Sırasıyla tüm Marvel filmleri

Marvel Sinematik Evreni, son yıllarda sinema sanatı olarak bilinen yedinci sanatın en büyük kilometre taşlarından biri haline geldi. Bu süper kahraman grubunun popülaritesi her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu filmlerin başarısı o kadar büyük oldu ki ‘Avengers: Endgame’ tüm zamanların en yüksek hasılat yapan filmi oldu, ancak ‘Avatar’ kısa bir süre sonra ilk sırayı geri aldı.

Efsane seri, hiçbir şekilde yorgunluk belirtisi göstermiyor ve bu sayfada, seriyi en uygun şekilde sıralamak için en geleneksel yol olan sürüm sırasını takip edeceğiz. Sonuçta, milyonlarca insan onları böyle izledi, bu yüzden kesinlikle saygın bir sıralama seçeneği. Bununla birlikte, diğerleri arasında Robert Downey Jr., Chris Evans, Scarlett Johansson ve Chris Hemsworth tarafından oynanan süper kahramanların maceraları, sinema salonu sürümlerinden farklı bir kronolojik sıraya sahiptir.

Marvel 4. Evre süreci zaten devam ederken, her şey her yıl birkaç filmin gelmeye devam edeceğini gösteriyor. Disney’in Fox’u satın alması, Fantastik Dörtlü veya X-Men gibi süper kahraman filmleri yapılmasını sağlayarak işleri kolaylaştıracak, bu nedenle şimdi başlamak ertelemekten ve bekleyen filmlerin birikmeye devam etmesinden her zaman daha iyi olacak.

Bu bizi, bu evrendeki filmlerin ve dizilerin kapsamlı bir incelemesini yapmanın uygun olduğuna inanmamıza neden oldu. Ayrıca, doğrudan Disney+ için yapılmış olanları vurgulamayı seçtik, çünkü bunlar, daha kaliteli izleme seçenekleriyle dünyayla en yakın bağları olanlardır. Her şeyin sonunda, tercih ettiğiniz seçenek buysa, çıkış sırasının bir incelemesini bulacaksınız, ancak ondan önce kronolojik sırayı ve her filmin neden o yeri işgal ettiğini anlamanın zamanı geldi.

Marvel Sinematik Evreninin kronolojik sırası

Captain America: The First Avenger (2011)

Captain America The First Avenger

Captain America: The First Avenger’ın hikayesi esas olarak 1943 ve 1945 yılları arasında geçiyor, bu sinematik evrenden bir filmin en uzak tarihte gerçekleşeni. Steve Rogers, II. Dünya Savaşı sırasında Nazilere karşı savaşmak için askere gitmeye çalışırken defalarca reddedilen sıska bir çocuktur. Bir gün, kendisi için mükemmel sonuç veren bir deneye katılma fırsatı elde eder. Sıkı bir eğitimden geçen Steve, Kaptan Amerika olarak ilk görevini alır.

Bonus: Hikayesi 1946’da başladığı için ‘Agent Carter’ dizisi doğrudan bir devama en yakın şey olacaktır. Hayley Atwell’in oynadığı karakterin maceralarına odaklanan dizi, sekiz bölümden ilki ve on bölümden ikincisi olmak üzere iki sezonu vardır. Bu arada, diziden hemen önce aynı isimli kısa filmi de izlemek isteyebilirsiniz.

Captain Marvel (2019)

Captain Marvel

Brie Larson’ın Marvel süper kahramanına hayat veren ilk macerası esas olarak 1995’te geçer, ancak 1989’da gerçekleşen geri dönüşleri de içerir. Soylu savaşçılardan oluşan bir ırkın üyesi olan Carol Danvers’ın dünyaya gelişinde gerçekte kim olduğunu keşfeden başlangıç ​​hikayesi. Gezegenimizde, küçük bir müttefik grubunun yanında savaşan iki uzaylı ırk arasındaki korkunç bir savaşa dahil olacak.

Iron Man (2008)

Iron Man

Marvel Sinematik Evrenindeki ilk film 2010’da geçiyor. Tony Stark, bir kaza geçirdikten sonra karanlık geçmişiyle yüzleşmek zorunda kalacak silah üretiminde uzmanlaşmış bir milyarderdir. Aslında sonunda kaçırılır ama kaçmayı başardıktan sonra efsanevi demir adamla yolculuğuna başlar.

