World War Z: Aftermath inceleme

2019’daki World War Z, zombi filmini oyun formuna çevirmek konusunda iyi bir iş çıkaran 4 kişilik bir kooperatif nişancı türüydü. World War Z: Aftermath, ek içerikle uğraşmanın ötesine geçse de, esasen temel oyunun bir genişlemesidir. İlk oyunda rahatsız edici olan bazı teknik sorunları temizlemenin yanı sıra, yeni bir sınıf ekler, birinci şahıs modu ve iki yeni görevde yeni bir düşman türü sunar.

World War Z: Aftermath inceleme

İlk günden beri World War Z’nin büyük bir hayranıyım. 2019’da piyasaya sürülmesinden bu yana kitaplığımda neredeyse sürekli dikkat ettiğim nadir oyunlardan biri. Sabre Interactive’deki iyi insanlar oyunu sürekli olarak desteklediler ve geliştirdiler. Şimdi en büyük güncellemeleri ile geri döndüler: Aftermath. Vatikan’da ve Rusya’nın karlı Kamçatka yarımadasında geçen iki yeni kooperatif hikayesi görevi var. Bunlar, birbirine bağlı, zeke istilasına uğramış dünyadaki her bir bölüme ev sahipliği yapan World War Z’nin destansı fonlarının temasını takip ediyor. Her görev belirgin bir şekilde benzersiz görünüyor ve şunu söylemeliyim ki, son ikisi şimdiye kadarkilerin en iyisi.

Bölümlerden biri Roma’da geçiyor ve göreviniz İtalyan şehrini ve onun yer altı mezarlarını zombi sürüsünden temizlemek, diğeri ise soğuk kış sıcaklıklarının biraz mekanik komplikasyon eklediği Kamçatka’da hayatta kalanlara güç sağlamak üzerine kurulu. Seviye boyunca alan ısıtıcıları bularak vücut ısınızı yüksek tutmanız gerekir. Üç görev bölümünün botu, sürekli artan düşman dalgalarına ve önemli NPC’lere eşlik etme ve koruma ihtiyacına sahiptir. Yeni bölümler, temel oyundakilerden önemli ölçüde farklı değil. Aftermath, oynanabilir karakterlerin listesini dörde genişletiyor.

world-war-z-aftermath-inceleme-2

İlk yeni bölümün doruk noktası, harika bir set parçası (burada spoiler yok) ve harika görünüyor. İkincisi, bölümün ilk kısmı boyunca arka planda büyük görünen devasa, donmuş bir yolcu gemisine binmeye çalıştığınızı gösteriyor. Çarpıcı sinematik niteliklerle dolu aynı adlı Hollywood filmine kolayca ait olabilecek sıkı sıkıya bağlı bir deneyim. Ayrıca iki bonus silah, Sledgehammer ve Dual Cleavers’ın yanı sıra Explorer Weapon Skin Pack’i içeren bir Deluxe Edition da mevcuttur. Bu aynı zamanda GOTY sürümünden önceki tüm içeriği de içerir.

PvP çok oyunculu açısından, büyük ölçüde aynı kalır. Artık yeni bölümlerdeki karakterler olarak oynayabilirsiniz ve hepsi 4K/60FPS’de çok daha etkileyici bir şekilde çalışır. World War Z: Aftermath, şimdiye kadarki en önemli ve etkileyici güncellemedir. Oyunun performansına yönelik yeni içerik ve iyileştirmeler, World War Z’nin hiç bu kadar iyi durumda olmadığı anlamına geliyor. Kısa, keskin, büyük bütçeli oyun tarzı, tekrar oynanabilirlik yoluyla ivme kazanıyor ve bunu mutlaka sahip olunması gereken bir oyun haline getiriyor. Benim için her zaman öyleydi.

World War Z: Aftermath, temel oyunu çeşitli şekillerde geliştirir. Yeni içeriğin yalnızca birkaç saatlik oyun süresi eklemesine rağmen, oyuncuların daha fazlası için geri gelmeye devam etmeleri için her zamankinden daha fazla neden var.

world-war-z-aftermath-inceleme-3

World War Z: Aftermath oynanış

World War Z, hem co-op hem de rekabetçi çok oyunculu modda her an oyununuzu istila eden yüzlerce zombi tehdidi ile diğer oyunlara göre hoş bir fark noktası oluşturuyor. World War Z, bir nişancı için oldukça alışılmadık bir şekilde, üçüncü şahıs bakış açısıyla oynar. Sanırım bu, şu ana kadar kesinlikle FPS olarak adlandıramayacağınız anlamına geliyor. Aftermath güncellemesi, duraklatma menüsünden istediğiniz zaman açıp kapatabileceğiniz tamamen entegre bir birinci şahıs bakış açısı içerir. Şahsen, üçüncü şahısa bağlı kalacağım, ancak bunun gibi bir nişancı oyunu için daha yaygın bakış açısını tercih edenler için küçük bir ek.

