En iyi Apple TV filmleri 2024

Apple TV+, gitgide daha fazla ses getiren diziler ve Oscar kazanabilecek filmlerle, yayın savaşlarında kendisini yavaş yavaş değerli bir rakip olarak konumlandırdı. Platform, Henry Cavill, Dakota Johnson, Zac Efron, Leonardo DiCaprio, Ewan McGregor ve Ethan Hawke gibi yıldızların yanı sıra Martin Scorsese gibi yönetmenlerle çok ilginç filmler yayınlayacak.

Bu listemizde Apple TV+’da en çok beklenen filmlerin isimleri, çıkış tarihleri ​​ve diğer detaylarını inceliyoruz. Sadece bu ödül sezonunda gösterime girmiş olan ve Sian Heder’ın imzasını taşıyan ‘CODA: The Sounds of Silence’ ve Joel Coen’in ‘Macbeth’ adlı filmlerinden değil, henüz gelmeyecek olanlardan da bahsediyoruz: 2022 Sundance Film Festivali’nde Seyirci Ödülü’nü (dram kategorisinde) kazanan Cha Cha Real Smooth’; Zac Efron ve Russell Crowe’un başrollerini paylaştığı dramatik bir komedi olan ‘The Greatest Beer Run Ever’; ve ayrıca Henry Cavill ve şarkıcı Dua Lipa ile birlikte bir Matthew Vaughn casus gerilim filmi olan ‘Argylle’. Ve dikkatlerden kaçmayacak olan Leonardo DiCaprio’lu yeni Martin Scorsese filmi ‘Killers of the Flower Moon’u da unutmuyoruz.

Bu listeye dahil ettiğimiz filmlere ek olarak Apple, yapımcılığını Oprah Winfrey’in, yönetmenliğini Reginald Hudlin’in üstlendiği, merhum Sidney Poitier’in kariyeri ve hayatı hakkında belgeseller ve sonbaharda, uzun zamandır beklenen ‘Black & Blues: Louis Armstrong’un Renkli Ballad’ı’, caz ustası ve kurucu babasının hayatına ve mirasına bir bakış ve James Bond film destanının 60. yıl dönümü anısına ‘The Sound of 007’ olacak.

Bir de koltuklarınızdan kalkmayın, 2023’te gelecek bir dizi orijinal Apple TV+ prodüksiyonu var (yoksa 2022 hasadına gizlice girip bizi şaşırtacak mı?) Çok ilginç görünüyorlar. Örneğin, Joaquin Phoenix’in Fransız imparatoru ve askeri lideri, Vanessa Kirby’nin de Josephine’i canlandırdığı Ridley Scott’ın yönettiği ‘Napoleon’; Chris Evans ve Ana de Armas’ın başrollerini paylaştığı romantik bir aksiyon filmi olan Ghosted; ve Elizabeth Banks, Zach Galifianakis, Sarah Snook ve Geraldine Viswanathan’ın oynadığı ABD tarihinin en büyük spekülatif çılgınlıklarından birinin arkasındaki hikayeden ilham alan ‘The Beanie Bubble’. Ayrıca şu anda geliştirilmekte olan Adam McKay’in Theranos CEO’su Elizabeth Holmes’un yükselişi ve düşüşü hakkında ‘Bad Blood’, yapımcılığını ve Scarlett Johansson’ın oynadığı ‘Bride’ ve diğer yapımların yanı sıra bir Audrey Hepburn biyografisi.

Apple TV+ hızını artırmaya devam ediyor ve burada hiçbir şeyi kaçırmamanız için küçük bir liste vermeye çalışıyoruz.

The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

Joel Coen’in ‘Macbeth’i kabus gibi ve aynı zamanda William Shakespeare’in eserinin en iyi uyarlamalarından biri. Bu ‘Coenian’ versiyon, güç savaşlarından en saf klasik tarzda, elde teatral metinden bahseder, ama aynı zamanda en radikal bir sahneleme ile dışavurumcu bir film geleneğini de ortaya koyar. Filmde, Frances McDormand, Alex Hassell, Corey Hawkins, Bertie Carvel, Brendan Gleeson, Miles Anderson, Kathryn Hunter, Harry Melling ve daha fazlası ile birlikte Denzel Washington yer alıyor.