Iron Man 2 (2010)

Iron Man 2

Robert Downey Jr.’ın Demir Adam olarak ikinci macerası 2011’de geçiyor, Scarlett Johansson’ın ilk çıkışını burada geçen Kara Dul’un aşırı cinselleştirilmesi için heyecan yaratan bir film. Tony Stark, Demir Adam olduğunu açıkladı. Hükümetin kendisinden teknolojik ilerlemelerini paylaşmasını istemesinden, yanlış ellere geçtiği için yapmak istemediği bir şeye, şirketinin eski bir çalışanının yaşadığı yüzleşmeye kadar.

The Incredible Hulk (2008)

The Incredible Hulk

Edward Norton’un Bruce Banner’a hayat verdiği tek zaman 2011 yılında, yani ‘Iron Man 2’de anlatılan olaylardan kısa bir süre sonra. Oyuncu, yıllar sonra Marvel ile olan sorununun ne olduğunu açıkladı ve bu da film tarihinin en tartışmalı olaylarından biri olan görevden alınmasına yol açtı.

Bilim adamı Bruce Banner, korkunç ikinci kişiliğinden kurtulmasını sağlayacak bir panzehir bulmak için her şeyi yapmaya hazırdır. Ancak Betty Ross’a olan aşkı o kadar güçlüdür ki, ordunun zulmüne rağmen medeniyete geri dönmeye karar verir. Bir KGB ajanı, onu Hulk’a dönüştürenden daha yüksek dozda radyasyona maruz kaldığında işler daha da karmaşık hale gelir.

Bonus: Aynı evrenin bir parçası olmanın ve kısa bir süre sonra gerçekleşmesinin ötesinde filmle doğrudan bir bağlantısı yok, ancak eğer bir tamamlayıcı arıyorsanız, ‘Marvel Tek Sayı: Thor’un Çekici’nin Yolunda Komik Bir Şey’ adlı kısa filmi mutlaka izleyin.

Thor (2011)

Thor

Kenneth Branagh’ın yönettiği film de 2011’de geçiyor ve bu da onu vizyona girdiği yıl içinde gerçekleşen ilk Marvel macerası yapıyor. Kibirli bir savaşçı olan Thor’un pervasızlığı, babası Odin’in alçakgönüllülüğün gerçek anlamını keşfetmesi için onu Dünya’ya sürgün etmesine yol açan bir savaşa neden oluyor. Belki de kimsenin beklemediği şey, korkunç bir kötünün Asgard’ın en karanlık güçlerini aynı gezegene göndermesidir, bu da Thor’u gerçek bir kahraman olmak için gerekenleri keşfetmeye zorlayacaktır.

Bonus: Başlangıçta aksi düşünülse de ‘The Consultant’ adlı kısa film ‘Thor’dan sonra geçiyor. En azından Disney+ bunu iddia ediyor. Ajan Coulson figürüne odaklanarak SHIELD içinde günlük yaşamın nasıl olduğunu araştırıyor.

The Avengers (2012)

The Avengers

Marvel Cinematic Universe’deki ilk büyük crossover 2012’de geçiyor. Hem gişe hasılatıyla hem de içerdiği büyük sürprizle destanı başka bir boyuta taşıyan bir film. Beklenmedik bir düşmanın gelişi, gezegenimizin ve sakinlerinin geleceğini tehlikeye atıyor, bu da SHIELD’in direktörü Nick Fury’yi, daha büyük iyilik için bir takım olarak savaşmak zorunda kalacak tüm süper kahramanlardan yardım istemeye yönlendiriyor.

Bonus: Kısa film ‘Object 47’, ‘The Avengers’dan sonra geçiyor ve kayda değer bir tamamlayıcı. Ayrıca ‘Loki’ serisinin farklı bir zaman çizelgesi oluşturduğunu ve tarihinin büyük bir kısmı yıllar sonra geçse de elimizdeki filmden hemen sonra başladığını da unutmayalım. Ayrıca, ‘Ajans of SHIELD’ dizisi de ‘The Avengers’dan kısa bir süre sonra başlıyor.

