‘Better Call Saul’ mu ‘Breaking Bad’ mi?

Walter White’ın ‘Breaking Bad’ dizisinin spin-off/prequel/devamı olan ‘Better Call Saul’un altıncı ve son sezonu, 19 Nisan’da başladı.

Birçok kişi ‘Breaking Bad’in televizyon tarihinin en iyi dizisi olduğunu düşünüyor. Ve bu kadar sert ve kesin bir cümle her zaman gerekli bir tartışmayı beraberinde getirecek olsa da, doğru bir düşünce de olabilir. Ya da en azından sıralamada çok yüksekte yer almalıdır. Bazıları ‘Breaking Bad’i sever ama daha da iyi olan başka bir dizi olduğuna inanır: ‘Better Call Saul’.

Bugünlerde her gün bana ‘Better Call Saul’un ‘Breaking Bad’den daha iyi olduğunu söyleyen insanlarla tanışıyorum. ‘Breaking Bad’in yaratıcısı ve orijinal dizinin hem ön bölümü hem de devamı olan spin-off’un Peter Gould ile birlikte yaratıcısı Vince Gilligan bir röportajda itiraf etti.

Walter White’ın nasıl Heisenberg olduğuna dair hikayenin hayranlarının çoğu, Bob Odenkirk’in çok iyi oynadığı, aldatma ve tuzaklar konusunda çok yetenekli bir avukat olan Jimmy McGill karakterinin trajedisine kendini kaptırmamış olabilir ve sonunda pişmanlık duyarak Saul Goodman olmuştur.

Sabır gerektiren ve televizyon ritimlerini yeniden formüle eden bir dizi

‘Breaking Bad’in de bir noktada suçlandığı temposunun yavaşlığı ve entrikalarının ilerlemesi, ‘Better Call Saul’un aldığı en büyük eleştirilerden biri oldu. Birkaç gün önce prestijli Amerikan medya kuruluşu The Atlantic, bir televizyon eleştirmeninin onu izlemek için Netflix x1.5 düğmesini kullandığını itiraf ettiği bir makale yayınladı: “Muhteşem olabilir. Ayrıca sıkıcı olabilir. Sık sık diş fırçalama sahneleriyle sıkıcı. Huzurevi faturaları hakkında geçen birkaç sezon boyunca alt bölümlerle sıkıcı. İnsan durumu hakkında yavaş ve tekrarlayan gözlemlerle sıkıcı. O kadar sıkıcı ki üç yıl sonra izlemeyi bıraktım.”

Kendini televizyon kurgusunu incelemeye adamış birinden gelen bu ifade, bana utanç verici ve şüpheli görünse de, gerçek şu ki, anlayabiliyorum. Better Call Saul, ilk yıllarında kendini işine adamış izleyicilerin sabrını test etti. Hele ki kurguyu bazen en kötü koşullarda tükettiğimiz bir dönemde (elimizde cep telefonu, dizileri arka planda izlerken başka şeyler yapmak ya da direkt olarak daha hızlı bir şekilde izlemek) bu, o kadar çok çalışmayı gerektiren bir iş ki. Sakin bir şekilde izlemeyi bırakıyorsunuz, yavaş temposuna ve karakterlerin ilk bakışta banal olan eylemleri gerçekleştirdiği uzun sekanslara uyum sağlıyorsunuz.

better-call-saul

Fantastik ‘Twin Peaks’teki David Lynch’e benzer şekilde, Gilligan ve Gould, geleneksel olarak dolaysızlığın ve sürekli etkinin kölesi olan televizyon ritimlerini yeniden formüle etmeye cüret ederek izleyiciyi bağlı tutar ve zinciri değiştirmez.

Üçüncü sezon, Jonathan Banks’in canlandırdığı Breaking Bad’deki yaşlanan efsanevi haydut Mike Ehrmantraut’un tam bir sessizlik içinde arabasını hurdaya çıkardığı 10 dakikalık bir sahneyle başladı. İkinci sezonun sonunda olanlardan, bunu bir izleme çipi aramak için yaptığını varsaymak zorunda kaldık, ancak bu asla kelimelerle açıkça açıklanmadı. Onu bulduğunda, Mike’ın bölüm boyunca ayrıntılı ve kademeli bir plan uyguladığını görüyoruz, bu sayede çipin pilini bitiriyor, onu kendi piliyle değiştiriyor ve onu takip eden insanların yeni çipi, onun o olduğunu düşünerek almasına izin veriyor. Böylece Mike casuslarını takip edebilir ve onu kimin izlediğini bulabilir.

Çoğu dizide, bir eksiltili ve aşırı açıklayıcı iki satırlık bir senaryoyla güvenilebilecek olan şey, Gilligan ve Gould’un elinde diyalogsuz birkaç uzun sahneden oluşan bir olay örgüsüdür. Bu, birine Çin işkencesi gibi geliyorsa, bunun nedeni ‘Breaking Bad’i hiç izlememiş olmaları veya görsel gücünü ve anlatı mükemmelliğini hatırlamamalarıdır. Better Call Saul, ana dizisinden beklenmedik şekilde muhteşem çekimler, orijinal kamera konumlandırma ve unutulmaz görüntülerin inşası zevkini miras alıyor. Çirkin New Mexico, olağandışı güzelliklerle dolu ilgi çekici bir westernde Gilligan’ın yarattığı evrene dönüşüyor.

