En iyi uzay dizleri 2024

Uzay; gizemlerle, maceralarla, muammalarla dolu ve dizi yapımcıları bundan nasıl yararlanacaklarını iyi biliyorlar. Ancak, bu temaya dayanan tüm yapımlar sizi halüsinasyona uğratacak kadar iyi değildir. Aynı nedenle bugün sizlere Netflix, Disney+, Prime Video ve BluTV gibi platformlarda yer alan en iyi uzay dizilerinin hangisi olduğunu söyleyeceğiz.

Bu dizilerden herhangi birini izleyerek uzay merakınızı giderebilirsiniz. En beğendiğinizi seçin ve uzay yolculuğuna hazırlanın. En iyi uzay yolculuğu dizilerinin bir listesini görmek üzeresiniz. Tarih boyunca insanoğlu başını göğe kaldırmış ve binlerce kez hayal kurmuş, ötesi ne olabilir, başka bir yaşam biçiminin tüm unsurları alt edebileceği bin bir durumu ve bizim gibi uzayı hayal etmiştir.

İlk bölümden sizi kendine bağlayacak klasikler, yeni şeyler ve çok çeşitli seçenekler var. Her ne olursa olsun, uzay yolculuğunuza kalıcı olarak başlamak için bu satırların altındaki başlıklardan birini seçin.

The Mandalorian

The Mandalorian

Star Wars evreninde ve destandaki en iyi yapımlardan biri olarak kabul edilen bu kurgu, bizi kanunun eşiğindeki bir ödül avcısıyla ve bebek Yoda ile tanıştırıyor. The Mandalorian, Star Wars evreninde Galaktik İmparatorluğun düşüşünden beş yıl sonra, ancak Yüce Düzenin yükselişinden önce geçen bir dizi. Kahraman, savaşı bir din olarak gören asil savaşçılar olan Mandalorianların eski ırkının bir temsilcisidir.

Star Trek: Discovery

Star Trek Discovery

Orijinal dizinin maceralarından 10 yıl önce geçen bu Emmy ödüllü dizi, Discovery yıldız gemisinin mürettebatını konu alıyor ve yükselen aktris Sonequa Martin-Green, Spock’ın evlat edindiği insan kız kardeşi bilim uzmanı Michael Burnham’ı oynuyor. Etkileyici oyuncu kadrosunda Tig Notaro, Doug Jones, Jason Isaacs, ve Anthony Rapp yer alıyor. Star Trek mitolojisinde ortaya çıkan bir ayna evren sayesinde pek çok cesur hikaye anlatımı var.

Night Sky

Night Sky

Oscar ödüllü Sissy Spacek ve J.K. Simmons, Daniel C. Connolly’nin baş yapımcılığını üstlendiği bu bilim kurgu dizisinin kadrosuna liderlik ediyor. ‘Night Sky’, yıllar önce arka bahçelerinde olağanüstü bir sır keşfeden Irene (Sissy Spacek) ve Franklin York’u (J.K. Simmons) konu alıyor: galakside (veya ötesinde) bir yerde, açıklanamaz bir şekilde ıssız bir gezegene götüren gizli bir oda. O zamandan beri ikisi bu keşfi saklamıştır, ancak hayatlarına esrarengiz bir genç adam girdiğinde ve çok iyi bildiklerini sandıkları rahatsız edici odanın hayal ettiklerinden çok daha fazlası olduğunu keşfettiğinde her şey değişecektir.

The Expanse

the expanse

Dizi bizi, insanların Güneş Sistemini fethettiği bir geleceğe götürüyor ve bu bağlamda, kahramanın hiç beklemediği komploları ortaya çıkaracak bir dedektif soruşturması hikayesi var. Dünya, Mars ve Kuşak arasında solunan siyasi gerilimin tarihin en büyük komplolarından birine neden olacağı bir uzay macerasıyla karşı karşıyayız. 200 yıl sonrasını konu alan bu hikaye, Juliette Andromeda Mao adlı genç bir kadının ortadan kaybolmasının, küçük dünyadaki en muhteşem klasik bilimkurgu hikayelerinden birinin tetikleyicisi olduğunun hikayesine dalmaya hazır bir hayran kitlesine sahip.

Andor

Star Wars Andor

Rebellion’un oluşum yıllarında bize Cassian Andor’un (Diego Luna) maceralarını takip etme fırsatı sunan prequel ‘Andor’ en iyi ‘Star Wars’ serilerinden biri haline geldi. O kadar iyi ki ‘Andor’ bile ‘Yıldız Savaşları’ prequel üçlemesinin başaramadığı bir şeyi başardı.

The 100

the 100

The 100, insan uygarlığını yok eden bir nükleer savaştan sonra, yüz gencin hala bir gezegen olup olmadığını kontrol etmek için bir uzay gemisinden Dünya’ya gönderildiği kıyamet sonrası bir gelecekte geçen bir bilim kurgu dizisidir. Açlık Oyunları veya Stephen King hikayelerinin hayranıysanız, bu dizi baştan sona sizi kendine bağlayacak. Ayrıca The 100’ün tam olarak 100 bölümü olduğunu da belirtmek gerekir.

