Tüm ‘Harry Potter’ ve ‘Fantastik Canavarlar’ filmleri

‘Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları’nın sinemalarda gösterime girmesi nedeniyle Harry Potter evreninde şimdiden on bir uzun metrajlı film mevcut oldu. Eleştirmenler Eddie Redmayne’in son macerası hakkında çok hevesli değildi, ancak bu, J.K. tarafından yaratılan dünyanın en az ilginç filmi olduğu anlamına gelmiyor. ‘Harry Potter: Hogwarts’a Dönüş’ özel bölümünün HBO Max tarafından prömiyeri yapıldı.

Ardından, Harry Potter evreninin tüm filmlerini çıkış tarihine göre sıralayacağız. 2001’deki ilk gösteriminden bu yana destanın en iyilerini sıralayan bir seçki… Lafı fazla uzatmadan Harry Potter evrenine odaklanalım.

Harry Potter ve Felsefe Taşı (2001)

Harry Potter and the Sorcerer's Stone

Her şeyin başlangıcı, belki de romana fazla sadık kalmak isteyen bir film, ama bu durumda, ona karşı dönebilecek çok kapsamlı bir sunumla başlayarak her şey oldukça iyi uyuyor. Burada Columbus, tüm serinin en çocukça kesilmiş bölümüyle destanın potansiyelini keşfetmek için doğru tonu bulabildi, ancak bir başlangıç ​​macerasının aradığı şey bu. Geniş ve iyi seçilmiş oyuncu kadrosu, hemen hemen her şeyin bir çekim gibi çalışmasını sağlamada uzun bir yol kat ediyor ve geliştirilebilecek bazı görsel değişiklikler, her yaştan izleyiciyi büyüleme yeteneğini gölgede bırakmıyor. John Williams’ın bestelediği zaten efsanevi müziği ve prömiyerinden 20 yıldan fazla bir süre sonra hala tamamen geçerli olan diğer birçok ayrıntıyı da unutmuyorum.

Harry Potter ve Sırlar Odası (2002)

Harry Potter and the Chamber of Secrets

J.K. tarafından yaratılan sihirbaz evreni. Rowling’in ilerlemek ve gelecek olanı işaretlemek için ikinci bir bölümde bir değişikliğe ihtiyacı vardı, Chris Columbus, Dobby’nin tanıtımından karanlık sanatlara karşı egomanik profesör Gilderoy Lockhart’ın gelişine kadar daha hafif yönleri nasıl ele alacağını oldukça iyi biliyor. Kenneth Branagh tarafından mükemmel bir şekilde oynandı. Aksine, daha yüklü bir olay örgüsünün varlığı da taşımadığı bir şeydir, sunum yapma bahanesi olmadan çekimlerini çok fazla uzatmak, ilk taksitte işe yarayan, denemek istemeyi haklı çıkaran bir şey. Ayrıca, daha koyu bir faktör eklemeye yönelik ilk girişim.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı (2004)

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Üçüncü bölümü izlerken biraz hayal kırıklığına uğradığımı hatırlıyorum, çünkü uyarladığı kitap destanın en sevdiğim kitabıydı ve hala öyle ve bende bazı küçük ayrıntılara dikkat etmeme duygusu bıraktı. Seriye çok ihtiyaç duyulan bir dönüşü veren ve onu Kolomb’a özgü en çocukça dokunuştan kesinlikle uzaklaştıran harika bir uyarlamayı daha iyi değerlendirmek için her hayranın bazen taşıdığı ve ondan kurtulması gereken bela. Ruh Emicilerin tanıtılması zaten büyüleyici bir yön, ama aynı zamanda Lupin ve Harry arasında kurulan ilişki, tüm öğrencilerin genel anlamda evrimi, ilk bakışta göründüğü gibi olmayan Sirius Black’in gelişi. Her şey, kaynak malzemeyi iyice sıkıştırmak için çok ilgili bir Alfonso Cuarón’a güvenerek, destana daha koyu bir arka plan vermeyi amaçlıyor.

Harry Potter ve Ateş Kadehi (2005)

Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter evreninde yaşadığım en büyük hayal kırıklığı. Roman beni biraz soğuttu, Rowling’in gereksiz dolgu yapma eğilimini kanıtladı, ancak uyarlamanın kurgusu, Imelda Staunton’un iyi oynadığı zekice ve rahatsız edici karakterden tam olarak nasıl yararlanacağını bile bilmiyordu. Buna ek olarak, David Yates’in takıma gelmesi, gelecekte neler yapabileceği konusunda pek umut vermedi. Yer değişikliği takdir ediliyor, ilginç kavramlarla oynanıyor ve son bölüm istenen güce sahip olmaya yakın, ancak aynı zamanda bir Harry Potter macerasının sıkıcı olmaya en yakın olduğu zamandır.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı (2007)

Harry Potter and the Order of the Phoenix

Hormonlar, Hogwarts öğrencilerinin kanını, edebi orijinale epeyce el konulan bir uyarlamada değiştiriyor, ancak oldukça başarılı bir şekilde yapıldı. Tabii ki, filme özellikle iki şey damgasını vuruyor: Harry’nin beklenmedik bir şekilde parçası olduğu turnuva ve büyük final düellosu. Sırf bunun için bile görülmeye değerdi. Ayrıca film, başroldeki üçlünün yeni öğrencilerin gelişine paralel olarak gelişmesini sağlıyor. Örneğin, Hermione’deki değişikliğin olması gerektiği kadar etkileyici olmadığı doğru, ancak yine de iyi çalışıyor ve sahne arkasındaki Mike Newell hikayeyi kendi alanına nasıl taşıyacağını ve bize bir avuç dolusu oyunla harika bir eğlence sunacağını biliyor.