Thor: The Dark World (2013)

Thor The Dark World

Thor, kozmosa düzeni yeniden sağlamak için korkunç Malekith tarafından yönetilen eski bir ırka karşı savaşacak. O zaman Odin bile onunla yüzleşmeye cesaret edemedi, bu yüzden Yıldırım Tanrısı, dünyayı kurtarmak için her şeyi feda etmek zorunda kalacağı tehlikeli bir yolculuğa çıkacak.

Iron Man 3 (2013)

Iron Man 3

Marvel’s 2 Evre’den vizyona giren ilk film, ‘The Avengers’ ile anlatılan büyük maceradan kısa bir süre sonra, 2013’te geçiyor. Tony Stark, gücünün sınırı yokmuş gibi görünen yeni bir düşmanla yüzleşmek zorundadır. Kişisel olarak saldırıya uğrayan Iron Man, olanlardan sorumlu olanları bulmak için zorlu bir araştırma yapacak. Bu da onu kendi imkanları, zekası ve içgüdüsü ile hayatta kalmaya zorlayacaktır.

Bonus: ‘All Hail the King’ kısa filmi, filmde anlatılan olaylardan sonra Ben Kingsley’in oynadığı karakteri Marvel Sinematik Evreni için birkaç yıl sonrasına kadar sonuç vermeyecek bir kararla geri getiriyor.

Captain America: The Winter Soldier (2014)

Captain America The Winter Soldier

2014’e, tarzıyla iz bırakan Russo’nun yönettiği aynı filmin ilk filmi ile Marvel sinematografik evreninde geliyoruz. Steve Rogers, Washington’da modern dünyaya alışmaya devam ediyor, ancak sonunda gezegenimizi tehlikeye atan bir entrika ağına dahil oluyor. Bu, Kara Dul ve Falcon ile güçlerini birleştirmesine ve aralarında güçlü olduğu kadar beklenmedik bir düşman bulacağı komplocuların maskesini düşürmesine neden olacak.

Guardians of the Galaxy (2014)

Guardians of the Galaxy

Bu yeni süper kahraman grubu, 2014 yılında bu zaman çizelgesinde ilk kez göründü. Steven Spielberg’in sevdiği ve film müziği de büyük başarı elde eden James Gunn tarzı bir film. Bu arada, filmin prologu 1988’de gerçekleşiyor. Maceracı Peter Quill, güçlü Ronan’ın imrendiği bir küreyi çaldıktan sonra, kendisini korkunç bir ödül avcısı tarafından takip edilirken bulur. Hayatta kalabilmek için, en tuhaf uyumsuzlardan oluşan bir dörtlü ile ittifak kurması gerekecek.

Guardians of the Galaxy Vol. 2 (2017)

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2014 yılında, ilk filmden çok kısa bir süre sonra geçiyor. Guardians, Peter Quill’in gerçek kökeninin gizemini çözmeye çalışırken yeni ailelerini bir arada tutmak için savaşmalıdır. Marvel Sinematik Evreni genişlemeye devam ederken eski rakipler yeni müttefikler olacak ve klasik çizgi romanlardan sevilen karakterler kahramanlarımızın yardımına koşacak.

Bonus: Netflix’in ilk Marvel dizisi olan ‘Daredevil’ ve ‘Jessica Jones’ hem bu filmden sonra hem de bir sonraki filmden önce başlıyor. Elbette bu dizilerin Marvel Sinematik Evreni ile bağlantısı çok sınırlıdır.

Avengers: Age of Ultron (2015)

Avengers Age of Ultron

Prömiyerinin aynı yıl olan 2015 yılında geçmektedir. Tony Stark, amacı barışı korumak olan feshedilmiş bir programı canlandırmaya çalıştığında işler ters gider ve gezegenin kaderi tehlikede olduğunda nihai sınav ile Iron Man, Captain America, Thor, The Incredible Hulk, Black Widow ve Hawkeye gibi Dünyanın En Güçlü Kahramanları ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Kötü Ultron ortaya çıktığında, onun korkunç planlarını durdurmak The Avengers’a düşer.

Bonus: ‘Luke Cage’ dizisi bu filmden kısa bir süre sonra başlıyor. Daredevil ve ‘Jessica Jones’ örneğinde olduğu gibi, onların bu süper kahramanlar evreniyle bağlantıları oldukça azdır.

