Apple TV nedir, nasıl çalışır?

Kablo yığınlarından kurtulmak istiyorsanız, Apple TV ciddi bir seçenektir. Peki Apple TV gerçekte nasıl çalışıyor?

En son taşındığımızda, önceki sahipler geride bir Apple TV kutusu bıraktı. Aylarca dolabın içinde durdu, çünkü ne olduğu ya da nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. Şimdi, yıllar sonra, onsuz nasıl yaşadığımızdan emin değilim. Bir Apple TV kutunuz varsa ve onunla ne yapacağınızdan emin değilseniz veya bir tane satın alma düşünüyorsanız, daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Apple TV Nedir

Apple TV bir akış cihazıdır. Bu, kutuyu TV’nize veya monitörünüze bir HDMI kablosuyla (kutudan çıkmaz) bağladığınızda, içeriği internet üzerinden ekranınıza aktarabileceğiniz anlamına gelir. Açıkçası, bu donanım, 2019’da başlatılan Apple TV+ yayın hizmeti ile aynı değildir.

YouTube ve Facebook gibi sitelerden ücretsiz içerik izleyebilirsiniz, ancak en popüler filmleri ve TV dizilerini izlemek için aboneliklere ihtiyacınız olacaktır. Uygulamaları yeni Apple TV modellerinde indirip depolayabilirsiniz, ancak içeriği indirip depolayamazsınız.

Netflix, Apple ve Disney gibi şirketler içeriklerini şirket sunucularında depolar. Ona eriştiğinizde, sunucuları içeriği size her seferinde biraz gönderir. Güvenilir bir internet bağlantınız varsa, bu verileri alacak ve hemen izleyebilecek veya dinleyebileceksiniz. Bazen internet bağlantınız biraz yavaşsa, verilerin gelmesini beklerken içeriğiniz duraklayabilir.

apple tv arayuzu

Apple TV Nasıl Çalışır?

Apple TV kutusundan modeminize bir Ethernet kablosu bağlayabilir veya kutuyu kablosuz bağlantı için Wi-Fi’nizde çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Apple TV’yi kurmak basit bir işlemdir.

Cihazınızı kurma zamanı geldiğinde bir Apple Kimliğiniz olması gerekir. Zaten diğer Apple ürünlerini kullanıyorsanız, aynı hesabı kullanmakta fayda var. Zaten bir Apple kullanıcısı değilseniz, doğrudan cihazdan bir hesap oluşturabilirsiniz. Ardından en sevdiğiniz uygulamaları Apple TV’nize indirebilir ve içeriğin keyfini çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Apple TV Uzaktan Kumanda Kurulumu

apple tv kumando

Menüler arasında gezinmek için uzaktan kumandanın üst tarafındaki cam dokunmatik yüzeyi kullanın ve seçim yapmak için tıklayın. Dokunmatik yüzeyin yanlardan aşağıda tutulması programları hızlı ileri ve geri sarmanıza olanak tanır.

Dokunmatik yüzey biraz fazla hassas görünüyorsa, hassasiyeti Apple TV Ayarlarına giderek değiştirebilirsiniz. Uzaktan Kumandalar ve Cihazlar > Yüzey İzleme’ye dokunun, ardından istediğiniz hızı seçin. Menü düğmesi, uyku halindeyken Apple TV’nizi uyandırır ve mevcut uygulamaların, önceden yüklenmiş olarak gelenlerin ve indirdiğiniz uygulamaların bir listesini getirir.

Ana Sayfa düğmesi (televizyona benzeyen) sizi doğrudan kitaplığınızdan içerik satın alabileceğiniz veya kiralayabileceğiniz ya da önceden satın aldığınız içeriği izleyebileceğiniz Apple TV ana sayfasına götürür. Ana Ekran düğmesini basılı tutarsanız, cihazınızı uyku moduna alabilirsiniz.

