iPhone’da fotoğraf formatı değiştirme

Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’ta fotoğrafların formatını değiştirmek çok basittir. iPhone işlemcisi o kadar akıllıdır ki çok kısa bir işleme süresinde fotoğrafın formatını desteklenen formatlardan birine dönüştürebilir.

iPhone’da fotoğraflar HEIC ve JPEG formatlarında çekilir. HEIC, birçok açıdan JPG’den daha üstün bir formattır, ancak en uyumlu format değildir. iPhone ayarlarından fotoğrafların JPEG olarak çekilmesini sağlayabilirsiniz. Bunu nasıl yapacağınıza iPhone JPEG yapma kılavuzundan bakabilirsiniz.

iPhone fotoğrafı PNG yapma

Bu kılavuzu takip ederek fotoğrafları HEIC, HEIF, JPG, PNG, GIF, TIFF, JPEG-2000, BMP formatları arasında değiştirebilirsiniz. Bunun için Apple’ın yazılımları dışında bir uygulamaya ihtiyacınız yok.

1. İlk olarak uygulama kitaplığınızda bulunan Kestirmeler adlı uygulamayı çalıştırın. Eğer daha sonra sildiyseniz, uygulamayı Apple Store’dan edinebilirsiniz.

2. Kestirmeler uygulaması içinde, sağ üstte yer alan + işaretine dokunun ve yeni bir kestirme başlatın.

3. Kestirmeye bir isim yazın, böylece ne amaca hizmet ettiğini daha sonra anlayabilirsiniz.

4. “İşlem Ekle” düğmesine dokunarak “Fotoğrafları Seç” işlemini ekleyin.

5. Ardından yan taraftaki sağ oka dokunarak işlemi genişletin. “Dahil et” kısmında sadece “görüntüler” olacak şekilde kısıtlayın. “Birden fazla seç”i aktif edin.

6. Uygulamanın en altındaki “Uygulama ve işlem arayın” kısmından “Görüntüyü dönüştür” işlemini bularak ekleyin. Ardından dönüştürülecek hedef görüntü türünü JPG’den “Her zaman sor” değiştirin.

7. Son olarak yine aynı yerden “Fotoğraf albümüne kaydet” işlemini ekleyin.

8. Kestirmemiz hazır! Sağ üstteki x ikonuna dokunun ve kestirmeyi düzenleme ekranını kapatın. Şimdi kestirmeyi çalıştırın ve dönüştürmek istediğiniz fotoğrafları seçip “ekle” düğmesine dokunun. Şimdi hangi formata dönüştürmek istediğiniz sorulacak. Bunu da yanıtlayın ve yeni fotoğrafı albümde bulabilirsiniz!