Sunum hazırlama programları nelerdir?

Hemen hemen her alanda müşterilerimiz, meslektaşlarımız, öğretmenlerimiz vb. için bir sunum yapmak gereklidir. Bu anlamda, mükemmel bir araç Microsoft PowerPoint’tir, ancak ücretli bir araç olmanın yanı sıra, gerçek şu ki, modern ve profesyonel sunumlar oluşturabileceğimiz birçok başka uygulama var.

Şimdi, iyi bir araç seçerken dikkate almamız gereken birçok ayrıntı var, bu nedenle ihtiyaçlarımızı iyi bilmemiz ve her birinin bize neler sunduğunu kontrol etmemiz gerekecek. Doğru yazılımla yapılacak sonraki şey, yapmak istediğimiz sunumun türü hakkında çok net olmak ve mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için bir dizi öneriyi dikkate almaktır.

Bu tür bir uygulama, görsel-işitsel slaytlar aracılığıyla her türlü bilgiyi (akademik, bilimsel, iş…) ortaya çıkarmamızı sağlar. Genelde enstitüde, üniversitede sunumlar yapmamıza rağmen, sadece öğretmen veya öğrenciyseniz faydalı değiller… Hem ders vermek hem de iş sunmak için de faydalıdırlar. Ancak iş arkadaşlarınıza veya ofiste ekibinize bir proje veya plan sunmak istiyorsanız bunu profesyonel düzeyde yapmanız da faydalı ve pratiktir.

Bu tür bir yazılım, bizi genellikle çok sayıda araç ve işlevselliğe sahiptir. Tarzlar çok çeşitlidir ve bu programların çoğunun en büyük avantajı, önceden tasarlanmış şablonları kullanabilmemizdir, bu nedenle bunları kullanmak ve sıfırdan yapmakta iyi olmasak bile profesyonel bir tasarım elde etmek karmaşık değildir. Fotoğraflar dahil olmak üzere metinleri düzenlemek veya her türlü grafiği eklemek gibi en basit eylemlerden açılır öğeler, video oynatma, zamanlama vb. gibi en gelişmiş eylemlere kadar gerçekleştirebiliriz.

Sunumlarınız için en iyi uygulamalar

Bazılarını zaten bileceksiniz ve PowerPoint’e benzer şekilde çalışacaksınız, ancak diğerleri farklı bir tasarımla veya etkileşimli olarak tamamen farklı sunumlar yapmamıza izin veriyor.

Prezi

prezi

Bu tür yazılımlar hakkında konuştuğumuzda ortaya çıkan en büyük keşiflerden biridir. Gerçekten modern ve göz alıcı tasarımları hızlı ve kolay bir şekilde oluşturma yeteneği, Prezi‘yi sunum oluşturmak için bir araç arayan birçok kullanıcının tercihi haline getiriyor. Tabii ki, ilk başta ele alınması biraz karmaşık olabilir.

Bunun için bir Prezi lisansına sahip olmamız gerekmesine rağmen, çevrimdışı kullanmak için indirebileceğimiz bir çevrimiçi sunum aracıdır. Tüm metinler, resimler, videolar ve nesneler, görsel bir harita üzerinde doğrusal olmayan, yakınlaştırılabilen bir sunum oluşturmanıza olanak tanıyan sonsuz bir tuval üzerine yerleştirilir. Ücretli olmasına rağmen 14 gün ücretsiz deneyebiliriz.

Genially

genial

Prezi’ye benzer bir sanal sunum hizmeti sunan bir web aracı. Ancak Genially, kullanımı daha kolay olmakla birlikte daha gelişmiş bir tasarıma ve özelliklere sahiptir. İster sunum yapmak, ister infografik yapmak veya istediğiniz her türlü interaktif içeriği ücretsiz olarak sunmak için her zaman elinizin altında olması gereken sayfalardan veya araçlardan biridir. Alışmak biraz daha zaman alacak, ancak alıştıktan sonra idare etmesi kolay.

