En İyi Michael Bay filmleri

Michael Bay’ın Ambulance filmi yeni yayınlandı. Bu sayede Michael Bay filmlerine bir bakış attık. 90’ların ve 2000’lerin ikinci yarısında aksiyon sinemasının büyük ismi olmayı başaran Michael Bay, yeni filmi ‘Ambulance’ ile yeniden popüler.

Michael Benjamin Bay, 17 Şubat 1965’te Los Angeles’ta doğdu. Kitapçı sahibi bir çocuk psikiyatristi olan bir koruyucu aile tarafından büyütüldü. Santa Monica, California’daki seçkin Crossroads School’da okudu. Bay, çocukluğundaki bir olay nedeniyle aksiyon filmlerine olan ilgisini sık sık vurgular: çocukken bir oyuncak trene havai fişekler bağladı ve annesinin 8 milimetrelik kamerasıyla piroteknik felaketi filme aldı ve sonunda itfaiyeyi aramak zorunda kaldı.

Henüz 15 yaşındayken George Lucas için yapım stajyeri olarak çalıştı ve Raiders of the Lost Ark (Steven Spielberg, 1981) için hikaye çizimlerini dosyalamaktan sorumluydu. Bay, bu hikaye çizimlerinin sonunda harika bir film olmayacağından emindi, ancak sinemada izlediğinde, zanaata delice aşık oldu.

Benden nefret eden bir sürü insan var. Filmlerimden falan nefret ediyorlar. Ama biliyorsun, filmlerim tüm dünyada çok para kazandı. Çok hızlı kestiğimi söylüyorlar ama şimdi her yerde filmlerde görüyorsun. İnsanlar benim tarzımı biliyor diye gurur duyuyor muyum? Bence bir yönetmenin bir tarzı olduğunu bilmek insanlara iyi geliyor. Ayrıca kendinizi yeniden keşfedebilirsiniz.Michael Bay

Wesleyan Üniversitesi’nde İngilizce ve film eğitimi aldı ve Propaganda Films’de çalışmaya başladı, yapımcı Jerry Bruckheimer ve Don Simpson’ın dikkatini çeken reklamlar ve müzik videoları yönetti. O zaman, ilk filmi ‘Two Rebel Policemen’i (1995) çekmek için Miami’ye gitmesi için görevlendirildi.

Pearl Harbor (2001)

pearl harbor

Michael Bay’e göre Pearl Harbor’daki ABD askeri üssündeki felaket, kameranın önünde Ben Affleck, batonda Hans Zimmer ve neredeyse üç saatlik Hawaii pembe dizisi.

Transformers: Dark of the Moon (2001)

transformers dark of the moon

Hasbro’dan dönüşen devlerin üçüncü macerası. Bizi uzaya götüren ve Megan Fox’u Rosie Huntington-Whiteley için değiştiren bir film.

Transformers (2007)

transformers

Hasbro’nun robotlarıyla ilk macera, Shia LaBeouf yürüyen bir mem olmadan önce. Otobotlar ve decepticonlar arasındaki savaş sonunda Dünya’ya ulaşır ve onlarla birlikte yıkım da olur.

13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi (2016)

13 hours

Yönetmen, 2012’de Libya’daki Amerikan konsolosluğunun Cihatçı kuşatmasını gösterdiği bu modern savaş dramını mekanik yaratıklar arasında bir molada çekti. Gerçekçiliği getirmek için doğru adam olmayabilir ama benzeri olmayan modern savaş ile bizi nasıl içine çekeceğini biliyordu.

The Island (2005)

the island

Bay, bilimkurgunun aynı zamanda patlamalar, kovalamalar ve titiz atalet çalışmaları gerektirdiğini göstermek için bizi distopyacı yaptı.

Bad Boys II (2003)

bad boys 2

En eski iki narkotik polisinin yeni bir görevi var. Bu sefer Jordi Mollà’nın oynadığı tehlikeli bir uyuşturucu kaçakçısına karşı savaşmak için Miami’ye gidiyorlar. Evet, farelerin insanlar gibi seviştiğini öğrendiğin film bu.

Ambulance (2022)

ambulance

Karısının tıbbi faturalarını ödemek için çaresiz askeri bir gazi olan Will Sharp, yardım almaması gerektiğini bildiği tek kişiye dönmeye karar verir: üvey kardeşi Danny. Danny, ona tüm sorunlarını çözecek bir hit sunan karizmatik bir profesyonel suçludur. Yeni işi Los Angeles tarihindeki en büyük banka soygunu: 32 milyon dolar. Karısının hayatta kalması tehlikedeyken Will hayır diyemez.

Pain & Gain (2013)

pain gain

Mark Wahlberg, Dwayne Johnson ve Anthony Mackie’nin gerçekten parladığı, özellikle de güneşte yağa bulanmış halde çalıştıklarında, eğlence ve holiganlık vahası. Bir mücevher.

Bad Boys (1995)

bad boys

Ateş etmesi kolay ajanların ilk macerası ve Bay’in patlamalar, kovalamalar ve kovalamaca ateşlenen nesnelerin ataleti olduğunu zaten gösterdiği ilk uzun metrajlı filmi.

Armageddon (1998)

armageddon

Bruce Willis, Texas büyüklüğünde bir asteroid, uzayda sondaj yapan bir ekip ve Aerosmith’in müziği. Muhtemelen tüm zamanların en iyi filmlerinden biri.

The Rock (1996)

therock

The Rock, Nicolas Cage’in jiletin ucunda dans etmeyi başardığı işlerden biri. 80/90’lı yılların son kapanışı ve muhtemelen Sean Connery’nin işinden zevk aldığı son film. Kennedy’yi kimin öldürdüğünü bilmek ister misin?