer alan bilgilerin isabetli olacağının mutlak olmadığını hatırlatır. Buradaki bilgiler ve fiyatlar fikir verme amaçlıdır ve ticari amaçlar için uygun değildir. Bu yüzden Kartal 24 buradaki bilgileri kullanmanız sonucu oluşacak olası kayıplarınızdan ötürü sorumluluk taşımamaktadır.