Chromium tabanlı olmayan tarayıcılar

Arama devi Google’ın Chromium adlı projesini birçok kez duyduk. Aslında, mevcut İnternet tarayıcılarının büyük bir kısmı, bir şekilde buna dayanmaktadır. Bu şekilde, yazılım geliştiriciler kendi projeleri için Chrome’un birçok dahili özelliğinin yanı sıra ona da erişebilir. Bu içerik oluşturucuların çoğu kendi Chromium tarayıcılarını tasarlıyor, ancak arayüzü değiştiriyor, yeni özellikler ekliyor veya gizliliği artırıyor.

Ve yıllardır Google Chrome hakkında birçok kişinin şikayet ettiği bir şey varsa, bize verdiği mahremiyet eksikliğidir. Pek çok kullanıcının diğer alternatifleri tercih etmesi tam olarak bunun içindir. Bu Google Chromium tabanlı tarayıcıların, çoğunluk olmalarına rağmen, tek olmadıklarını unutmamalıyız. Bilgisayarın günlük kullanımı için çok sayıda ücretsiz ve açık kaynaklı tarayıcı bulabiliriz. Teknoloji dünyasında Google veya Microsoft’a dayanmayan başka birçok geliştirici var.

Size söylediğimiz gibi, çağımızda hala Chromium veya Chrome motoruyla ilgisi olmayan diğer tarayıcıları kullanabiliriz. Bu nedenle, aşağıda size bu konuda en göze çarpanlardan bazılarını göstereceğiz. Özellikle bu tür programlardan bahsederken dikkate almamız gereken birkaç bölüm olduğunu unutmayın. Bunların arasında, kullanıcı arayüzüne veya sağladıkları güvenliğe ek olarak bize sundukları işlevleri vurgulayabiliriz. Google’dan ve Chrome’dan nefret ediyorsanız, işte bakmanız gerekenler…

Firefox

Aksi nasıl olabilirdi ki Mozilla’nın tarayıcısı Firefox burada en üst sıradan eksik olamazdı. Dünyanın en çok kullanılanlarından biridir ve kullanıcılarının güvenliği ve mahremiyeti konusundaki öncüllerinden biridir. Ücretsizdir ve internette gezinirken kullanabilmemiz için en son teknolojilere sahiptir. Unutulmamalıdır ki, Chromium’suz Chrome’a ​​ve Google’ın Chrome’una en önemli alternatif öneridir ve bu nedenle önemi.

Tor Browser

Ancak internette dolaşırken aradığımız şey gizlilikse, bu, Chromium’suz Chrome’a ​​mükemmel bir alternatiftir. Bu, anonim olarak göz atmanıza izin veren ve aslında Tor ağında kullanım için Firefox’un değiştirilmiş bir sürümü olan bir tarayıcı olan Tor Tarayıcıdır. Bu, tüm dünyaya yayılmış çok sayıda anonim düğümden oluşur ve bu da onu kimin gezdiğini belirlemeyi zorlaştırır.

Waterfox

Şimdi, Windows sistemleri için 64-bit mimariye sahip ve tarama sırasındaki iyi performansı ile karakterize edilen bir Firefox sürümünden bahsedeceğiz. Tabii aynı zamanda, özellikle kullanıcı arayüzü söz konusu olduğunda, yukarıda bahsedilen Mozilla alternatifi ile birçok şeyi paylaşıyor. Aynı zamanda ve başka türlü nasıl olabilirdi ki, bu tür programların en yaygın işlevlerine ve özelliklerine sahiptir.

K-Meleon

Bu, Mozilla ile aynı işleme motorunu kullanan, ancak aynı zamanda bize birkaç yeni özellik ve kendi işlevlerini sağlayan başka bir web tarayıcısıdır. Bunu karakterize eden bir şey varsa, o da çok hafif olması ve bu nedenle çok az sistem kaynağı tüketmesidir. Ayrıca, İnternet’te dolaşmak için bu programın birkaç arama motorunu desteklediğini ve tam ekran tarama yapmamızı sağladığını bilmeye değer.

Lunascape

Şimdi bahsedeceğimiz tarayıcı, toplam üç render motoruna sahip olduğu için biraz özel. Böylece, burada Internet Explorer’a ait olanı, Mozilla Firefox’tan olanı ve Safari ve Chrome tarafından kullanılan motoru buluyoruz. Bu, her durumda bizi en çok ilgilendireni kullanabileceğimiz anlamına gelir. Ayrıca internette en iyi şekilde dolaşmak için çekici ve sezgisel bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.