En iyi Viking filmleri

Viking kültürü, on yıllardır sinema dünyasının takıntısı haline geldi ve Vikingler ve İskandinav mitolojisi hakkında harika filmler ortaya çıktı. Viking filmleri nedeniyle pek çoğumuzun aklında bir tür Viking tasviri belirginleşti: Kuzey Avrupa’nın sularında yüzdükleri büyük tekneler, boynuzlu miğferler, kaslı vücutlar ve sarı saçlı, doymak bilmeyen kana susamışlık… Bütün bu klişeler mutlaka doğru olmasa da, işte sonuç bu. 1958’deki klasik ‘Vikingler’den Nicolas Winding Refn’in ‘Valhalla Rising’ ve ‘The Last King’ gibi daha yeni filmlere kadar bu listedeki birçok film buna yanıt veriyor.

Şimdi, listedeki en son ve en iyilerden biri, Robert Eggers’ın üçüncü filmi ve 22 Nisan’da sinemalarına gelen ‘The Northman’. Eggers, Viking evrenine tüm mistik mitolojisini kucaklayarak giriyor ve onu çılgın savaşçıların içsel gaddarlığıyla karşılaştırıyor. Acımasız, kanlı, ama aynı zamanda doğaüstü bir güzellik. Vay canına, bir Viking filminde olması gereken her şey var. Oyuncu kadrosunda Alexander Skarsgård, Nicole Kidman, Anya Taylor-Joy, Willem Dafoe, Ethan Hawke, Claes Bang ve daha fazlasını görüyoruz.

‘The Northman’ın gelmesinden önce, sinemanın Vikingler hakkındaki panoraması bazen yanıltıcı, bazen kasvetli, ama her zaman ilginçti. Örneğin, Viking geleneğini tüm aile için bir hikayeye uyarlayan ‘How to Train Your Drago’ destanını oluşturan muhteşem animasyon filmlerini öne çıkarmamak mümkün değil. Burada, Kuzeyli savaşçıları karakterize eden ham şiddet, kendini keşfetme hikayesi ve savaş yerine uyum arayışıyla değiştirilir ve sonuç harikadır. Aradığınız şey 18 yaş üstü insanlar için bir versiyon olsa da, Mads Mikkelsen’in son derece düşmanca bir ortamda hayatta kalmak için savaşması gereken Nicolas Winding Refn’in ‘Valhalla Rising’ gibi filmleri de görmelisiniz.

The Northman

The Northman

İskandinav mitolojisi, 10. yüzyılda İzlanda’da babasının intikamını almak isteyen bir prensin (Alexander Skarsgård tarafından oynanan) hikayesini anlatmak için yönetmen Robert Eggers’ın (‘The Witch’ ve ‘The Lighthouse) hizmetine sunulur. Nicole Kidman, Anya Taylor-Joy, Willem Dafoe, Ethan Hawke, Björk ve Claes Bang, filmin oyuncu kadrosunda yer alıyor.

Valhalla Rising

Valhalla Rising

Mads Mikkelsen, bu unutulması zor Viking duyusal çılgınlığında başrolde. Filmin yönetmeni Danimarkalı Nicolas Winding Refn (‘Drive’ ve ‘The Neon Demon). 10. yüzyılda, Orta Çağ’ın ortasında geçen film, bizi yıllardır köleleştirilmiş, insanüstü güce sahip esrarengiz bir savaşçı olan Tek Göz (Mikkelsen) ile tanıştırıyor. Sonunda kendini kurtarmayı, efendisini öldürmeyi ve bir Viking gemisiyle yolculuğuna çıkardığı ve acı ve kanın hakim olacağı bilinmeyen bir diyara giden bir çocuğun yardımıyla kaçmayı başarır.

How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

Cressida Cowell’in romanlarına dayanan bu animasyon, Viking mitolojisine dayanan aile dostu bir hikaye sundu. Netflix ve diğer platformlarda ailece izlenebilecek en iyi filmlerden biri şüphesiz. Hikaye, neredeyse on yılda yayınlanan üç bölümden oluşuyor. İlkinde (tarihin en iyi animasyon filmlerinden biri), ejderha avcılarından oluşan klanının şiddetli geleneklerine başarısız bir şekilde uymaya çalışan bir genç olan Hıçkıdık ile tanıştığımız bu animasyonlu Viking dünyasına ilk kez giriyoruz. Bir ejderhayla bizzat karşılaştığında her şey değişir ve ondan bekleneni yapmak yerine onunla arkadaş olur ve onu Dişsiz’i vaftiz eder. Bütün bir topluluğun bakış açısını değiştirecek güzel bir dostluğun başlangıcı.