Ant-Man (2015)

Ant-Man

Edgar Wright’ın yönettiği film 2015 yılında geçiyor. Bu arada tam olarak sırayla izlemek isterseniz önsöz 1989’da geçiyor. Hapisten çıktıktan sonra, hırsız ve dolandırıcı Scott Lang, özel bir iş için gizemli Dr. Hank Pym’den bir telefon alır. Bilim adamı, genç adama, gücünü önemli ölçüde artırırken, boyutunu bir böceğin boyutuna küçültme yeteneği veren özel bir takım elbise sağlar. Sahip olduğu ve böceklerle iletişim kurabilen bu yeni silahla Lang, içindeki kahramanı kucaklamalı, bir suçlu olarak geçmişini unutmalı ve dünyayı korkunç bir tehditten kurtarmaya çalışmalıdır.

Bonus: Netflix’in en çok hırpalanmış Marvel dizisi ‘Iron Fist’ bu filmden sonra geçiyor.

Captain America: Civil War (2016)

Captain America Civil War

Filmin çoğu 2016’da geçiyor, ancak özellikle 1991’de gerçekleşen Tony Stark’ın ebeveynlerinin ölümüne atıfta bulunan hikayeye dair birkaç hayati geri dönüşe dikkat edin. Bu, Tom Holland’ın Spider Man’inin bu evrendeki ilk filmiydi.

The Avengers’ın ikincil hasara yol açmasıyla ilgili başka bir uluslararası olaydan sonra, daha fazla hesap verebilirlik gerektiren ve süper kahramanlar grubunun hizmetlerini ne zaman işe almaları gerektiğini belirleyen bir sistem kurmak için siyasi baskı artar. Bu yeni durum, dünyayı korkunç yeni bir kötü adamdan korumaya çalışan The Avengers’ı ikiye bölecek. Captain America destanının üçüncü bölümü.

Bonusu: ‘Team Thor’ kısa filmleri, bu film sırasında God of Thunder’ın yokluğunu açıklıyor, ancak Disney onları kanon olarak görmüyor.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Spider-Man Homecoming

2016 yılında geçiyor, ‘Captain America: Civil War’da anlatılan olaylardan çok kısa bir süre sonra geçiyor. Peter Parker, yeni keşfettiği kimliğini süper kahraman Örümcek Adam olarak deneyimlemeye başlar. İntikamcılarla olan deneyiminden sonra Peter, teyzesiyle birlikte yaşadığı eve döner. Akıl hocası Tony Stark’ın gözetimi altında Peter, yaşıtı herhangi bir genç gibi normal bir hayat sürdürmeye çalışır, ancak günlük rutini yeni kötü adam Vulture tarafından kesintiye uğrar ve onunla birlikte, Peter’ın hayatındaki en önemli şey olmaya başlar.

Black Widow (2021)

Black Widow

Marvel, Scarlett Johansson’ın oynadığı karaktere solo bir macera adamaya karar verdi. 2016 yılında geçen bu efsanevi kahraman için bir veda görevi görmektedir. Natasha Romanoff, diğer adıyla Kara Dul, geçmişiyle ilgili tehlikeli bir komplo ortaya çıktığında hikayesinin en karanlık bölümleriyle karşı karşıya kalır. Onu alaşağı etmek için hiçbir şeyden vazgeçmeyecek bir güç tarafından takip edilen Natasha, bir casus olarak geçmişiyle ve İntikamcı olmadan çok önce geride bıraktığı kopuk ilişkilerin izini sürmek zorundadır.

Bonus: O zaman belki ‘The Defenders’ı görmek istersiniz, ancak daha çok Netflix dizisinin bu evrende gerçek etkileri olduğundan daha sonra yer aldığı için.

Black Panther (2018)

Black Panther

Ayrıca 2016’da başlıyor, Chadwick Boseman’ın oynadığı karaktere ve ‘Captain America: Civil War’ta olanlarla nasıl başa çıktığına odaklanıyor. Oscar’da tarih yazan bir dönüm noktası. T’Challa, Kral ilan edilmek üzere izole ve teknolojik olarak gelişmiş Wakanda ulusuna geri döner. Ancak eski bir düşmanın yeniden ortaya çıkması, Wakanda’nın ve dünyanın tüm kaderini tehlikeye atan bir çatışmanın içine çekilen T’Challa’nın Rey ve Kara Panter olarak cesaretini test eder.

