‘Better Call Saul’ ‘Breaking Bad’ izlemeden izlenir mi?

Bu makalede, Walter, Jesse ve şirketin özensiz avukatı Saul Goodman’ın oynadığı Breaking Bad’in devamı olan Better Call Saul hakkında konuşuyor olacağız.

Breaking Bad’in 20 Ocak 2008’de yayınlanan ilk bölümünü hatırlamak zor. Bu bölümde bir lise kimya öğretmenine akciğer kanseri teşhisi konur. Ölmeden önce ailesine para bırakmak ve onların hiçbir eksiği kalmamasını isteyen Walter White, metamfetamin üretmeye başlama fikrine kapılır. Eski bir öğrencisi olan Jesse Pinkman’ın yanında, New Mexico, Albuquerque’de bir uyuşturucu karteli yaratmanın az çok ortodoks yollarını arar. Kısa bir özet şu olabilir: Walter ve Jesse piyasadaki en saf meth’i yapmayı başarır, insanlar ölür ve zengin olurlar. Tarihin en iyi dizilerinden birinin hakkını vermeyen ancak izlememiş olanları bozmamak için gerekli bir özet.

Tüm bunların arasında, ön ve devam filmlerine layık sayısız karakter var: Gus Fring, Hank Shrader, Mike Ermakaut veya Jesse Pinkman’ın kendisi. Ama hayır, projeden sorumlu olanlar Breaking Bad ruhunu en iyi hatırlayacak karakterin Saul Goodman ya da şimdiki adıyla James McGill olduğuna karar verdiler. Bu avukat, kahramanların yasal ve para sorunlarını çözmek için ikinci sezonda ortaya çıkıyor.

Bu, daha önce de söylediğimiz gibi, (ödüller açısından) her şeyi kazanmış ve dünya çapında milyonlarca takipçiyi kendine çeken bir dizinin övünmeyen bir özeti olurdu. Dizinin, karakterlerinin iç tarihi, bu makaleye sığamayacak kadar karmaşık ve hassastır. O halde önemli şeye geçelim: Breaking Bad’i izlememişsem, Better Call Saul’da neler olduğunu anlayabilecek miyim?

Cevap kocaman bir evet. Vince Gilligan ve Peter Gould tarafından yönetilen yeni AMC dizisiyle karşılaşan herkes, daha önce hiç olmadığı kadar akıllı bir yaratım, bazı güzel planlar ve son derece ilgi çekici bir senaryodan keyif alacak.

Better Call Saul ile Saul Goodman’ın kendisine Jimmy McGill dediği 2002 yılına geçiyoruz. O zaman, neredeyse altı yıl sonra Walter White ile yolları kesişecek ve Breaking Bad’in yozlaşmış ve ikincil suçlusu Heisenberg’in her şeyinin avukatı olacak ilişkiler ağını oluşturmaya başlar.

Kahraman Bob Odenkirk’in belirttiği gibi, “Better Call Saul her şeyden önce bir dizidir, bir karakterin adı değil. Saul’un giydiği kıyafetler ve Breaking Bad’de giydiği kıyafetler, ofisi, düşünce tarzı… çok bilinçli bir şekilde yaratıldı. Şimdi onun gerçekte kim olduğunu bileceğiz.”

Ama okuyucunuz Breaking Bad’i izlemediyse endişelenmesin. Bu adamın daha sonra ne yaptığı umurunda değil. Önemli olan şu an ve dizinin ilk üç bölümünde anlattıkları. Breaking Bad setinde bir şaka olarak başlayan olay, özellikle ikinci bölümde kusursuz bir anlatım düzeyini koruyan ve izleyiciyi sürekli bir merak içinde bırakan bir ürünle son buldu. Bozulmamış çekimler, aralıklı diyaloglar ve yarattıkları atmosfer Better Call Saul’u bağımlısı olmak için en iyi dizilerden biri yapıyor.