En iyi CDN servisi

Elbette bir CDN veya İçerik Dağıtım Ağı ile ilgili bazı bilgiler okumuş ve bir şeyler duymuşsunuzdur. CDN, İnternet’te iyi bir şekilde gezinebilmenizden ve sayfaların hızlı ve anında yüklenmesini sağlamaktan sorumludurlar.

Kişisel bir blogunuz veya az ziyaret edilen bir web sayfanız varsa bunlara ihtiyacınız olmayacak, ancak her yerde doğru şekilde açılmasını istediğiniz bir siteye sahipseniz kesinlikle tavsiye edilirler. İşte bu yüzden mevcut olan en popüler veya iyi bilinen CDN’lerden bazılarını derledik.

Birini veya diğerini seçerken fiyatı değil, sundukları hizmetleri de dikkate almalıyız.

CDN nedir?

CDN, İçerik Dağıtım Ağı veya aynı zamanda içerik dağıtım ağları veya dağıtım ağları olarak kabul edilen bir grup bağlı sunucudur. Yüzlerce ülke veya şehirde farklı konumlara sahip oldukları için daha iyi trafik yönetimi sunmak için ana sunucuya olan mesafeyi kapatmamızı sağlayan bağlantılı sunuculardır. Sayfa diğer uçta olsa bile dünyanın her yerinden içeriğe hızlı bir şekilde erişmenizi sağlayan coğrafi olarak dağıtılmış bir ağ olarak çalışırlar.

Başka bir deyişle, bir CDN, bir web sitesindeki trafik yükünün hafifletilmesini, performansın iyileştirilmesini, saldırılara karşı güvenliğin iyileştirilmesini veya söz konusu web sitesinde gezinirken yükleme sürelerinin azaltılmasını sağlar. Bunlar esastır ve ana birleşmeleri, size en yakın olana erişebilmeniz ve yükleme süresini önemli ölçüde azaltabilmeniz veya doygunluğu önleyebilmeniz için tüm içeriği veya içeriğin bir kısmını bu bağlı sunucular arasında çoğaltmaktır.

En iyi CDN’ler

Pek çok sunucu olmasına rağmen, daha çok önerilen, daha iyi bilinen veya hangisini kullanacağımızı seçmemiz gerektiğinde her zaman listenin başında olan bazı sunucular vardır.

Cloudafare

Cloudafare

Cloudafare, yüzden fazla farklı ülkede bir sunucu ağına sahiptir ve bu da onu göz önünde bulundurabileceğimiz en çok önerilen seçeneklerden biri haline getirir. Dünya çapında yüzden fazla şehirde sunucular var ve web sitelerinden ayrıntılı noktaları görebiliyoruz.

Cloudfare kendisini devasa bir küresel veri merkezi ağı olarak tanımlıyor. Neye ihtiyacınız olup olmadığını seçmenize, sayfa kurallarını seçmenize veya içeriğin nasıl saklandığını kontrol etmenize vb. izin veren tamamen özelleştirilebilir bir CDN’dir. Avantajları arasında daha fazla bant genişliği tasarrufu veya hangi kaynakların depolandığını bilmek için önbelleklerin ayrıntılı bir şekilde kontrol edilmesi veya web’de olup biten her şeyin ayrıntılarını içeren filtrelerin yanı sıra performansla ilgili ayrıntıları sunan bir kontrol paneline sahip olması yer alır.

Video servislerini destekler ve ayrıca HTTP/3 protokolünü destekler. Videoya gelince, MPEG-DASH, HLS ve CMAF gibi dosyalarla uyumludur. Ayrıca, BYOIP adresleri için destek vaat ediyor ve örneğin Çin için destek gibi başka özelliklere de sahip. Ayrıca, web sitesinin güvenliğini artıracak botları engelleme veya istenmeyen postaları engelleme veya siber saldırıları engelleme kontrolü gibi ekstra veya ek işlevlere sahiptir.

Cloudfare’in fiyatı, ne istediğimize bağlıdır. Aylık maliyeti olmayan ücretsiz paketlerin yanı sıra, bu durumda bizi ilgilendiren Pro, Business veya Enterprise paketi gibi daha fazla seçeneğe sahip başka çözümler de var.

Fastly

Fastly

Dünyadaki en popüler CDN’lerden bir diğeri Fastly. Bu listedeki diğerleri gibi, sahip olduğumuz ihtiyaçlara göre çeşitli ödeme planları ve ücretsiz deneme süresi vardır. Essential, Professional veya Enterprise planını seçebiliriz. Hepsi şirketler için tasarlandı, ancak örneğin şirketin büyüklüğüne veya ulaşmak istediğimiz hedef kitleye bağlı olarak birini veya diğerini seçeceğiz.