Harry Potter ve Melez Prens (2009)

Harry Potter and the Half-Blood Prince

Herkesin favorileri vardır ama benim durumumda Harry Potter destanındaki hiçbir karakter Severus Snape’i gölgede bırakmaya yaklaşamaz bile. Romanlarda ve filmlerde zaten harika bir karakter olan Alan Rickman, bunun üstesinden geliyor. Burada onun karakteri, destanın en karanlığı olmayan bir destanda önem kazanıyor, ancak güçlü sonucuna ulaşana kadar oldukça ilham verici bir huzursuzluk iklimi yaratıyor. Ayrıca kameraların arkasındaki daha gevşek bir Yates ve bu bölümde destandaki en iyi performansını sunan Daniel Radcliffe’den de yararlanıyor, Tom Felton için de söylenebilir. Buna karşılık, film bize anlattığı hikayeye biraz daha fazla arka plandan yoksun, özellikle de başlığın göz ardı edilemeyecek, ancak gerekli ama çok fazla dikkat edilmeyecek bir şey olarak parmak uçlarına kadar uzanan gizemi.

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 1 (2010)

Harry Potter and the Deathly Hallows Part I

Çok hoş bir sürpriz. Açık konuşalım, Rowling’in son romanı çok uzun sürdü ve kulağa dolgu gibi gelen çok sayıda sayfa vardı. Bu film her şeyden önce bununla başa çıkmak zorunda, aynı zamanda Hollywood’un son maceraları ikiye bölerek gişede tam anlamıyla sıkıştırma eğilimi nedeniyle sonu olmayan bir film olarak da çalışıyor. Ancak, dayandığı malzeme göz önüne alındığında şaşırtıcı derecede iyi çalıştı. Büyük final karşısında karanlığı nasıl yükselteceğini, üç ana karakter arasındaki gerilimi nasıl keşfedeceğini ve destanın mitolojisindeki daha fazla unsuru hiç ağırlaşmadan nasıl netleştireceğini biliyordu. Otantik ve daha iyi içerik eksikliği onu kısmen mahkum etmeye devam ediyor.

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları: Bölüm 2 (2011)

Harry Potter and the Deathly Hallows Part II

Harry ve Voldemort arasında uzun zamandır beklenen yüzleşme karşısında karanlığın en büyük ihtişamına ulaştığı büyük doruk noktası. Bu bağlamda film oldukça tatmin edici bir şekilde çalışıyor ve sinema tarihinin en önemli serilerinden birine denk bir sonuç verecek gerilimin nasıl yükseltileceğini biliyor, ancak kesin ama eksik değil. Şimdilik, edebi orijinalde zaten kötü muamele görmüş ve sadece gerekli olduğu için orada olma hissini vermeye gelen diğer karakterlerin korkunç kalabalığını saymazsak. Bu, Yates’in çok arzuladığı ve filmin birçok anda başardığı destanı kısmen zedeliyor. Biraz mülayim sonsöz de pek yardımcı olmuyor, ama hey, bu makul bir taviz.

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? (2016)

Fantastic Beasts and Where to Find Them

Katkıda bulunacak çok az şeyle Harry Potter evrenini daha fazla sıkıştırmak için basit bir Warner operasyonu olabilirdi, ancak gerçek şu ki, kendi evrenini yaratmak için milyonlarca insanı fetheden özden nasıl yararlanacağını biliyordu. Her şeyden önce New York’u Birleşik Krallık’a rakip olacak hiçbir şeyi olmayan büyülü bir ortama dönüştürmek için kullanılan göz kamaştırıcı teknik konuşlandırmayı bir kenara bırakırsak, Eddie Redmayne’in kendine özgü yorumunun biraz yersiz olabileceği büyüleyici bir karakter karışımı oldukça dikkat çekici.

Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları (2018)

Fantastic Beasts The Crimes of Grindelwald

Karanlığı komplekssiz kucaklayan çok daha iddialı bir devam filmi. Efsaneye çok ilginç fikirler getiriyor ve bize Harry Potter evreninin tüm sevenleri için bir avuç dolusu unutulmaz sahne veriyor, ancak çok önemli bir hata yapıyor: Kısa sürede çok fazla şey koymak istiyor ve her şey ortada biraz ihmal edilmiş kalıyor. Görünüşe göre Rowling burada o kadar çok şey hazırlamak istiyor ki, filmin sizi asla tam olarak tatmin etmeyen bir giriş olduğu hissini kazanıyor. Ve bu utanç verici, çünkü biraz daha fazla odaklanmak ve çekimleri biraz genişletmek o kadar belirgin olmazdı.

Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları (2022)

Fantastic Beasts The Secrets of Dumbledore

Hikayeye biraz daha tutarlılık kazandırmak için David Yates’in senarist olarak geri dönüşünü takdir eden bir devam filmi. Ne yazık ki, sanki destanın geleceği için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını görmek için bir test alanıymış gibi biraz tatsız oluyor. Ve Mads Mikkelsen, Johnny Depp’in Grindelwald’ından daha iyi değil, ancak burada Katherine Waterston’ın çok zayıf kullanımı belirginleşiyor. Bununla birlikte, ağırlaşmıyor, ancak sizi daha fazlasını istemeye zorlamıyor.