Gerçekten göz alıcı sunumlar oluşturabileceğimiz ve daha sonra e-posta ile gönderebileceğimiz veya paylaşabileceğimiz ücretli bir sürümü ve ücretsiz bir sürümü mevcuttur. İnfografikler, kartpostallar, posterler, mikro siteler vb. oluşturmanıza olanak tanır. Şimdi ücretsiz sürüm teklifleri sınırlı kullanıma sahiptir.

Sway

sway

Bilmeyenler için Sway, bir sürü şablon ve önceden hazırlanmış sunumla birlikte gelen Microsoft’un ücretsiz sunum yazılımıdır. Bu nedenle, kendimizi çok fazla karmaşıklaştırmak istemiyorsak, bunlardan herhangi birini kullanabilir ve metinlerimizi, resimlerimizi ve hatta videolarımızı hızlı ve kolay bir şekilde ekleyebiliriz.

En çok beğendiğimiz tasarım ile sadece her slaydı tasarlamamız gerekiyor. Bunu yapmak için Sway çok sayıda düzenleme ve rötuş aracı sunar. Hem evde hem de profesyonel olarak her türlü sunum için çok kullanışlıdır. Sway’i Microsoft Store’dan indirin.

Slidebean

slidebean

Slidebean, diğerlerinin yanı sıra dijital bir dosyayı, PDF’yi, PowerPoint’i gerçekten çekici bir sunuma dönüştürme yeteneğine sahip olduğundan, oldukça ilginç bir uygulama. Bunu yapmak için yapay zekaya güveniyor. Her zaman kullandığınıza çok benzeyen bir araçtır ancak oluşturacağımız içeriği fotoğraflarla, metinlerle, videolarla eklemek için her türlü şablonu kullanmamıza izin verir.

Bu ilginç aracı kullanmaya başlamak için tek yapmanız gereken kaydolmak veya Google veya Facebook hesabımızla kendinizi tanıtmak. Ardından, hizmetin sahip olduğu şablonlardan herhangi birini kullanmak isteyip istemediğimizi seçebilir, sıfırdan bir tane oluşturabilir veya mevcut bir sunumu bizim için değiştirmesi için Slidebean ekibini işe alabiliriz.

Knovio

knovio

Sunumlarımızdan bir tür video oluşturmamızı sağlayan harika bir araçtır. Başka bir deyişle, bir Powerpoint’ten, slaytların her birini açıklayan bir ses ekleyebileceğiz, böylece sunum oynatılırken her birinde istediğimiz şey söylenecek.

Bunu yapmak için ilk yapmamız gereken Knovio‘ya gitmek, sunumumuzu yüklemek ve orada her slaytta söylenmesini istediğimiz dili, sesi ve metni seçiyoruz.

Emaze

emaze

Emaze, ilgi çekici sunumlar oluşturmak isteyen veya buna ihtiyaç duyan ancak herhangi bir deneyimi olmayanlar için tasarlandı, çünkü anlaşılması ve kullanımı gerçekten basit bir arayüze sahip. Sadece harfler, fotoğraflar ve arka planlar eklememiz gerekiyor. Renkleri, boyutları, hizalamayı değiştiriyoruz… Temel ama işlevini mükemmel bir şekilde yerine getiriyor. Bu çevrimiçi bir araçtır, bu nedenle tarayıcının kendisinden yapabildiğimiz için nerede olursak olalım bir sunum oluşturmak mümkündür.

Metni ve belirli görüntüleri basitçe değiştirmek ve gerçekten çekici bir sunuma sahip olmak için varsayılan olarak kullanabileceğimiz çok sayıda şablona sahiptir.

Keynote

Keynote

Keynote aracı, Apple’a ait tüm cihazlarda varsayılan olarak önceden yüklenmiştir. Oldukça sezgisel bir arayüze sahiptir ve anlaşılması çok kolaydır. Herhangi bir kullanıcı kullanabilir ve fazla çaba harcamadan çok görsel ve çekici sunumlar oluşturulabilir.

Sunduğu çoklu işlevler arasında metin kutuları, resimler, renk paletleri ve yeniden boyutlandırma eklemeye izin veren en temel işlevleri bulacağız. Aynı şekilde sunumlarımıza sesli anlatımlar, çok sayıda ikon, animasyon ve slaytlar arası çeşitli geçiş seçenekleri ekleyebileceğiz. Varsayılan olarak çok çeşitli tasarımlar sunar. Sunumumuzu detaylandırabilecek ve bulutta saklanabileceği için herhangi bir cihazdan erişebileceğiz.

