Ozark 5. sezon olacak mı, Ozark 5. sezon ne zaman?

Netflix’in en iyi dizilerinden biri erken sona erdi, ancak Byrde’ların hala anlatacak çok şeyi var. Okumaya devam etmeden önce, aşağıda ‘Ozark’ için spoiler var.

Netflix’in popüler suç draması ‘Ozark’ resmi olarak sona erdi. Emlakçı Liz (Molly Leland) ile başlayan ve özel dedektif Mel Sattem (Adam Rothenberg) ile biten 44 bölüm, litrelerce kan ve sayısız mide bulandırıcı ölüm içeriyor.

Tüm katliama ve ölüme meydan okuyan anlara rağmen, Byrde’lar birlik olarak hayatta kalmaya devam ediyor. Bu mükemmel. Wendy (Laura Linney) ve Marty Byrde’a (Jason Bateman) kredi vermeliyiz. İkili, siperleri kazmayı ve gül gibi kokmayı gerçekten biliyor.

Dört sezon, beş yıllık süresi boyunca, ‘Ozark’ bir ton övgü topladı, iki En İyi Drama Dizisi Emmy Ödülü ve sadık bir hayran kitlesi de dahil. Peki neden sona erdi?

ozark 1

‘Ozark’ neden iptal edildi?

Başrol oyuncusu Chris Mundy’nin her zaman dört/beş sezonda kapanmayı planladığı görülüyor, ya da Bateman öyle ima etti. Bateman, Collider ile yaptığı bir röportajda şunları söyledi:

Sanırım Chris uçağı nereye indirmek istediğini biliyordu. Buralarda bir yerde, her zaman üç sezon, dört sezon, beş sezon, bunun gibi bir şey olduğu varsayılan alan olduğunu düşünüyorum. Bu karakterlerin yaptıklarının tonuna ve tehlike ve olay örgüsünün tırmanma hızına bağlı olarak, bunun belli bir ritmi var. Marty Byrde ve Wendy Byrde’ın istihbaratına bakılırsa, bu alanda daha uzun süre devam ederlerse ya öldürülecekler ya da hapsedilecekler.

Bir diziyi uzatmak Mundy’nin tarzı gibi görünmüyor. Aslında, şovmen daha önce The Hollywood Reporter’da ‘Ozark’ı tatmin edici bir sona getirmek istediğini belirtmişti:

Hep kapanmak istiyorum. Kötü hissetmek istemiyorum. ‘Tamam, bu sondu’ gibi hissetmek istiyorum. Yani umarım insanlar beğenseler de beğenmeseler de nihai sonucu hissedeceklerdir, bilmiyorum. Umarım onlar için geriye kalanlar eğlenceli ve heyecan verici olmaya devam eder, aynı zamanda Byrde’ler ve Ruth için çok duygusal olur.

Topallama, emekleme, bitiş çizgisini geçme kesinlikle bitişten geçerli bir paket, ancak Mundy’nin ‘Ozark’ yayındaki perdeyi kapatması, Byrde’ler veya Missouri ekibinin geri kalanıyla işinin bittiği anlamına gelmez. Bir spin-off dizisi hakkında dedikodular şimdiden ortalıkta dolaşmaya başladı, ama ihtimal nedir?

ozark 2

‘Ozark’ spin-off’u olacak mı?

The Hollywood Reporter ile yaptığı röportajda Mundy, bir ‘Ozark’ yan ürünü olasılığını tartıştı:

Kesinlikle birkaç kişi tarafından yetiştirilen bir şey. Asla asla deme ama şu anda elimizden gelenin en iyisini yaptığımızdan emin olmak istiyoruz.

Julia Garner’dan Ruth Langmore, potansiyel yan ürünler söz konusu olduğunda ‘Ozark’ küresinin etrafında birçok kez dolaştı, ancak beklenmedik nihai ölümü bu fikrin tabuta çivi çakıyor. Bir Langmore prequel bir seçenek olabilir. Elbette, Mundy ikna edici bir veya iki hikaye bulabilir, ancak küçük suçlar işleyen genç bir Ruth oldukça zor bir satıştır.

Bir spin-off dizisinde rol alabilecek hayatta kalan ve ilgi çekici çok az karakter var. Jonah Byrde (Skylar Gaertner), bir baş karakter için en olası ve ilginç seçimdir. Ozark’a yaptığı yolculuk, acımasız Mel Sattem’in kafasına bir kurşun sıkmasıyla sona erer. Bu davranış, değerleriyle çelişen, onu karmaşık bir yola sürükleyebilecek bir dizi olayı tetikleme potansiyeline sahiptir. Ancak şimdilik sadece bekleyip Mundy’nin ne yapacağını görebiliriz.

‘Ozark’ zaten tüm sezonlarını, 4’ünü Netflix Türkiye’de tamamladı.