Aftermath’in yeni mekaniklerinden biri, birinci şahıs modunda oynama yeteneğidir. Emin olmak için oyunu deneyimlemenin sürükleyici bir yolu, ancak tüfeklerinizin manzaralarını nişan alıp hem gerçeklik duygusunu hem de birinci şahıs nişancıların onlarca yıl önce koyduğu kuralları çiğneyememeniz biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Birinci şahıs modu tam olarak uygulanmış olsaydı, oyunu oynamanın tek yolu olabilirdi, ancak nişan almadan, silah sesi çok daha az hassas hale gelir veya en azından üçüncü şahıs modundan daha kesin olmaz.

world-war-z-aftermath-inceleme-4

Büyük ölçüde ilk oyundaki gibi oynanmasına rağmen, pozisyonunuzu zeke dalgalarından korumak için ara sıra pit stoplar yaparak seviye boyunca ilerlemenize rağmen, bu güncellemede bir avuç incelikli yeni unsur var. Mermiler genellikle yeterince hassas olmadığından, fare sürüleri ara sıra sizi pusuya düşürür ve etkili bir şekilde gönderilmesi için patlayıcılara veya alev makinesine ihtiyaç duyarsınız. Yangın konusunda, donmuş katı kapılardan geçmek için zaman zaman alev makinenize yakıt doldurmanız gerekecektir. Kural kitabını tam olarak yeniden yazmasa da, bu küçük oyun düzenlemeleri, zombi öldürme eylemini çeşitli tutmak için hoş bir ektir.

Sınıflar, World War Z’nin oyunculara, deneyim kazandıkça kilidini açabileceğiniz çok sayıda beceriyle kişiselleştirme sunma şeklidir. Silahlar da benzer bir şekilde çalışır, kooperatif kampanya bölümlerinde kullandıkça onları çeşitli şekillerde yükseltirsiniz. Bununla birlikte, Aftermath’te genellikle sinir bozucu yakın dövüş sistemi elden geçirildi, bu da bitirme hamleleri ve orak ve satır gibi ikili kullanabileceğiniz silahlarla sonuçlandı. Vanguard, bu güncellemede bulunan yepyeni sınıfın yanı sıra, oyun menüsündeki yepyeni günün mesajı açılır kutusunda hakkında daha fazla bilgi bulabileceğiniz benzersiz ödüller sunan günlük görevlerdir.

Aftermath ayrıca, biraz daha yakın dövüş odaklı olan ve hem saldırgan hem de savunma amaçlı kullanılabilen bir kalkan içeren Vanguard adlı yeni bir karakter sınıfı sunar. Orijinal World War Z’yi oynamış olan herkes, muhtemelen oyunun silahlar ve şu anda yedi sınıf için bir ilerleme ve yükseltmelere sahip olmasına rağmen, yayılma noktalarına karşı bir sınıfı ve avantajlarını en üst düzeye çıkarmaya odaklanmanın en taktiksel anlamı olduğunu biliyor.

world-war-z-aftermath-inceleme-5

World War Z: Aftermath nasıl bir oyundur?

Son olarak Aftermath, büyük kemirgen grupları agresif bir düşmandan daha çok çevresel bir engel olsa da, oyunun içine fareleri fırlatarak düşman tamircisi sürüsünü ikiye katlar. Sıçanlar tarafından tuzağa düşürülmek, küçük böcekler ısırmaya devam ederken, kurtulmak için bir ekip arkadaşından yardım gerektirir.

World War Z’nin hikayesi, görevi oyuncuyu bölümden bölüme taşımak olan bir arka plan öğesiydi ve öyle kalmaya devam ediyor. Aftermath’in iki yeni bölümü ilginç ortamlarda geçiyor ve oyunun eklemeleri ve düzeltmeleri, World War Z’ye geri dönenlerin yanı sıra yeni başlayanlar için de memnuniyetle karşılanacak. Birinci şahıs oynanışın potansiyeli var ama eksik kalıyor ve yeni Vanguard da benzer şekilde yeni bir sınıfa seviye atlatmak isteyenlere hitap edebilir.

Temel oyun gibi, Aftermath da insan oyuncuların zor bir geçiş olmayabileceğini söylüyor, ancak geliştiricilerin amaçladığı deneyim bu değil. Arkadaşlarla World War Z Aftermath oynamak, tanıdık bir düşmana benzersiz bir bakış açısı sağlar ve korkuya neden olan zombi mekanik sürüsünü filmden video oyununa çevirmek için harika bir iş çıkarır.