The Book of Boba Fett

The Book of Boba Fett

Pedro Pascal’ın başrolde yer aldığı dizide kelle avcısının ortaya çıkışı, pek çok sürprizin ilki oldu. The Mandalorian’ın 2. sezonunun kredi sonrası sahnesinde, Boba Fett’in (Temuera Morrison) Fennec Shand ile birlikte Jabba’nın eski sarayına dönerek tahtın kendisine ait olduğunu ve böylece Kitap’ın etrafında dönecek olan komplonun temellerini attığını gördük. Boba Fett’in. Dizinin, karakterin Saarlac kuyusuna düşüşünden nasıl kurtulduğunu da ortaya koyması için teşvik edildiğini umuyoruz.

Electric Dreams

Electric Dreams

Philip K. Dick’in öykülerinin bu uyarlaması gerçek bir mucize ve bize yazarın fikirlerinin şimdi her zamanki kadar güncel olduğunu gösteriyor. Bu dizi, en iyi bilim kurgu hayranlarının aşık olacağı on bağımsız hikayeden oluşan ‘Black Mirror’ tarzı bir antolojidir.

For All Mankind

For All Mankind

Ya Sovyetler Birliği Ay’a insan gönderen ilk ülke olsaydı? Bu konsept altında Apple TV+’ın harika dizilerinden For All Mankind geliştirildi. Bundan “Eğer… olsaydı ne olurdu?” dizi, alternatif bir dünyayı ve bunun Soğuk Savaş içinde ve dünyadaki tüm sonraki sonuçlarını keşfederek ortaya çıkıyor. Her sezon, Mars’ın olası bir kolonizasyonu da dahil olmak üzere dünyanın nasıl gelişeceğini gösteren farklı bir on yılı araştırıyor.

Lost in Space

Lost in Space

Lost in space, şüphesiz Netflix’te izleyebileceğiniz uzayda geçen en iyi dizilerden biridir. Robinsonları bir uzay kolonisine giderken bilinmeyen bir gezegende mahsur bırakan korkunç bir kazanın hikayesini anlatıyor. İlk geceden itibaren hayatta kalmak zorunda kalacaklar, bu yüzden ilk bölümden itibaren gergin olacaksınız. Diğer gezginler, gezegene çarptıktan sonra ortaya çıkacaklar, ancak Robinson’lar gemilerini geri almak için ne gerekiyorsa yapacaklar. Sizce başaracaklar mı? İzlemeye başlayın ve kendi sonuçlarınızı çıkarın!

Nightflyers

Nightflyers

Nightflyers, kahramanların insanlığı kurtarmak ve kaynaklar tükendiğinde bir çözüm bulmak zorunda kalacağı, üzücü bir aksiyon draması olan, uzayda geçen bir Netflix dizisidir. Game of Thrones’un yaratıcısı George R.R Martin’in imzası olan bir yapımdır. 2093 yılında geçen bu fütüristik dizide, kahramanların gezegenimizi kurtarmak için gerekli olanı nasıl yaptığını göreceksiniz. Her mürettebat üyesi, insanlığı kurtarmak için bir alternatif bulmak zorunda kalacak. Tahmin edebileceğiniz gibi, duygularla ve çok ilginç durumlarla dolu bir uzay dizisi.

Star Trek: Picard

star trek picard

Kaptan Jean-Luc Picard kadar karmaşık bir karaktere ve 81 yaşındaki Sir Patrick Stewart gibi müthiş yetenekli bir aktöre sahipken, neden yaşlanma hakkında samimi bir karakter çalışması yapmıyorsunuz? The Next Generation’ın bu yan ürününde Picard, emekliliğini ailesinin Fransa’daki Château Picard bağında sessiz bir tecritte yaşıyor. Birkaç bölümde Picard, arkadaşı Data’nın ölümü ve Romulus gezegeninin yok edilmesi üzerine somurtmaktan bir ekip kurmaya ve yeni bir görev için uzaya geri dönmeye gidiyor.

Away

Away

Away, Mars’a ilk insanlı görevi yönetme fırsatı bulan bir astronot olan Emma Green’in ayak izlerini takip eden bir Netflix uzay dizisidir. Tahmini süresi üç yıl olan bir yolculukta kızıl gezegene seyahat edeceği uluslararası bir ekibin başına geçer. Bu, hayatı boyunca beklediği kariyer fırsatı olmasına rağmen, Emma, ​​göreve başlamak için kocasını ve kızını geride bırakmak zorundadır. Şüphesiz, 10 bölümünün her birinde TV karşısında keyifli vakit geçirmeniz için ihtiyacınız olan malzemelerle uzayda geçen başka bir dizi.