PowerPoint

PowerPoint

Aksi nasıl olabilirdi ki, Microsoft Office aracı bu derlemede eksik olamazdı. Microsoft tarafından ofis paketi içinde sunumlar oluşturmak için tasarlanmış bir uygulamadır. Sunumumuzu oluşturmak için çok sayıda önceden tanımlanmış şablon var, hatta birçok tasarımı internetten indirmek bile mümkün.

İsterseniz daha çarpıcı ve kişiselleştirilmiş bir sonuç elde etmek için PowerPoint‘in bize sunduğu tüm unsurlarla kendi tasarımlarımızı da oluşturabiliriz. Pek çok Windows bilgisayarında varsayılan olarak Office yüklü olduğundan, sunum oluşturmak için tüm dünyada şüphesiz en popüler ve kullanılan yazılımdır.

Canva

canva

Canva, sunumlar, infografikler, posterler, kartvizitler vb. tasarlamak ve oluşturmak için başka bir popüler araçtır. Biz sadece sunum yapmakla kalmıyoruz, Canva bize her türlü içeriği sunuyor. Ücretsiz olarak kullanabiliriz veya yüzlerce çıkartmaya, arka plana, resme erişmemizi sağlayan ücretli sürüme yatırım yapabiliriz…

Metin, resim eklemek, slayt öğelerinin dağılımını değiştirmek vb. için çok sayıda araca sahip olduğundan, sunumlarımızı bunlardan hızlı bir şekilde oluşturabilmemiz için çok sayıda modern ve zarif şablon sunar.

Visme

Visme

Visme, her türden sunum tasarlamak için çok eksiksiz bir başka web uygulamasıdır. YouTube veya Vimeo’dan video ekleme olasılığı da dahil olmak üzere tasarımlarımızda kullanabileceğimiz çok sayıda öğeye sahiptir ve kullanıma hazır birçok ücretsiz görüntüye erişim sunar.

Ayrıca metin ve hareketli resimler ekleyebilme seçeneğine sahiptir ve sunumlarımızı bunlardan oluşturabilmemiz için iyi bir şablon kataloğu sunar. Visme’yi kullanmaya başlamak için tek yapmamız gereken ücretsiz bir hesap oluşturmak veya Google veya Facebook hesabımızla oturum açmak.

Google Slides

google slides

En popüler Google hizmetlerinden biri olmasa da, Google Slaytlar veya Google Sunumlarından bahsetme seçeneğinden vazgeçemeyiz. Eğitim ortamında yaygın olarak kullanılan ve adından da anlaşılacağı gibi bir sunum oluşturmak için slaytlar veya sunumlar oluşturmamıza izin veren ücretsiz bir çevrimiçi araç.

Slaytlarımızı hızlı bir şekilde tasarlayabilmek için sayısız temaya ve tasarımımızda ihtiyaç duyduğumuz unsurları eklemek için her türlü araca sahiptir.

Haiku Deck

haiku deck

Modern bir araçtır, ancak hem bilgisayardan hem de tablet veya iPad’den kullanımı çok basittir. Sunumlarımıza çok profesyonel bir görünüm kazandıracak çok sayıda şablona ve kreasyonlarımıza dahil edilecek milyonlarca ücretsiz resme erişime sahiptir.

Sunumumuzu hazırladıktan sonra, Haiku Deck, herkese açık mı yoksa özel mi olmasını istediğimizi seçmemize izin veriyor, onu PDF’ye dönüştürebilir veya hatta PowerPoint formatında kaydedebiliriz. Haiky Deck‘in dezavantajlarından biri, yalnızca 7 gün boyunca ücretsiz bir sürüme erişebilmemizdir.

Powtoon

powtoon

Eksiksiz bir arayüze sahip sunumlar oluşturmak için bir araçtır ve her türlü içerik için çok dikkatli tasarımlarla çok sayıda şablon sunar. Powtoon‘u kullanmaya başlamak için tek yapmamız gereken resmi web sitesine gitmek, bir hesap oluşturmak veya Google veya Facebook hesabımızla giriş yapmak ve otomatik olarak Powtoon deneyimimize başlayabiliriz.

