Squid Game benzeyen diziler

Squid Game'i zaten bitirdiyseniz, bu önerilere bayılacaksınız.

Squid Game, en son Netflix bombalamalarından biridir. Gerilim ve kanlı oyunlarla dolu 9 bölüm ve hala çekimde olan ikinci sezonla, şüphesiz son zamanların en iyi Kore dizilerinden biriyiz. Aksiyon, sürrealizm, gerilim ve kan, mevcut tüketim toplumuna yönelik derin bir eleştiriyi de gizleyen bu büyüleyici distopyanın bileşenleridir.

Zaten izlemeyi bitirdiyseniz ve Netflix’te de benzer bir kurgu arıyorsanız, Squid Game ile aynı DNA’yı paylaşan ve kesinlikle beğeneceğiniz 9 öneriden oluşan bir derleme hazırladık.

Derlememizde sekiz dizi ve çeşitli distopyaları inceleyen bir film bulacaksınız, hepsi, evet, insan varoluşunun en kaba yanını keşfediyorlar. Prensip olarak, hepsi şu anda Netflix Türkiye’de izlenebilir, beğendiğiniz birini görürseniz, hemen izleme listenize ekleyin.

Alice in Borderland

Alice in Borderland

Birçok kişi tarafından Squid Game’in Japonca versiyonu olarak kabul edilen bu 2020 serisi, video oyunları bağımlısı genç bir adamın iki arkadaşıyla birlikte Tokyo’nun “tuhaf” bir versiyonunda nasıl kapana kısıldığını anlatıyor. Orada hayatta kalmak için bir dizi ürkütücü oyunda rekabet etmek zorunda kalacaklar. Sizi kayıtsız bırakmayacak bir miktar kara mizah içeren kanlı bir distopya.

Sisyphus: The Myth

Sisyphus

Eskinin korkunç Squid Game’inden biraz daha uzak olan Sisyphus, aynı zamanda ilgimizi hak eden bir gerilim ve bilimkurgu bileşeni olan Kore yapımı bir dizi. Netflix tarafından önerilen Sisyphus, gelecekten gelen bir kadının mühendislik dehasıyla temasa geçen hikayesini anlatıyor. Birlikte sırlarla dolu karanlık bir dünyaya girecekler.

Sweet Home

Sweet Home

Sweet Home, menşe ülke (Güney Kore) ve kanlı gerilim Squid Game ile ortak noktaya sahiptir. Bu canavarca aksiyon dizisi, gizemli bir canavar istilasıyla yüzleşmesi gereken genç bir adamı takip ediyor. Tabii ki korku ve vahşet evin sorumluluğundadır.

Black Mirror

Black Mirror

The Squid Game’in ruhunu en iyi yansıtan seri şüphesiz Black Mirror. Kendi kendini sonlandıran bir dizi bölümden (her biri tek bir orta uzunlukta film olarak işlev görür) oluşan Black Mirror, teknolojinin karanlık tarafını tamamen şok edici distopik hikayelerle gösteriyor.

3%

3-netflix

Bu 2016 yapımı Brezilya dizisi, The Squid Game’de görülen kadar vahşi bir önermeyle başlıyor: “adada” gençlerin sadece %3’ü yaşayabilir. “Süreci” geçemeyenlerin hepsi bu ayrıcalıklı cennetten uzak, aşırı kalabalık mahallelerde yaşıyor. Yaklaşık otuz bölümü olduğu için kendinizi birkaç gün eğlendirebileceğiniz bir distopik hikaye.

Re: Mind

re-mind

Çok olumlu eleştirilere rağmen, Re: Mind gerilim konusunda ilginç bir egzersiz sunuyor. Kısa bölümlerden oluşan bu Japonca dizide, lisedeki on bir sınıf arkadaşının neden büyük bir yemek odasında uyandığını araştırmamız gerekecek. Onları kim ve neden kilitledi?

Snowpiercer

Snowpiercer

Aynı adlı hit Kore filminden ilham alan bu Amerikan dizisi, Dünya’nın tamamen donduğu distopik bir gelecekte geçiyor. İnsanlık şimdi, gezegeni sonsuza kadar dolaşan devasa bir trende, kahramanlarımızın nasıl olursa olsun hayatta kalmak zorunda olduğu yeni ve vahşileştirilmiş bir toplumda yaşıyor.

Privacidad

Privacidad

Privacidad, ülkenin Hükümetini tamamen içeren “komplocu” dokunuşlarla dolu bir geçmişi olan Squid Game’in devrimci ruhunun bir parçasını koruyan, pek iyi bilinmeyen bir Kore dizisidir.

El hoyo

El hoyo

Derlemeyi çok ham bir İspanyol filmi ile bitiriyoruz, kahramanımızın her ne pahasına olursa olsun kurtulmak zorunda kalacağı çok derin bir deliğe (evet, başlık gerçek) dayanan acımasız bir distopya. Ve dikkatli olun çünkü deliğin ne kadar aşağısında olursanız, hayatta kalma şansınız o kadar az olur…