İçerik izlerken, akışı başlatmak ve durdurmak için Oynat/Duraklat düğmesini kullanın. Sesinizi Ses Kontrolü (+/-) düğmeleriyle kolayca ayarlayabilir ve ses tanıma özellikleri için Mikrofon düğmesini kullanabilirsiniz. Siri’den sizin için içerik bulmasını isteyebilir ve seçimlerinizi doğrudan arama kutularına dikte edebilirsiniz. Daha eski bir Apple TV modeliniz varsa ses tanıma seçenekleriniz olmayabilir.

Apple TV ile Neler Yapılabilir?

Apple TV’nizi kurduktan sonra internetin her yerinden akışlı videoya erişebilirsiniz ve film izlemekten çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Apple TV şu şekilde çalışır.

  • Ücretsiz içerik izleyin. Bir kuruş ödemeden kullanılabilen çok sayıda ücretsiz içerik var. Bazı örnekler YouTube, Tubi, PopcornFlix, Newsy ve Ted’dir.
  • Abonelik içeriğini izleyin. Netflix, Disney+, Apple TV+ ve Amazon Prime Video gibi büyük oyuncuların hizmetleri için ödeme yaparsanız, bunları Apple TV’de izleyebilirsiniz.
  • Ağ içeriğini izleyin. Örneğin, halihazırda kablo veya uydu hizmetlerine, BeIN Connect, S Sport Plus veya BluTV aboneyseniz.
  • Dinle. Müzik, meditasyonlar, podcast’ler ve daha fazlası var. Bu, özellikle televizyonunuzda bir surround ses sisteminiz varsa, müzik severler için harika bir seçenektir.
  • Oyun oynamak. Apple Arcade’e aylık 34,99 TL’ye abone olabilirsiniz. Ayrıca App Store’da indirilebilecek çok sayıda eğlenceli ve ücretsiz oyun var.
  • iTunes Hesabınıza Erişin. Zaten Apple ürünlerini kullanıyorsanız, muhtemelen müzik veya film satın almışsınızdır. Bunları Apple TV kitaplığınızdan izleyebilirsiniz. Elbette fotoğraflar ve videolar gibi kişisel içeriklerinizi de televizyonunuzda görüntüleyebilirsiniz.
  • Ekran Yansıtma’yı kullanın. Diğer Cihazlardan içerik oynatabilirsiniz. Siz veya bir arkadaşınız iPhone veya iPad’inizde içeriğe sahipse, cihazınızdaki Wi-Fi ve AirPlay yazılımınızı kullanarak bu cihazları televizyonunuza kolayca bağlayabilirsiniz. Bu, içeriği büyük bir ekranda paylaşmayı kolaylaştırır.

Şu anda, bir Apple TV satın aldığınızda, önceden yüklenmiş yaklaşık 100 uygulama ile birlikte gelir. Bu yeterli değilse, App Store’daki binlercesi arasından seçim yapabilirsiniz. Bu size dinlemeniz, izlemeniz ve oynamanız için birçok içerik sağlar. Bunu öğrendikten sonra, Apple TV’nizi daha verimli kullanmak için ipuçları alacak ve ihtiyaçlarınıza göre kişiselleştireceksiniz.

Artık Apple TV’nin nasıl çalıştığını bildiğinize göre, yatırıma değip değmeyeceğine karar vermeniz gerekiyor. En sevdiğiniz içeriği yayınlamanıza izin veren Chromecast, Amazon Firestick ve Roku gibi daha ucuz birkaç alternatif var.

Apple TV’yi aynı şeyi yapan diğer cihazlarla karşılaştırırken en büyük faktör maliyet ve sınırlamalardır. Apple TV kesinlikle pahalıya mal olur, ancak çok az düğme ve kontrol içeren şık, minimalist bir tasarıma sahiptir. Kullanımı kolaydır ve sıkı Apple hayranları büyük olasılıkla markaya bağlı kalmak isteyecektir. Apple aygıtlarınız varsa ve kolay uyumluluk istiyorsanız, Apple TV en iyi seçim olabilir. Aksi takdirde, daha ucuz bir seçenek sizin için de işe yarayabilir veya daha iyi olabilir.