2024 yılı yeni trafik cezaları

Trafikte araç sürerken kaza yapmadan güvenli sürüş için güvenli bir yol çizgisini takip etmeniz gerekir. Yol güvenliğini artırmak için genellikle yeni trafik cezaları çıkarılır. Nelerin değiştiğini ve gelecekte nelerin güncellenebileceğini bilmek önemlidir. Trafik kazalarını önlemek için uygulanan trafik kurallarını bilmeniz ve bu kurallara uymanız çok önemlidir.

Özellikle şehir trafiğinde araç kullanırken trafik kurallarına ayrıca dikkat etmelisiniz. Çünkü şehir içinde araç sürerken trafik yoğunluğu nedeniyle en ufak bir dikkatsizlikte kaza yapma ihtimaliniz doğar. Sürücülerin bu gibi durumlara yaşamaması için trafik kurallarının ihlal edilmesi durumunda trafik cezaları uygulanır.

2024 yılı yeni trafik cezaları 1 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olmak üzere yeniden düzenlendi. Trafik cezalarının 2024 yılı güncel tarifesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca belirlenen artış oranına göre yeniden düzenlendi.

Yeni trafik cezaları

Trafik cezalarında en yüksek ceza alkollü araç kullanımına uygulanmaktadır. Kandaki alkol miktarının artması ile promil değeri de artar ve bu yüzden refleksler zayıflar, görüş, odaklanma ve refleks kaybı yaşanır. Trafik kazalarının büyük bir bölümü, alkollü araç kullanımından kaynaklanmaktadır. Trafikte alkollü araç kullananlara büyük cezalar verilir. Her ihlalde cezanın miktarı da artar.

Trafikte önemli ihlallerden biri de kırmızı ışıkta geçmektir. Hem sürücüler hem de yayalar için kırmızı ışıkta geçilmesi durumunda cezai işlem yapılır. Kırmızı ışıkta geçenlere, sonraki ihlallerde ehliyete el koyma işlemi bile uygulanabilir.

Diğer trafik cezaları arasında hız sınırının aşılması, yetkisi olmamasına rağmen çakar takmak, fazla yolcu almak, işletme şartlarına uyulmadan araç muayene edilmesi, drift yapmak ve spin atmak, araçtan dışarı çöp atmak gibi ihlaller bulunur. Ayrıca kesilen cezaları 15 gün içinde ödeyenlere yüzde 15 indirim yapılır.

Trafik cezası yeni tarife

Türkiye’nin yollarını güvenli tutmak, kolluk kuvvetleri için sürekli olarak yüksek bir önceliğe sahiptir. Bu nedenle, hükümet, kaza ve yol ölümlerinin sayısını azaltma çabaları kapsamında trafik ihlallerinde uygulanacak cezaları yeniden düzenledi.

Trafikte can ve mal güvenliği için trafik kurallarına uyulmalıdır. Aksi halde hem kendimizi hem de sevdiklerimizi tehlikeye atarız. Yeni yılda uygulanacak olan trafik cezası fiyat tarifesi şu şekildedir:

Trafik Ceza Konusu 2024 Trafik Cezası Tutarı
Kırmızı ışıkta geçmek 1.507 TL
Alkollü araç kullanma (ilk yakalanma) 6.440 TL
Alkollü araç kullanma (ikinci yakalanma) 8.075 TL
Alkollü araç kullanma (üçüncü yakalanma ve fazlası) 12.978 TL
Ehliyetsiz araç kullanmak 12.978 TL
Emniyet kemeri kullanmamak 691 TL
Emniyet şeridini ihlal etmek 6.440 TL
Taşıma kapasitesinin üzerinde yolcu almak 540 TL
Seyir halinde cep telefonu kullanmak 1.507 TL
Muayenesiz araçla trafiğe çıkmak 1.507 TL
Drift atmak 32.234 TL
Çakarlı araba kullanmak 6.440 TL
Muayenesiz araç kullanmak 1.507 TL
Abartı egzoz veya cam filmi kullanmak 1.507 TL
Engelliler için ayrılan alana park etmek 1.383 TL
Hatalı park etmek 691 TL
Işık donanımının çalışmaması 691 TL
Trafik sigortası yaptırmamak 691 TL
Hatalı şerit değiştirmek 1.507 TL