Doctor Strange (2016)

Doctor Strange

Benedict Cumberbatch’ın başrolde olduğu film 2016’da başlıyor, ancak hikayesinin çoğu 2017’de geçiyor. Dr. Stephen Strange’in hayatı, ellerini çok kötü şekilde yaralayan bir araba kazasından sonra sonsuza dek değişir. Geleneksel tıp başarısız olduğunda, düşünülemez bir yerde umut ve tedavi aramaya zorlanır: Nepal’de Kamar-Taj adlı izole bir topluluk. Bunun sadece bir iyileşme merkezi olmadığını, aynı zamanda gerçekliğimizi yok etmeye kararlı karanlık ve okült güçlere karşı savaşın ön cephesi olduğunu çabucak keşfeder. Çok geçmeden, yeni edindiği sihirli güçlerle donanmış olan Strange, zenginlik ve prestijle dolu eski hayatına geri dönmek ya da gezegendeki en güçlü büyücü olarak dünyayı savunmak için her şeyden vazgeçmek arasında bir seçim yapmak zorunda kalır.

Thor: Ragnarok (2017)

Thor Ragnarok

God of Thunder’ın önceki iki solo macerasından çok farklı, 2017’de geçen renkli bir macera. Ayrıca, merak uyandıran bir süreklilik hatasını düzeltti. Thor, güçlü çekici olmadan evrenin diğer tarafında hapsedilmiştir ve zamana karşı bir yarışla karşı karşıyadır. Amacı Asgard’a dönmek ve Ragnarok’u durdurmaktır çünkü bu, kendi gezegeninin yok edilmesi ve Asgard uygarlığının her şeye kadir yeni bir tehdit olan amansız Hela’nın elinde sonu anlamına gelecektir. Ama önce onu Hulk, müttefiki ve diğer Yenilmezler ile karşı karşıya getirecek ölümcül bir gladyatör yarışmasında hayatta kalmalıdır.

Ant-Man and the Wasp (2018)

Ant-Man and the Wasp

2017’de geçen bir başka bölüm daha ama dikkat edin, cast sonrası sahne ‘Avengers: Infinity War’dan sonra geçiyor. Scott Lang, hem bir süper kahraman hem de bir baba olarak yaptığı seçimlerin sonuçlarıyla ilgilenir. Karınca Adam olarak sorumluluklarıyla ev hayatını dengelemeye çalışırken, Hope van Dyne ve Dr. Hank Pym ile acil yeni bir görevle yüzleşir. Scott takıma geri dönmeli ve ekip geçmişten gelen sırları ortaya çıkarmak için birlikte çalışırken Wasp’ın yanında savaşmayı öğrenmelidir.

Bonus: ‘Ant-Man and the Wasp’ten sonra ama Avengers: Infinity War’dan önce şu diziler şu sırayla yer alıyor: ‘Inhumans’, ‘The Punisher’, ‘Runaways’ ve ‘Cloak and Dagger’. Hepsinin Marvel Sinematik Evreninde neredeyse hiçbir etkisi yoktur.

Avengers: Infinity War (2018)

Avengers Infinity War

Marvel Sinematik Evreninin doruklarından biri. 2017’de geçiyor ve içinde çizgi romanların Thanos’una göre birkaç değişiklik tespit edildi.Her şeye kadir Thanos, kendisine hesaplanamaz bir güç veren Sonsuzluk Eldiveni’ni giyerek yoluna çıkan her şeyi yok etme vaadiyle uyanmıştır. Onu durdurabilecek tek kişi İntikamcılar ve galaksideki daha büyük iyilik için her şeyi feda etmeye istekli olması gereken diğer süper kahramanlardır. Captain America ve Ironman farklılıklarını gidermek zorunda kalacak, Kara Panter Wakanda, Thor ve Galaksinin Koruyucuları’ndan birlikleriyle destek verecek ve hatta Örümcek Adam, yıkım evrene son vermeden önce birleşecek. Kaos titanının ilerlemesini durdurabilecekler mi?

Avengers: Endgame (2019)

Avengers Endgame

‘Avengers: Endgame’ 2018’de başlıyor ancak filmin çok önemli bir kısmı 2023’te geçiyor. ‘Avengers: Infinity War’ın yıkıcı olaylarından sonra evren, Çılgın Titan Thanos’un eylemleri nedeniyle harabeye dönmüştür. İntikamcılar, kalan müttefiklerinin de yardımıyla, sonuçları ne olursa olsun, eylemlerini geri almak ve evrene bir kez ve herkes için düzeni geri getirmek için bir kez daha bir araya gelmelidir.

