İstanbul’da araç çekme cezası 2024

İstanbul’da araç çekme cezasına zam yapıldı. UKOME toplantısına alınan karar üzerine trafikte yanlış park eden araçların çekilmesi ile ilgili araba çekme cezası ve araçların çekildiği otoparkta kalma sürelerine göre kesilen cezada değişikliğe gidildi.

UKOME’nin 2023 yılı Ağustos ayı oturumunda alınan karara göre park yasağına uymayan veya yanlış park etmiş araçların çekilmesi sonucu plaka sahiplerine işlenecek ceza ücreti 630 TL olarak belirlendi. Ayrıca araçların çekildikleri yediemin otoparkında günlük park ücreti ise 60 TL olarak belirlendi.

İstanbul araba çekme cezası

İstanbul’da park yasağı yapan araçların çekme ücretleri yüzde 50-67 arasında zamlandı. Buna göre, araç çekme ücreti 630 TL oldu. Ayrıca özel taşıma ücretine de zam yapıldı. Özel taşıma ücretleri, 5 kilometreye kadar 630 TL, kilometre başına ise 25 TL’ye yükseltildi.

Yediemin otopark ücreti

Trafikte hatalı park gibi nedenlerle çekilen araçların götürüldüğü yediemin otoparklarında uygulanacak ücret tarifesinde de değişikliğe gidildi.

Alınan karar doğrultusunda günlük park ücreti otomobiller 60 TL’ye, motosikletler için 30 TL’ye, kamyonet, minibüs ve diğer arazi araçlarında 80 TL’ye, kamyon, otobüs, çekici (tır) ve iş makinelerinde 120 TL’ye, iş makineleri, römorklar için 150 TL’ye yükseltildi.