The Vikings

The Vikings

Edison Marshall’ın romanından uyarlanan Kirk Douglas ve Tony Curtis’in başrollerini paylaştığı bu film, Vikingleri Hollywood’a destansı şekilde getirdi. Orta Çağ’da geçen hikaye, farklılıklarına rağmen Prenses Morgana’yı İngiltere Kralı’nın pençelerinden kurtarmak için birlikte savaşmak zorunda kalan Kral Ragnar’ın oğulları Einar ve Eric’i takip ediyor. Film, Vikingleri Odin’e tapanların şiddetli ve acımasız bir topluluğu olarak tasvir ediyor ve daha sonraki birçok Viking hikayesi için temelleri hazırlıyor.

Erik the Conqueror

Erik the Conqueror

50’lerin sonundaki ‘Vikingler’in başarısından sonra, sinemadaki Viking türü, usta Mario Bava’nın bu İtalyan gibi Avrupa örnekleriyle genişledi. The Fury of the Vikings, Vikinglerin kralı Harald’ın Britanyalılara karşı bir savaşta nasıl öldüğünü ve iki oğlunun ayrılmasına neden olduğunu anlatıyor: biri kurtarılırken diğeri Britanya kraliçesi tarafından evlat edinilir. Yirmi yıl sonra, kardeşler kendilerini savaş alanında karşı karşıya bulurlar, ancak gerçek kimliklerinden habersizdirler.

Beowulf

Beowulf

Robert Zemeckis, (sadece bir yıl önce piyasaya sürülen) ‘300’ tarzında, hem gerçekçi hem de fantastik efekt için bu destansı maceraya imza attı. Destansı şiirden uyarlanan ve senaryosu Neil Gaiman olan ‘Beowulf’ bizi kahramanlar zamanına geri götürüyor, burada iblis Grendel’i öldürerek canavarca ve baştan çıkarıcı annesinin gazabını kışkırtan bir savaşçıyla tanışıyoruz. Bu savaş ilanından sonra Beowulf kral olacak ve en büyük zorluklarıyla yüzleşecek. Oyuncu kadrosunda Ray Winstone, Robin Wright, Anthony Hopkins, Brendan Gleeson, John Malkovich, Angelina Jolie, Crispin Glover ve daha fazlası yer alıyor.

Pathfinder

Pathfinder

Pathfinder, 1987 tarihli Norveç yapımı ‘the Guide to the Gorge (Ofelaš)’ filmine dayanıyor ve onu Vikinglerin devam ettiği yeni bir ortama taşıyor. Marcus Nispel tarafından yönetilen ve 10. yüzyılda geçen film, bizi Viking korsanlarının Kuzey Amerika kıyılarına ulaştığı ve önlerine çıkan her şeyi yağmaladıkları zamanlara götürüyor. Orada, karada kalan ve saldırıdan kurtulan Kızılderililer tarafından büyütülen genç bir Viking buluyoruz ve eski yurttaşlarının her şeyi yeniden yok etmesini önlemede kilit rol oynayacak.

Erik the Viking

Erik the Viking

Vikinglerin destansı hikayelerinden sıkıldıysanız, Terry Jones’un bu filmiyle komediye dönün. Mükemmel değil, ama bize birkaç sürprizle birlikte iyi bir 80’ler mizahı veriyor. Hikaye, topluluğunun geleneğinden bıkmış genç bir Viking olan Erik Viking’i takip eder. Burada yağma, cinayet ve tecavüzden bıkmıştır. Bu yüzden gerçekten önemli bir görevi üstlenmek için bir grup savaşçı toplamaya karar verir: Valhalla’ya ulaşmak ve tanrılardan korkunç ve karanlık Ragnarok Çağı’nı sona erdirmelerini istemek, böylece halklarının güneş ışığını tekrar görebilmesi.

Birkebeinerne

Birkebeinerne

Kristofer Hivju ile Jon Snow’un en yakın arkadaşlarından vahşi savaşçı Tormund’u oynadığı ‘Game of Thrones’ dizisinde tanışmıştık. HBO dizisindeki kişiliği ve fiziksel gücü, kılıç dövüşlerinin ve karlı dağlarda kayakla yapılan kovalamaların eksik olmadığı, yönetmenliğini Nils Gaup’un yaptığı bu Norveç filmine aktarılmış gibi görünüyor. 1206 yılında geçen ‘Son Kral’ bizi bir iç savaşın harap ettiği ve bir kraliyet dramının damgasını vurduğu bir Norveç’e götürüyor: kral ölüyor ve tanınmayan oğlu gizlice doğuyor. Krallığın yarısı bebeği öldürmek istiyor, ancak iki adam, Torstein Skevla ve Skjervald Skrukka, ülkenin bir sonraki kralını ölümüne savunacak.