Loki (2021)

Loki

Bu yeni zaman çizelgesinin varlığına neden olan olay ‘Avengers: Endgame’de gerçekleşir, bu yüzden en uygun yer burasıdır, ancak gerçek şu ki biraz serbest kalıyor. Loki, Avengers: Endgame olayları sırasında Kozmik Küp’ü çaldıktan sonra Zaman Değişimi Otoritesi adlı gizemli organizasyonun önüne çıkarılır ve kendisine gerçekliğin silinmesiyle yüzleşmek veya daha büyük bir tehdide yardım etmek arasında bir seçim yapılır.

What If…? (2021)

what if

Bu animasyon dizisi, Marvel Sinematik Evrenindeki önemli olayların farklı versiyonlarını sunduğundan karmaşık, ancak çalışma, bunun yerinin burası olduğunu düşünüyor. Marvel Evrenindeki önemli anları keşfedin ve bu filmlerdeki en önemli karakterlerden bazıları için alternatif senaryolar görün.

WandaVision (2021)

WandaVision

Wanda, ‘Avengers: Endgame’de anlatılan olaylardan birkaç ay sonra Vision’ın trajik kaybından kurtulmaya çalışır. Bu arada, onun sonu farklı olmak üzereydi. Scarlet Witch olarak bilinen süper kahraman Wanda Maximof ve süper kahraman Vision kocası Westview mahallesinin mutlu sakinlerinin deneyimleri.

Falcon and the Winter Soldier (2021)

Falcon and the Winter Soldier

Hikaye 2024’te, Anthony Mackie’nin canlandırdığı karakterin Kaptan Amerika olarak Steven Rogers’ın başarılı olmak için doğru kişi olup olmadığından hala şüphe duymasıyla geçiyor. Falcon ve Winter Soldier’ın maceralarına odaklanır. Kaptan Amerika unvanını aldıktan altı ay sonra Sam Wilson, becerilerini, yeteneklerini ve sabrını test edecek bir macerada Bucky Barnes’a katılır.

Shang-Chi and the Legends of the Ten Rings (2021)

Shang-Chi and the Legends of the Ten Rings

Bir zamanlar stok fotoğraf çekerek geçimini sağlayan bir aktör olan Simu Liu’nun ilk filmi 2024’te geçtiğinden, Marvel Evreni burada gelecekteki bir tarihte geçiyor. Shang-Chi, Amerika’da geçmişinden kaçmaya çalışırken yeni bir hayat ve yeni bir kimlik inşa etmiştir, ancak çok geçmeden başarılı olamadığı anlaşılır. Babası onun ve küçük kız kardeşinin peşinden gider.

Eternals (2021)

Eternals

Ebedilerin uzun süredir evrende olduğu, filmin ilk dakikalarında altı çizilen bir şey ama Oscar ödüllü Chloë Zhao’nun yönettiği bu filmin anlattığı hikaye 2024’te geçiyor. Milyonlarca yıl önce, Gökseller olarak bilinen kozmik varlıklar, insanlar üzerinde genetik olarak deneyler yapmaya başladılar. Niyeti, iyilikten başka bir şey yapmayan süper güçlü bireyler yaratmaktı, ancak bir şeyler ters gitti ve Deviant’lar ortaya çıktı, onları yok edip kaos yarattı. Her iki ırk da tarih boyunca sonsuz bir güç mücadelesinde karşı karşıya geldi. Bu savaşın ortasında İkaris ve Sersi kendi aşk hikayelerini yaşamaya çalışacaklardır.

Spider-Man: Far from Home (2019)

Spider-Man Far from Home

Marvel’in 3. Evresini kapatan filmdi, ancak 2024’te geçmesine rağmen daha sonra yayınlanan birkaç film ondan önce yer alıyor. Jake Gyllenhaal’ın oynadığı kötü adam Mysterio’nun kullanımını vurgulayan bir macera. Peter Parker MJ, Ned ve diğer arkadaşlarıyla birlikte Avrupa’da bir tatil geçirmeye karar verir. Bununla birlikte, Parker’ın süper güçlerini birkaç haftalığına bir kenara bırakma planı, Nick Fury kıtada kaosa neden olan temel yaratıkların saldırısını durdurmak için yardım istemek için onunla iletişime geçtiğinde yarıda kalır. O anda Parker, işini yapmak için tekrar Örümcek Adam kostümünü giyer.