Avenue 5

avenue 5

Avenue 5, Satürn çevresinde 8 hafta boyunca seyahat edecek ve hassas/titiz Ryan Clark tarafından komuta edilen lüks bir uzay kruvazörüdür. Yolculuk teknik sorunlarla başlayacak ve hem kaptan hem de mürettebat sorunları çözmeye çalışırken gergin yolcuları sakinleştirmeye çalışacak. Bu dizi, sizi uzayda eğlenceli bir yolculuğa çıkarmak için bilim kurgu, komedi ve macerayı bir araya getiriyor.

Altered Carbon

Altered Carbon

Altered Carbon, insan zihninin dijital olarak depolanıp yeni bedenlere indirilebildiğinde neler olacağını araştıran distopik bir gelecekte geçen ilginç bir dizidir. Burada, 500 yıldır tutuklu olan eski bir Birleşmiş Milletler seçkin yıldızlararası savaşçısı olan Takeshi Kovacs’ın kaçınmaya çalıştığı bir geleceğe atıldığını göreceksiniz. Bay City’ye (eski adıyla San Francisco) vardığında, teknolojik ilerlemelerin ölümü modası geçmiş bir kavram haline getirdiği bir dünyada bir cinayeti çözmenin bir yolunu bulmalıdır.

The Innocents

The Innocents

Harry ve June birlikte olma hayallerini gerçekleştirmek için ailelerinden ayrılmaya karar veren iki gençtir. Ancak zaman geçtikçe ve ilişkileri ilerledikçe, kendileri hakkında daha çok şey keşfederler ve onları karakterize eden masumiyetlerini kaybederler. Bu, gün ışığına çıkan ve ilgili ebeveynlerinin her zaman saklamaya çalıştığı sırların bir sonucuydu. Bunun sonucunda güçlü güçler aşklarının önüne farklı engeller koymaya ve onları sonsuza dek ayırmaya başlayacaklardır. Doğaüstü/uzay unsurlarına sahip gizemli bir aşk dizisi!

Another Life

Another Life

Another Life, görevi uzaylı bir eserin kökenini keşfetmek olan bir astronot olan Niko Breckenridge ile tanışacağınız uzayda geçen bir Netflix dizisidir. Ancak, soruşturması boyunca beklenmedik bir tehlikeyle karşılaşacak ve görev, başlangıçta düşündüklerinden çok daha karmaşık olacaktır. Bu Netflix uzay dizisi Katee Sackhoff’u canlandırıyor ve Aaron Martin tarafından yaratılıyor. Kadınların başrolde olduğu uzay temalı bir dizi arıyorsanız buna bayılacaksınız.

Battlestar Galactica

Battlestar Galactica

Geçmiş nesiller, Star Wars veya Star Trek’in uzay çağı yapımlarının sembolleri olsaydı, bu yüzyılın başındaki nesil, eski Battlestar Galactica gemisini alabilir ve bir mücadele ve hayatta kalma hikayesi ile derin uzaya kaçabilir. Gezegenimizi yok eden ve yolunda bulduğu kadar çok yaşamı sona erdirmeyi amaçlayan dünya dışı bir tür olan korkunç Siklonların yaşadığı evren.

Mars

Mars

Mars, Mars’a ilk insanlı misyonun başlatıldığı yıl olan 2033’te geçen bir Netflix uzay dizisidir. Daelus adlı bir gemi, altı bilim insanı ve çok net bir görevle kızıl gezegene iner: ilk insan kolonisini yaratmak. Yavaş yavaş hayatta kalmayı öğrenecekler ve daha fazla insanın sorunsuz yaşayabileceği kalıcı bir koloni yaratmanın bir yolunu bulacaklar. Dizinin kurgu ile gerçeği iç içe geçtiğini, bu nedenle kızıl gezegene ilk yolculuğun nasıl olacağını anlatan birkaç gerçek astronot ve bilim adamı olduğunu vurgulamak gerekiyor. Bazıları popüler Elon Musk, Neil deGrasse Tyson veya Peter H. Diamandis.

Space Force

Space Force

Space Force, tüm ruhuyla Hava Kuvvetlerine liderlik etmek isteyen madalyalı bir pilotun rüya hikayesini izleyeceğiniz özel bir dizi. İşte bu senaryoda General Mark R. Naird harekete geçerek pilotun rüyasına kapılmasına izin veriyor. Ancak, Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri’nin yeni altıncı şubesine liderlik etmek zorunda kaldığında her şey değişir: Uzay Kuvvetleri. O zamana kadar Mark uzay meseleleriyle pek ilgilenmeyen bir insandı, ancak Colorado’da uzak bir üsse taşındığında durum değişmeye başlar ve burada kendisine ikinci kez bir adamı aya gönderme görevinin kendisine ve bir bilim adamları ekibine emanet edilir. Tabii ki, uzay hakimiyeti kazanmak için var olan tehlikeli mücadele nedeniyle bu sefer ilkinden çok daha hızlı olması gerekecek.