iPhone’da bilinmeyen özellikler

Çok az kullanıcının bildiği ve günümüzde gerçekten harika olabilecek iPhone'un 10 gizli özelliğini inceliyoruz.

Eğer bir iPhone’a sahipseniz, uzun süredir mevcut olan ve birçok kullanıcının bilmediği bu işlevleri bilmek isteyebilirsiniz. iOS bize günlük hayatımızda gerçekten yararlı olabilecek birçok özellik sunuyor, bu yüzden iPhone’umuzun bu gizli veya çok az bilinen 10 işlevini incelemeye karar verdik. Muhtemelen hepsini bilmiyorsunuz.

Yabancılardan gelen sessiz aramalar

İstenmeyen aramalar tamamen kontrolden çıktı ve iPhone, bu tür aramaların bizi rahatsız etmesini engelleyen temel bir işleve sahiptir. Ayarlar > Telefon > Bilinmeyen numaraları sessize al seçeneğine giderek bilinmeyen numaralardan gelen aramaları sessize alabilirsiniz. Bu sayede sadece kişilerinizden, aradığınız numaralardan veya Siri önerilerinden gelen aramalar size ulaşacaktır.

Arkaya Dokun

Telefonun arkasına dokunmak bize, iPhone’un arkasındaki Apple elmasında, beğenimize göre yapılandırabileceğimiz gizli bir düğme sunuyor. İstediğimiz hemen hemen her şeye bir kısayol olabilir. Ayarlar > Erişilebilirlik > Dokunma > Arkaya Dokun bölümünden yapılandırabilir ve yapılandırmanız gerekir. İstediğiniz şey için iki veya üç kez dokunun.

Klavyeyi bir izleme dörtgenine dönüştürün

iPhone klavyesinin sunduğu en havalı ve en kullanışlı numaralardan biri. Boşluk çubuğunu basılı tutarsanız, klavye, yazdıklarınız arasında gerçekten rahat bir şekilde hareket edebileceğiniz izleme dörtgeni tarzı bir yüzey haline gelir.

iphone kare klavye

Arka plan seslerini çal

iOS’un yeni ve çok az bilinen bir özelliği. Ayarlar > Erişilebilirlik > Ses/Görsel > Arka plan sesleri‘ne giderseniz, iPhone’unuzun çalabileceği 6 farklı arka plan sesi görebilirsiniz. Pembe gürültü, beyaz gürültü, kahverengi gürültü, okyanus, yağmur ve dere.

Belgeleri kolayca tarayın

iPhone kamerası, belgeleri çok hızlı ve etkili bir şekilde tarayabilir. Bunu hem Notlar uygulamasından hem de Dosyalar’dan yapabiliriz.

Dosyaları Notlar uygulamasından taramak için uygulamayı açın ve yeni bir not yazın, ardından kamera simgesine dokunun ve Belgeleri Tara’ya dokunun.

Dosyalardan belge taramak için uygulamayı açın ve bir klasör girin, sağ üstteki daire simgesine ve Belgeleri tara üzerine dokunun.

Kayıp bir iPhone’u bulmak için Siri’yi kullanın

iPhone’unuzu evinizde bir yerde kaybettiyseniz, kolayca bulmak için “Hey Siri” özelliğini kullanabilirsiniz. El fenerini açabilir veya hızlı bir şekilde bulmak için bir ses çalmasını isteyebilirsiniz.

Arka plan müziği ile videolar kaydedin

Herhangi bir iPhone kullanıcısı, bir video kaydı başlattığımızda, Spotify veya Apple Music’ten gelen fon müziğinin otomatik olarak devre dışı bırakıldığını bilir. Ancak arka plan müziğiyle video kaydetmenin bir hilesi var, iPhone kamerasının QuickTake işlevini kullanmanız yeterli. Şarkıyı başlatın, kamerayı açın ve Fotoğraf işlevine gidin, düğmeyi basılı tutun ve sağa kaydırın.

Fotoğraflardaki veya kameradaki metni seçin

iOS’a gelen en yeni özelliklerden biri. Sistem artık anında kopyalayabilmek veya çevirebilmek için fotoğraflardaki veya kameradaki metni algılayabiliyor. Notlar gibi bu uygulama bile bu işleve doğrudan erişimimiz var.

Fotoğraflar uygulamasında, metin varsa, sağ altta kare içinde çizgiler bulunan bir simge göreceğiz. Metni hızlı bir şekilde kopyalayıp yapıştırabilmek için bu simge kamera uygulamasında veya Notlar gibi uygulamalarda da görünür.

iphone fotograf yazilari

Denge veya mesafeyi iPhone’unuzdan ölçün veya kontrol edin

iPhone, hem çeşitli noktalar arasındaki mesafeyi ölçebilen hem de bize bir denge sunan Ölçümler adlı bir uygulama içeriyor. Uygulamayı indirmiş olacaksınız ve kullanımı çok kolay, eğer silmişseniz App Store’dan tekrar indirebilirsiniz.

iPhone kullanım kılavuzunu indirin

Apple, iPhone için ücretsiz olarak indirebileceğimiz ve Kitaplar uygulamasından okuyabileceğimiz bir kullanım kılavuzu sunar. Bu kılavuz, iOS güncellemelerinde gelen yeniliklerle çok sık güncellenmektedir.