Spider-Man: No Way Home (2021)

Spider-Man No Way Home

‘Spider-Man: Far From Home’dan hemen sonra başlıyor, dolayısıyla hikaye 2024’te de geçiyor. Örümcek Adam sinema tarihinde ilk kez kahramanımız, komşumuz ve arkadaşımız maskesizdir ve artık normal hayatını bir süper kahraman olmanın getirdiği muazzam risklerden ayıramaz. Doctor Strange’den yardım istediğinde, riskler daha da tehlikeli hale gelir ve onu kendisi olmanın gerçekten ne anlama geldiğini keşfetmeye zorlar.

Hawkeye (2021)

Hawkeye

Noel 2024’te geçiyor, ‘Spider-Man: No Way Home’ hikayesine neredeyse paralel. Yetenekli bir okçu olan Kate Bishop, kendini bir suç örgütünün ortasında bulur. Bu arada, Clint Barton’ın ailesinin Noel’i geçmişi yüzünden kesintiye uğrar. Yollarının kesişmesi ve Hawkeye’ı emeklilikten çıkmaya zorlaması an meselesi.

Moon Knight (2022)

Moon Knight

2025 baharında geçer. MCU’nun o mekanda açılan ilk eseri olduğu için kendi kendine gitmesi gayet mantıklı. Dissosiyatif kimlik bozukluğuyla mücadele eden bir müze çalışanına Mısırlı bir ay tanrısının güçleri verilir. Çok geçmeden bu güçlerin hem bir lütuf hem de bir lanet olabileceğini keşfeder.

Doctor Strange in the Multiverse of Madness (2022)

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Hikaye, ‘Spider-Man: No Way Home’da anlatılan olaylardan bir süre sonra geçiyor, ancak tam olarak ne zaman olduğu belirtilmedi. Net olan ise 2025 yılında da yer alması. Marvel Studios’un Doctor Strange in the Multiverse of Madness’ta MCU, Çoklu Evrenin kilidini açar ve sınırlarını daha önce hiç olmadığı kadar zorlar. Hem eski hem de yeni mistik müttefiklerin yardımıyla Çoklu Evrenin akıllara durgunluk veren ve tehlikeli alternatif gerçekliklerini geçerek gizemli yeni bir düşmanla yüzleşmek için Doktor Strange ile bilinmeyene yolculuk yapın.

2022’de Marvel Sinema Evrenini daha da karmaşık hale getirmeyi vaat eden ‘Thor: Love and Thunder’ ve ‘Black Panther: Wakanda Forever’ filmleri de vizyona girecek.

Ayrıca aşağıda gösterime girme tarihlerine göre izleyebileceğiniz basit bir seçenek mevcut:

 • 2008: ‘Iron Man’, ‘The Incredible Hulk’
 • 2010: ‘Iron Man 2’
 • 2011: ‘Thor’, ‘Captain America: The First Avenger’
 • 2012: ‘The Avengers’
 • 2013: ‘Iron Man 3’, ‘Thor: The Dark World’
 • 2014: ‘Captain America: The Winter Soldier’, ‘Guardians of the Galaxy’
 • 2015: ‘Avengers: Age of Ultron’, ‘Ant-Man’
 • 2016: ‘Captain America: Civil War’, ‘Doctor Strange’
 • 2017: ‘Guardians of the Galaxy Vol. 2’, ‘Spider-Man: Homecoming’, ‘Thor: Ragnarok’
 • 2018: ‘Black Panther’, ‘Avengers: Infinity War’, ‘Ant-Man and the Wasp’
 • 2019: ‘Captain Marvel’, ‘Avengers: Endgame’, ‘Spider-Man: Far From Home’
 • 2021: ‘WandaVision’, ‘The Falcon and the Winter Soldier’, ‘Loki’, ‘Black Widow’, ‘What if…’, ‘Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings’, ‘Eternals’, ‘Hawkeye’, ‘Spider-Man: No Way Home’
 • 2022: ‘Moon Knight’, ‘Doctor Strange in the Multiverse of Madness’