Blender’da dil nasıl değiştirilir?

Diğer birçok programda olduğu gibi Blender programında da gelen varsayılan dil İngilizce’dir. Ancak, bunu kendi dilimizde kullanmayı tercih edersek, bu bir sorun olmamalıdır, çünkü blender onu çevirmek için bir dil paketini entegre eder. Bu nedenle, kullanıcılar arasında en popüler 3D modelleme programı olan Blender’da dilin nasıl değiştirileceğine dair bu makaleyi oluşturdum. Blender’da dilin nasıl değiştirileceği hakkında daha fazla bilgi edinmekle ilgileniyorsanız, sizi bu makaleyi okumaya devam etmeye davet ediyorum.

Blender nedir?

Blender’da dil değiştirmeye başlamadan önce bu programın ne olduğuna bakalım. Elbette biliyorsunuzdur, ama eminim ki bunu okuyan birçok kişi o kadar aşina değil ve tam olarak ne olduğunu bilmiyor, bu yüzden bu programın ne işe yaradığını açıklayan kısa bir özet yapacağım. Blender, çeşitli platformlarda kullanılabilen bir araçtır. Bu program, sanatçı kullanıcıları ile tasarım ve multimedya uzmanlarına yöneliktir. Blender, yüksek kaliteli 3D modeller veya videolar oluşturmamızı sağlar.

Diğer programlardan farklı olarak Blender, herhangi bir kullanıcının erişebileceği ücretsiz bir programdır. Ücretsiz olmasının yanı sıra açık kaynak kodludur, yani 3D modelleme aracından daha fazla yararlanmak için programın işbirliği tamamen açıktır. Yazılımda sadece yüksek kaliteli videolar veya 3D modeller oluşturamıyoruz, aynı zamanda dijital boyama, heykel ve kompozisyon da var. Ayrıca araç içinde dahili bir video oyun motoru bulabiliriz, böylece bu yazılım aracılığıyla oluşturulabilirler.

Blender, lisans gerektiren 3D modelleme araçları için arzu edilen hiçbir şeyi bırakmadığı için kullanıcılar tarafından yaygın olarak kullanılan ve tercih edilen bir araçtır, ancak bunun farkı tamamen ücretsizdir.

Blender modelleme programında dili değiştirin

Gelelim bu yazının en ilginç kısmına, o da Blender programının dilini değiştirmek. Bunu yapmak için programın üst kısmına bakmalıyız, içinde farklı işlevlere sahip yatay bir menü göreceğiz. Bu işlevler, diğerleri arasında File, Edit, Render, Windows’tur. Ancak ilgilendiğimiz seçeneğin adı Edit. Faremiz ile düzenleye basarsak, bir açılır menü açacağız. Bu açılır menüde Blender’ın bize sunduğu farklı seçenekleri göreceğiz. Dil değişikliğine devam edebilmek için bizi ilgilendiren seçenek, son seçenekte bulduğumuz “Preferences”.

blender dil

Tercihler seçeneğine girdiğimizde, birçok seçeneğin bulunduğu bir açılır pencere açmamız gerekecek. Endişelenmeyin çünkü dili değiştirebilmek için hepsine ihtiyacımız yok.

Pencerenin sol tarafına bakarsak, interface, themes, viewport, lights, editing, animation ve daha fazlası gibi farklı işlevler bulacağız. Dili değiştirmeye devam etmek için bulduğumuz ilk seçeneğe, arayüz seçeneğine gideceğiz. Bu seçeneğe bastığımızda sağ tarafta ayarların değiştiğini göreceğiz. Bu konfigürasyonlar arasında display, editors ve bizi en çok ilgilendireni translation’ı değiştirebiliriz.

blender dil degistirme

Çeviri ayarlarının bu bölümünde, Blender’ın varsayılan dili olan İngilizce olan bir açılır menü göreceğiz. Bunu değiştirebilmek için, programın sahip olduğu tüm mevcut dilleri görüntüleyebilmek için sadece bu menüye basmamız gerekecek. Görebildiğiniz kadarıyla, kullanıcılara sunulan epeyce dil var. Değişiklikleri yaptıktan sonra aşağıda bulduğumuz kutuları etkinleştirmemiz gerekiyor, bu kutulara Araç İpuçları, arayüz ve yeni veriler deniyor. Bu kutuların işaretlenmesi, ilkel nesnelerin ve malzemelerin adlarının Blender programında da çevrilmesine neden olur.

Dili seçtikten sonra, Blender’ın tamamının ayarladığınız dile nasıl çevrildiğini göreceksiniz. Pencereyi kapatabilmek için pencerenin sağ üst kısmında bulduğumuz “X” ikonu ile kapatmanız ve Blender programı ile dili değiştirilmiş olarak çalışabilmeniz yeterlidir.

Blender’ın dilini varsayılan dilden değiştirmek tavsiye edilir mi?

Artık Blender’ın dilini nasıl değiştireceğinizi bildiğinize göre, varsayılan dili değiştirmenin iyi olup olmadığını size söyleyeceğim. Şahsen bir kullanıcı İngilizce bilmese bile programın dilini bizim anadilimize çevirmenizi tavsiye etmem. Hem Blender hem de kullandığımız diğer programların İngilizce olması tavsiye edilir. Bunun nedeni, ihtiyaç duyduğumuz öğreticilerin, kodların veya araçların büyük çoğunluğunun esas olarak İngilizce olması ve bu da onu kendi dilimizde bulmayı zorlaştırmasıdır. Bu yüzden ihtiyacımız olan şeyleri bulmak için İngilizce çalışmaya alışmalıyız.