The Long Ships

The Long Ships

Jack Cardiff, Richard Fleischer’ın ‘The Vikings’ filminde görüntü yönetmeni olarak görev aldığı sırada Vikings’ten hoşlandı ve birkaç yıl sonra Richard Widmark ve Sidney Poitier ile kendi İskandinav destanını çekti. Film eski bir efsaneyle başlıyor: Dünyada Saint James’in altın çanından daha değerli bir nesne yoktu. Bu hazine, kahramanı Viking maceraperest Rolfe’nin amacı ve aynı zamanda zili arayan Mağribi kalesi Shiekn el Mansuh’a ulaşmasının nedeni olacağından, bu andan itibaren hikayedeki McGuffin gibi davranır.

I coltelli del vendicatore

I coltelli del vendicatore

1960’ların ortalarında Viking temasıyla devam eden ve resmi olmayan bir Viking üçlemesinin parçası sayılabilecek The Avenger’s Knives filminde, The Fury of the Vikings ile yeniden buluşan İtalyan Mario Bava ile yeniden buluşuyoruz. ‘Yenilmez’in Bıçakları’ bizi Vikinglerin ve korsanların kuzey Avrupa’yı yönettiği bir zamana (8. yüzyıl civarında) götürüyor. Orada, Prenses Karen ile evlenen ve babası Kral’ın kabilesini güçlendiren kuzey klanlarının şefinin oğlu Arald’ı buluyoruz, ancak bir yabancının gelişi, yeri istikrarsızlaştıracak.

Thor

Thor

Marvel filmleri, franchise favorisi Chris Hemsworth’un Thor’u olmadan olmazdı. Ve elbette Thor, Vikinglerin inandığı İskandinav mitolojisinden doğuyor: Odin, Ragnarok, Valhalla, Valkyries… Thor destanı, ilk ve en ciddi ‘Thor’ ve ‘Thor: The Dark World’den eğlenceli ve renkli ‘Thor: Ragnarok’ ve bir sonraki ‘Thor: Love and Thunder’a ulaşan dört filmden oluşuyor.

The 13th Warrior

The 13th Warrior

Birçoğu için büyük bir felaketti ve diğerleri için birçok çekiciliği lehine başarısızlıklarını affedebileceğimiz eğlenceli bir macera filmi olarak kaldı. Michael Crichton’un bir romanına dayanıyor ve yönetmenliğini büyük John McTiernan (“Jungle of Glass” ve “Predator”) yapıyor. Antonio Banderas’ın başrolde yer aldığı film, bir kadınla flört ettiği için topraklarından sürülen ve onu kıtanın kuzeyine seyahat etmeye ve bir grup savaşçı Viking ile temasa geçmeye sevk eden Arap asilzade Ahmed’i konu alıyor. Bir cadının, bir yabancının müdahalesi sayesinde Vikinglerin zaferini ilan eden kehaneti, Ahmed’i savaşta onlara yardım etmeye teşvik eder.

Outlander

Outlander

Hayır, bu milyonlarca izleyicinin hâlâ özlemini çektiği hit ‘Outlander’ dizisi değil, 2008’de oldukça kötü eleştiriler alan ve 2000’lerin sonundaki fiyasko olarak hafızalarımıza kazınan bir film. Vikingleri ve uzaylıları karıştırmak o kadar cüretkar ki onları sadece alkışlayabiliriz. Outlander’ın hikayesi, Vikinglerin yaşadığı eski Norveç’te bir uzay gemisinin inmesi ve içeriden insansı bir savaşçı ve nüfus arasında ciddi hasara neden olacak şiddetli bir yaratık gelmesiyle başlar. Böylece insan ırkının hayatta kalması için kanlı bir savaş başlar.

Viking Women and the Sea Serpent

Viking Women and the Sea Serpent

Efsanevi yönetmen Roger Corman, kaynak eksikliğini son derece tuhaf ve keyifli bir Viking macera filmine dönüştürmeyi başardı. Başlık her şeyi söylüyor, değil mi? Viking Kadınları ve Deniz Yılanı, erkeklerini aramak için denize açılan ve evlerinin yolunu kaybettiklerinden şüphelenen bir grup Viking kadınının hikayesini anlatıyor. Ancak yolda bir barbar ırkı tarafından yakalanırlar.