Better Call Saul, görselin ötesinde, en sıradan süreçlerde sadece zevk ve anlatı suyu bulur. Ne de olsa bu, genellikle görsel-işitsel olarak görüldüğü gibi hukuk mesleğinin idealize edilmediği veya abartılmadığı bir avukat dizisidir. İkinci sezonunda kurgunun en büyük doruklarından biri, Jimmy’nin bir fotokopi dükkanında zorlu ve kapsamlı bir iş sırasında bazı belgeleri dikkatlice tahrif ettiğini görmektir. Ve inanın bana, izlemesi büyüleyici.

better-call-saul-2

Sabrı ödüllendiren bir sonuç

Ve işte anahtar: sonuçta tatmin edici. ‘Breaking Bad’de olduğu gibi (her ne kadar bu çok daha yavaş olsa da), bekleyiş ve farklı olay örgülerinin kademeli inşası, sabrı ödüllendirecek bir sonuca yol açıyor. Beşinci sezonun tüm dizinin en iyisi olması boşuna değil.

Bu arada, ana dizisi kadar patlayıcı olmayacak ama garip bir şekilde daha trajik bir son. Jimmy McGill’in hikayesi Walter White’ınkinden daha az muhteşem olduğu için, onun cehenneme düşüşü daha az muhteşem; ama aynı zamanda çok daha insani. Walter, hissizleştirdiği bir acılık ve kötülük tarafından tüketildiğinde canavara dönüşen bir adamdı. Jimmy, dünyanın (ve özellikle Michael McKean’in oynadığı dizideki en büyük karakterlerden biri olan kardeşi Chuck tarafından) hafife alınan zavallı bir şeytandır ve iyi bir avukat olmak ister ama her zaman hileli içgüdülerinin kontrolü ele geçirmesine izin verir. Chuck üçüncü sezon finalinde ona “İnsanları incitmeye devam edeceksin Jimmy, yaptığın bu. Sonunda çevrendeki herkese zarar vereceksin. Bundan kaçınamazsınız. O yüzden özür dilemeyi bırak ve kabul et. Ona sarıl. Dürüst olmak gerekirse, yapsaydın sana daha çok saygı duyardım.” dedi.

Jimmy’nin sonunda onun ikinci kişiliği, uyuşturucu tacirlerini ve katilleri savunan ve suçtan zengin olan avukat Saul Goodman’a dönüşeceğini bildiğimiz için Chuck’ın sözleri özellikle incitir. Çünkü bu, ‘Better Call Saul’un büyük keşfidir: Bu, ‘Breaking Bad’de hiç tanışmadığımız adam Jimmy’ye aşık olmamızı sağlar, çünkü o zaten “ölmüştür”.

better-call-saul-3

Ve bu sözler, dizideki en iyi karakter ve Rhea Seehorn’un en iyi performansı olan Kim Wexler’ı düşündüğümüzde de yankılanıyor. Skyler’ın Walter için ne olduğu, Jimmy için odur: aşk tutkusu, Jiminy Cricket ve bazen de onun kabahatlerinin suç ortağı. Ancak, genellikle Seehorn’un satır aralarındaki oyunculuğunun bahşettiği evrimi ve derinliği, en dayanılmaz anlarda bile, yavaş tempo beni bağımlı hale getirdi.

Elbette Kim, Nacho Varga (Michael Mando) ile birlikte Breaking Bad’de adı geçmediği için akıbetini bilmediğimiz en önemli karakter. Bu noktada, final sezonu başlamadan önce, soru artık Kim Wexler’in yaşayıp yaşamayacağı değil, Kim Wexler’in Jimmy gibi karanlığa yenik düşüp düşmeyeceğidir. Ve iki seçenekten hangisinin hayal etmek benim için daha acı verici olduğunu bilmiyorum.

better-call-saul-4

Hangi dizi diğerinden daha iyi

Bununla birlikte, ‘Better Call Saul’, başlangıçtan itibaren talep ettiği sabır anlaşmasını isteyerek kabul etsek bile mükemmel değildir. Dizi ilerledikçe, her zaman bağlantılı olmayan iki hikayeyi bir arada anlattığı giderek daha belirgin hale geliyor: Bir yanda Jimmy McGill’in hikayesi, diğer yanda Mike, Gus Fring (Giancarlo Esposito) ve Hector Salamanca (Mark Margolis) başrolde olduğu ‘Breaking Bad’ evrenini dolduracak uyuşturucu kaçakçıları ve suçluların hikayesi. Bu diğer yarısı en az ilgi çekici olan ve yazarların bunu orijinal diziye ve hayranlarına borçlu olduklarını düşündükleri için, ‘Better Call Saul’u ‘Breaking Bad’in az çok önemli karakterlerinden küçük rollerle doldurdukları için anlatıyor gibi görünüyor. Altıncı sezonda Bryan Cranston ve Aaron Paul’un oynadığı dizinin ikonik kahramanları Walter ve Jesse’yi göreceğimiz şimdiden doğrulandı.

En gereksiz ve uyutucu kısımlarının ‘Breaking Bad’ ile en doğrudan ve açık bir şekilde bağlantılı olan kısımlar olması, ‘Better Call Saul’ hakkında iyi bir şey söylüyor: onu sadece bir prequel’den daha fazlasını düşünebileceğimiz bir duruma ulaştı. Kendi içinde bir dizi ve günümüzün televizyondaki en düşündürücü sinematografi ve yönetmenliklerinden bazılarına ve düşünceli bir yazıya sahip bir dizi. Şüphesiz yayındaki en iyi dizilerden biri ve önümüzdeki birkaç ay boyunca da devam edecek (son sezon yaz aylarında bitecek). Breaking Bad’den daha mı iyi, daha mı kötü? Cevabı bilmiyorum ama kendimize bu soruyu sorabiliyor olmamız, şimdiden çok daha fazla insanın izlemesi için bir neden olmalı.