Fastly’nin sonsuz sayıda yapılandırma seçeneği vardır ve güçlü yönlerinden bir diğeri, video oluştururken farklı önbellek türleri arasında seçim yapma olasılığıdır. Ayrıca diğerlerinin yanı sıra Twitch, HBO veya FuboTV gibi sayfalar tarafından kullanılan ve nereden başvurduğumuza bakılmaksızın sorunsuz ve kesintisiz veya kesinti olmadan çalışmalarını sağlayan CDN’dir. Aynı zamanda Hulu gibi diğerlerinin veya The Guardian, CNN, New York Times gibi uluslararası medyanın da arkasında yer alır.

Transparent Edge CDN

Transparent Edge CDN

Bir CDN seçerken en iyi seçeneklerden biri. Transparent Edge Service lokasyonlarında, ağın dünyanın her yerinde sunucuları olduğunu görüyoruz.

Hizmetler, içerik dağıtımı, güvenlik, bilgi işlem, erişim, platform yönetimi gibi beş ana kategoriye ayrılmıştır… Her kategori veya bölümde bize izin verdikleri faydaları ve seçenekleri bulunuyor.

Hizmetlerin tüm ayrıntılarını görmenizi sağlayan bir gösterge panosuna erişmenizi sağlar. Bu panelde veya masaüstünde, performans ölçümlerini, coğrafi konum filtrelerini veya karşılaştırdığımız veya gerçek zamanlı olarak etkileşime geçmek veya diğer araçları entegre etmek için mevcut olan hizmetleri görebiliriz.

Akamai

Akamai

Akamai de en önemlilerinden bir diğeri ve daha fazla seçenek mevcut olmasına rağmen, önceki gibi, web’de fiyatlarını göstermiyor, ancak kaydolmalı ve bir danışmanla iletişime geçmeliyiz. Denemek için bir ödeme yöntemine ihtiyacınız yok ve web’de bazı temel bilgilerle kaydolursak ücretsiz olarak deneyebileceğimiz 30 günlük ücretsiz bir seçeneğe sahip. Beğenirsek, bir plan seçmek için sizinle iletişime geçeceklerdir.

Farklı ülkelerde 1.400’den fazla seçeneğe sahip bir ağdır. Toplamda 130’dan fazla ülkede ve 300 Tbps’den fazla kapasiteyle çalışır. Hesap yönetimi, performans, çevrimiçi video, bulut bilişim için hizmet ve araçlara sahiptir.

Akamai’nin web sitesinden danışabileceğimiz üç farklı çözümü var: Aure Edge eXchange, Aura Control System ve Akamai Federation. İçerik dağıtımında, yüksek kaliteli videolar, büyük dosyaların indirilmesi, belirli dağıtımlar veya CDN kullanan kullanıcıların performanslarının veya katılımlarının analiz edilmesi olasılığı öne çıkıyor.

Amazon CloudFront

Amazon CloudFront

AWS, Amazon’un bulut bilişim hizmetleri bölümü olan Amazon Web Services’dir. Ve sunduğu hizmetler ve araçlar arasında içerik dağıtım ağı veya CDN olan Amazon CloudFront’u buluyoruz. Kendi web sitelerinde açıkladıkları gibi, “verileri, videoları, uygulamaları ve API’leri dünyanın dört bir yanındaki müşterilere güvenli bir şekilde, düşük gecikme süresi, yüksek aktarım hızları ve sezgisel bir şekilde dağıtan hızlı bir içerik dağıtım ağı (CDN) hizmetidir.”

Her türlü fayda ve avantajı ve ayrıca çoklu kullanımları vardır. Örneğin, isteğe bağlı video akışı veya canlı video akışı için tasarlanmıştır. Ayrıca, sunuculardaki yükü azaltarak veya gecikmeyi artırarak web sitesinin güvenliğini artırmanıza veya “teslimatını hızlandırmanıza” da olanak tanır.

Dünya çapında CloudFront’u CDN olarak kullanan birçok şirket var. Amazon Prime Video’nun kendisinden Slack, King veya Rovio gibi diğer başarılı şirketlere. Canon, Condé Nast orta veya Nextdoor şirketi gibi markalara ek olarak.

Fiyatlar ülkeye ve veri aktarımına bağlı olarak değişir ancak bunları web sitesinden kontrol edebiliriz. Ayrıca, örneğin 50 GB veri aktarımı veya maksimum iki milyon HTTP veya HTTPS isteği gibi sınırlarla birlikte, Amazon CloudFront’u ücretsiz olarak kullanmaya başlamamızı sağlayan AWS’den ücretsiz bir kullanım katmanı vardır. Kişiselleştirilmiş fiyatlar için şirketle de iletişime geçebiliriz.