Şablonlardan birini seçtikten sonra, onu özelleştirmek ve içeriğimizi kolayca dahil etmek için düzenleyebiliriz. Haiku Deck’te olduğu gibi, ücretsiz sürümü denemek için sadece birkaç günümüz olacak ve daha sonra kullanmaya devam etmek istiyorsak kontrol etmemiz gerekecek.

İyi bir sunum için öneriler

Sunuma başlamadan önce nelere dikkat etmeliyiz? Bir dizi temel yön vardır ve bu programlardan herhangi birinde içeriği yalnızca kopyalayıp yapıştırmak yeterli değildir. Normalde onların dikkat çekici, okunması kolay ve sıkıcı olmamasını istiyoruz.

Slaytlarınız için iyi bir tasarım seçin

Sunum oluşturma uygulamalarının çoğunda, tamamen ücretsiz ve kolayca kullanabileceğimiz varsayılan olarak bazı şablonlar bulunur. Bu şekilde en çok beğendiğimizi seçip işe koyulmak yeterli oluyor. Şimdi, istediğimiz benzersiz bir sunum oluşturmaksa, bunu kendimiz manuel olarak tasarlayabiliriz. Bunu yapmak için, bu tür uygulamalar genellikle her türlü şekil, yazı tipi, renk paleti vb. sunar.

Görüntülerin metin üzerinde baskın olmasını sağlayın

Çok metinli sunumlar genellikle çok fazla katkı sağlamaz ve iletmek istediğimiz bilgilerin herkese ulaşmaması mümkündür. Bunun nedeni, okumak istemedikleri veya çok uzakta oldukları ve her slaytta yazdıklarınızı elde etmek için baskının çok küçük olduğu içindir. Bu nedenle, göstermek istediğimiz her şeyin bir bakışta görülebilmesi, anlaşılması ve akılda tutulması kolay olması için her zaman mümkün olduğunca görüntülerin kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca temamızla ilgili iyi görseller izleyicilerin ilgisini çekebilir.

Çok uzun sunum yapmaktan kaçının

Çok uzun bir sunumun izleyicilerin ilgisini veya dikkatini kaybetmesine neden olduğu kanıtlanmıştır. Bundan kaçınmak için, iyi kontrol edilmiş zamanlara sahip olmamız, en önemlilerini şematik bir şekilde sunumda yansıtmamız ve kilit noktaları çok net hale getirmemiz önemlidir.

Görsel içerik metne üstün gelir

Görsel bir eylemle karşı karşıya olduğumuzu hiçbir zaman unutmamalıyız. Bunun ötesinde, tek bir harf koymuyoruz, slaytlarınızı büyük cümleler ve paragraflarla doldurmayı düşünmüyoruz bile. Bununla sadece dinleyicinin dikkatini başka yöne çekmekle kalmayacağız. Büyük olasılıkla, tüm ögelerin de görüntülenememesine sebep oluyoruz.

Sunum, bir konuşmayı desteklemeye hizmet edecek bir araçtır. Hiçbir durumda bir dersin, kılavuzun veya belirli bir belgenin yerini almaz. Yani fikir çok açık olmalıdır. Kapsamlı görsel içerik ve kesinlikle sadece gerekli miktarda metin olmalı. Ayrıca şematik ve anlaşılır bir şekilde sunulursa çok daha iyi olur.

İlgi yaratmak için videolar ekleyin

Sunum uygulamaları, videoları yerel olarak veya köprüler aracılığıyla gömmenize de olanak tanır. Bazı durumlarda, bir web sitesinden geliyorlarsa İnternet bağlantısına ihtiyacınız olacağı doğrudur, ancak video çok güçlü bir görsel araçtır. Bu tür içerikler genellikle dinleyicilerde ilgi uyandırmaya hizmet eder ve bazen sunumun monotonluğunu bozar. Söylemeye gerek yok, eğer video ses içeriyorsa, garantili olarak dinleneceğinden emin olmalısınız.