İstanbul’da ulaşım ücretleri

İstanbul’da ulaşım ücretlerine zam geldi. Yeni tarifeye göre İstanbul’da ulaşım ücretleri belli oldu.

Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul’da toplu taşıma hizmetleri ulaşım için birinci öncelik olmaya devam ediyor. Ancak, ulaşım ücretlerinin her geçen gün daha maliyetli olması, toplu taşıma ücretlerinin de artmasına neden oldu.

Ulaşım ücretlerinin sıklıkla zamlanması nedeniyle İstanbul’da ulaşım ücretleri aradan fazla zaman geçmeden değişiyor. Bu nedenle hangi ulaşım aracının güncel fiyatının ne olduğu konusunda kafa karışıklığı yaşanıyor. Bu sorunu çözmek adına sizin için bir yazı hazırladık. Bu makalede İstanbul’daki tüm ulaşım ücretlerini güncel olarak bulabilirsiniz. Aynı zamanda bazı ulaşım ücretlerinin kendi güncel sayfasına bağlantı bıraktık.

İstanbul’da raylı ulaşım, deniz taşımacılığı, otobüs hizmetleri ve minibüs, dolmuş ve taksi gibi özel toplu ulaşım hizmetleri vardır. Ayrıca scooter ve bisiklet gibi paylaşımlı ulaşım hizmetleri de yaygınlaşmaktadır.

Ulaşım ücretleri güncel tarife

İstabul’da toplu taşıma ücretleri İBB Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü (UKOME) tarafından belirlenir, ancak UKOME’de karar alıcı çoğunluk İBB’de değildir, merkezi hükümettedir.

İstanbul’da raylı ulaşım olarak Marmaray, Metro, Tramvay, Teleferik kullanılır. Marmaray TCDD’ye aittir, diğerleri ise İBB’ye. İstanbul’da İBB’ye ait toplu taşıma araçlarına ve Marmaray’a İstanbul Kart ile binilir.

İstanbul’da deniz ulaşımı çok önemlidir, çünkü şehrin etrafı tamamen denizlerle kaplıdır. Şimdiye kadar kara yolu ile ulaşım şehirde öne çıksa da deniz ulaşımı da yoğun şekilde kullanılır.

İstanbul’da taksi ücretleri UKOME tarafından belirlenir. Ücretler, bekleme süresi, toplam metre cinsinden mesafe ve açılış ücreti gibi kıstaslara göre ele alınır. Ancak taksiciler hiçbir zaman ücreti beğenmezler ve her zaman daha fazla zam isterler. Her zamdan sonra taksi kullanım oranları düşer ve bu sefer de müşteri olmamasından şikayet ederler.

Adalar’da ise elektrikli otobüsler ile toplu ulaşım hizmetleri verilir. Otobüsler vapur iskelesinden kalkar ve iki ayrı güzergâh ile adayı turlar.

Ulaşımı sadece toplu taşımadan ibaret görmemek lazım. Ulaşım aynı zamanda bireysel araçların otoparklarda park etmelerini de kapsar. İstanbul’da otoparklar İBB’ye bağlı İSPARK tarafından işletilir.

Paylaşımlı ulaşım araçları da unutulmamalıdır. İSBİKE olarak bilinen bisiklet kiralama sistemi şehrin özellikle sahil kesimlerinde aktiftir.

Ayrıca İstanbul’da Martı adı verilen scooter hizmeti de yoğun ilgi görmektedir.