CODA

CODA

Fransız filmi ‘The Bélier Family’nin yeniden çevrimi olan ‘CODA: The Sounds of Silence’, Sundance Film Festivali tarihinde en çok ödül alan film olarak tarihe geçti ve aynı zamanda ağırlıklı olarak sağır bir oyuncu kadrosuyla ödül kazanan ilk film oldu. Siân Heder’in filmi, sağır ve dilsiz insanlardan oluşan bir ailede işitebilen tek kişi olduğu ortaya çıkan Ruby adında genç bir kadını takip ediyor. Ailenin balıkçılık işi tehdit edildiğinde, genç kadın kendini müziğe olan sevgisi ile ailesinin durumu için sorumluluk duygusu arasında parçalanmış halde bulur. Kadroda Emilia Jones, Troy Kotsur, Marlee Matlin (Oscar ödüllü aktrisler arasındaki tek sağır dilsiz) ve Daniel Durant yer alıyor.

Cha Cha Real Smooth

Cha Cha Real Smooth

2022 Sundance Film Festivali Seyirci Ödülü’nü (Drama kategorisi) kazanan ‘Cha Cha Real Smooth’, Apple TV+ programına harika bir katkı olmayı vaat ediyor. Dakota Johnson (‘The Dark Daughter’) ile aynı tarihi paylaşan Cooper Raiff’in yazıp yönettiği ve başrolde oynadığı film. Raiff, ailesinin yanına taşınan ve bar mitzvah şovmenliği yapan, genç bir anne (Johnson) ve onun genç kızı ile tesadüfen eşsiz bir dostluk kuran yeni bir üniversite mezununu oynuyor.

Luck

Luck

Platform ayrıca Skydance Animation tarafından yaratılan ve orijinal versiyonunda Colin O’Donoghue, John Ratzenberger, Adelynn Spoon, Jane Fonda, Whoopi Goldberg, Eva Noblezada, Simon Pegg, Flula Borg, Lil Rel Howery’nin seslerini içeren animasyonlu bir macera olan ‘Luck’ ile tüm aile için seçenekler sunuyor. Peggy Holmes tarafından yönetilen hikaye, koruyucu bir evde büyüyen ve dünyanın en şanssız insanı gibi hisseden bir kız olan Sam Greenfield’i takip ediyor. Belki öyledir. Şimdi Şans Ülkesi’ni keşfettiğinde, Sam şansını değiştirmek için orada yaşayan büyülü yaratıklarla bağ kurmalıdır.

Raymond & Ray

Raymond & Ray

Rodrigo García’nın yazıp yönettiği ‘Raymond & Ray’, Ewan McGregor ve Ethan Hawke gibi iki fantastik aktörün elinden aile dramalarının güzel bir bölümünü sunuyor. İlki şimdiden tekrar Obi-Wan Kenobi olmaya hazırlanırken ikincisi ‘Moon Knight’ ile Marvel dünyasına girerken, burada en indie yüzünü gösterecekler. Hikaye, korkunç bir babanın gölgesiyle boğuşan iki üvey kardeş Raymond ve Ray’i (filmin adını taşıyan) takip eder.

The Greatest Beer Run Ever

Oscar ödüllü Peter Farrelly (‘Green Book’), merak uyandıran filmi “I’ll Handle the Beer” ve Russell Crowe, Zac Efron, Bill Murray, Kyle Allen, Jake Picking, Will Ropp, Archie Renaux’dan oluşan bu yapımla komediye geri dönüyor. Dramatik bir komedi olarak tanımlanan hikaye, 1968’de çocukluk arkadaşlarını aramak ve onlarla birkaç bira içmek için New York’tan ayrılan John ‘Chickie’ Donohue’nin gerçek hikayesine dayanıyor. Sorun ne mi? Askeriydiler ve Vietnam’da konuşlanmışlardı.

Spirited

Spirited

En iyi Noel filmleri her zaman belirtilen tarihlerde daha iyi bir ruha sahip olmamıza yardımcı olur ve Apple bu orijinal yapım ile geleneğe katılır, bu nedenle hiç şüphesiz ismi ‘Noel ruhu’ (İngilizce, ‘Spirited’) olması şaşırtmaz. Önde gelen yıldızları: Ryan Reynolds, Will Ferrell ve Octavia Spencer. Ve daha da çarpıcı olan başka bir unsur: Charles Dickens’ın klasik Noel masalının modern bir müzikal versiyonu.

Argylle

Argylle

‘Kingsman’ serisinin ve ‘Stardust’ gibi klasiklerin yönetmeni Matthew Vaughn, yıldızlarla dolu bu casus gerilim filminde saldırmak için geri dönüyor. Hatta büyük ekranda ilk çıkışını yapan şarkıcı Dua Lipa’yı da içeriyor. Ona Henry Cavill, Bryce Dallas Howard, Sam Rockwell, Bryan Cranston, Catherine O’Hara, Ariana DeBose, John Cena, Samuel L. Jackson eşlik ediyor… Vay canına, tam bir yıldız yağmuru. Ellie Conway’in romanından uyarlanan film, hafızasını yavaş yavaş toparlayan ve bir zamanlar Argylle adında dünya çapında bir casus olduğunu hatırlayan amnezi hastası bir romancının hikayesini anlatıyor.

Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

En iyi Martin Scorsese filmleri listesine bu yıl ‘Killers of the Flower Moon’ ile bir yenisi daha eklenebilir. Efsanevi yönetmenin yeni çalışmasının yapımcılığını Apple TV+ üstleniyor ve başrollerini ‘Bad Streets’ ve ‘Taxi Driver’dan bu yana filmografisinde düzenli olan Robert de Niro ve daha önce ‘The Departed’ gibi filmlerde birlikte çalıştığı Leonardo DiCaprio paylaşıyor. Lily Gladstone, Jesse Plemons ve John Lithgow’un da kadrosunda yer aldığı hikaye, Terör Saltanatı olarak bilinen bir dizi acımasız suç olan petrol zengini Osage Nation’ın çeşitli üyelerinin seri cinayetlerini takip ediyor.

Emancipation

2022’nin sonundan önce, Will Smith’in başrolde olacağı Antoine Fuqua’nın yeni filmi da gelecek. Orijinal adı ‘Emancipation’ ile oyuncu kadrosunda Ben Foster, Mustafa Shakir, Ronnie Gene Blevins, Charmaine Bingwa, Gilbert Owuor ve daha fazlası yer alıyor. Bu aksiyon gerilim filminin hikayesi, Louisiana bataklıklarını geçerek onu neredeyse öldüren plantasyon sahiplerinden kaçmak ve özgürlüğüne ulaşmak için dolambaçlı bir yolculuğa çıkan kaçak bir köleyi takip ediyor.

Sharper

A24 ve Apple TV+ tarafından üretilen ‘Sharper’, Benjamin Caron tarafından yönetilen ve Brian Gatewood ve Alessandro Tanaka tarafından yazılan bir gerilim filmidir. Oyuncu kadrosunda Julianne Moore, Sebastian Stan, Justice Smith, Briana Middleton ve John Lithgow’u görüyoruz. New York’ta geçen hikaye, ‘Anna Kimdir?’deki Anna Delvey’den daha başarılı olmasına rağmen, şehrin milyarderlerinin dünyasında hareket eden bir dolandırıcı kadını takip ediyor.

Tetris

Tarihin en ikonik video oyunlarından biri olan Tetris, Apple TV+ sayesinde beyazperdeye sıçrayacak. Ancak endişelenmeyin, bu kelimenin tam anlamıyla oyun olacağı anlamına gelmez, daha çok Soğuk Savaş yıllarında oyunun mülkiyetini güvence altına almak için yapılan yasal savaşlar anlamına gelir. Jon S. Baird tarafından yönetilen ve Noah Pink tarafından yazılan filmde, Toby Jones, Roger Allam, Ben Miles, Anthony Boyle, Togo Igawa, Moyo Akandé, Matthew Marsh ve daha fazlası Taron Egerton’a eşlik ediyor.